Zavrieť

Porady

Preplatok z RZZP zo zivnosti, nedoplatok z ost.prijmov (§8)

Mam klienta, ktory mal preplatok z RZZP 2012 zo zivnosti napr. v sume 600 EUR a zaroven mal nedoplatok z §8 v sume 500 EUR, zvysnu sumu - preplatok 100 EUR mu po opocitani dane zrazkou vyplatili na ucet. Za rok 2013 mal opat prijmy z §8, najprv som si myslela, ze si bude moct od tychto prijmov odpocitat ZP kt. vyslo v RZZP za tento paragraf, ale kedze si vlastne o tu cast znizil vydavky za rok 2012 v zivnosti a zapocitany preplatok zo zivnosti na nedoplatok z §8 mu nebol zdaneny, tak ak spravne uvazujem nemoze si zapocitat v DP 2013 priznani zaplatene poistne z §8. (neviem ci som sa v tom nejako nezamotala).

Viete mi potvrdit, ci uvazujem spravne alebo ma opravit? dakujeeeem
Naposledy upravil nika.sum : 17.03.14 at 14:19
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Uvažuješ správne.
    Výsledok z RZZP bol preplatok a ten bol vysporiadaný zrážkovou daňou, takže do základu dane už nevstupuje. (aj napriek tomu, že z § 8 vznikol nedoplatok a z § 6 preplatok)
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Januška Prosím vás ako sa vysporiadať s týmto: výsledok RZZP bol nedoplatok , ktorý sa skladal zo sumy: 300 EUR ako nedoplatok §5 a 30 EUR ako preplatok zo živnosti §6 . Ako to dať do jeho evidencie príjmov a výdavkov a ako sa to rozpíše v DP?
    Andyke Do § 5 dať nedoplatok.(t.j. celkový výsledok RZZP)
    Januška nemusím RZZP rozdeliť na §5 a §6? Prečo to robím súčtovo?
    Andyke Podľa usmernenia DRSR.
    Delili by sme v prípade nedopl. z § 5 a nedopl. § 6.
    Januška Prosím Andyke, ako nájdem to usmernenie? V akej časti?
    nika.sum a keby zivnost dala v r.2013 do prijmu sumu preplatku a pri §8 by bol to bolo ako vydavok? uvazujem tak kvoli tomu, ze v zivnosti mal teraz nizsi zaklad dane, takze neuplatnil ani celu NC a NC si nemozu uplatnit pri prijmoch z §8 a vysla by mu vyssia dan a aj ZP za tento rok. Ide o sumu celkovo asi 130 eur co by usetril, tak myslim, ze to nie je az tak malo...
    Andyke Nemôžeš dať do príjmu ten preplatok.
    nika.sum ale to je trosku nefer nie? ved on mal nedoplatok v 8§, kde je napisane, ze by som ho nemohla dat do prijmu a vlastne zdanit v tomto roku, hladala som aj to usmernenie, ale zatial som nic nenasla...
    Andyke Nika ale hovoríme o celkovom výsledku RZZP - u Teba to bol preplatok, ktorý bol zdanený zrážkovou daňou. (ale ten sa nepovažuje za preddavok na daň. Tým to pre Teba končí. Nerieš čiastkový preplatok a nedoplatok z rôznych §-ov.
    nika.sum asi sme sa nepochopili. ja som nemyslela,ze ten preplatok kt. mi bol vrateny na ucet a bol uz zdaneny. Ja som myslela, ze vysku zdravotneho poistenia z §8 vycisleneho v RZZP by dal do prijmu v zivnosti v r.2013 a zaroven do vydavkov v §8 (samozrejme ponizeneho koeficientom kvoli oslobodenej casti 500 EUR)
      zbaliť

    Preplatok z RZZP zo zivnosti, nedoplatok z ost.prijmov (§8)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.