Zavrieť

Porady

Kúpa parcely typu E

Vie mi prosím Vás niekto napísať, či môžem bez rizika kúpiť parcelu E, ak je na ňu vydaný LV na jedného vlastníka? Ak ju budem chcieť užívať - hrabať, píliťdivé kríky, obrábať pôdu, nemusím ju dať nikdy zamerať a previesť do C ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    autorizovaný geodet / mediátor ...viac Ondrej Kozlovsky
    Na tú to otázku sa dá odpovedať z viacerých hľadísk

    Z daňového:
    Niekedy je výhodné mať parcelu E-KN pretože za ňu platíte menšie dane (niekde dokonca žiadne) závisí to od druhu pozemku. Napr. v stave E-KN máte les a nie je to hospodársky les tak dane neplatíte. Výšku dane si viete zistiť zo všeobecne záväzného nariadenia. Toto môže byť aj naopak.

    Z právneho:
    Parcely registra E-KN nemusia mať vždy jasné vlastníctvo (ako píšte to asi Váš prípad nebude). Napr. nie je správne prededené, reps. prepísané z pozemno knižných vložiek.

    Z technického
    Parcely registra E-KN nemajú určené presne výmeru to priamo súvisí aj z ich rozmerom a polohou – nemajú určené súradnice – ich súradnice určí až geometrický plán.

    Ak si nedáte spraviť geometrický plán na zmenu z E-KN na C-KN odporúčal by som aspoň preveriť túto parcelu. Čo môže byť lacnejšia varianta.

    Čo sa týka kúpy upozorním ešte na pripravovaný zákon „o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku a o zmene a doplnení niektorých zákonov“ kde sa v komplikuje prevod poľnohospodárskych pozemkov.

    Každopádne pozemok E-KN je vždy riziko.

    pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

    pepa78
    Problémom môže byť to, že po zameraní nemusí mať presne takú výmeru ako je na LV...
    petmar To by mi nevadilo, pretože ona bola kedysi ucelená, ja som z nej odkúpil väčšiu časť a teraz sa to vysporiadalo a mám možnosť kúpiť aj ten zbytok okolo 1300 m2. Zhruba výmera sedí, dá sa to spočítať. Je to v extraviláne - mimo obce. Len či sa to vôbec dá obvyklým spôsobom kúpiť.

    Zuzka2411 je offline (nepripojený) Zuzka2411

    Zuzka2411
    Parcely registra E nie sú záväzné pre kataster ani Pozemkový a lesný úrad. Dôležité je ale aj to, aký druh pozemku je evidovaný na tejto parcele (poľnohospodárská pôda, ostatné plochy alebo iné), pretože ak by si chcel v budúcnosti na poľnohospodárskom druhu pozemku stavať a pod. musíš si geometrickým plánom zamerať a zároveň zmeniť druh pozemku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.