Zavrieť

Porady

Prijem z prenajmu

FO SZCO podniká v budove\polyfunkcny objekt\ ktorej je vlastníkom, nemá ju zaradenú v obch. majetku, ale jej čast je určená ako na prevádzku na podnikanie. V tých istých priestoroch určených na podnikanie vykonáva živnosť dalšia FO SZČO, ktorá platí vlastníkovi nájomné mesačne podľa nájomnej zmluvy. Takže ako daňové výdavky v peňažnom denníku si FO vlastník uvedie spotreby energií ako preukázateľné výdavky a uhradené nájomné ako príjmy OZD alebo PNZD? Neviem to určiť a to z dôvodu, ked FO vlastník platil daň z nehuteľ. a zaevidoval do PD ako VNZD. Prosím poradte, vdaka.
Naposledy upravil drma : 18.03.14 at 06:07
3 komentárov     zbaliť
Mila123 určite má byť zdanit, príjem, a daň z nehnuteľnosti je správne poriešená
drma Smiem poprosiť o podrobnejšie vysvetlenie, prečo zdaniteľ. príjem? Mňa mýli to, ze objekt nie je zaradený v obch. maj., daň je VNZD, čiže akoby už z toho objektu bola vysporiadaná daň,a tie príjmy z nájmu mám znovu zdaňovať, na dosiahnutie prijmov má určenú živnost,a prenajom je ako FO. Dakujem za vyjadrenie.
Mila123 príjem nie je oslobodený a je predmetom dane.....preto musí byť zdanený
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    drma Ďakujem, takže teoreticky by sa to mohlo takto viesť len uvádzať tie príjmy za nájom ako PNZD v JU a výdavky na energie v SLUŽBÁCH , a potom tie príjmy s výdajmi uviesť v inej evidencii? Viete v tom JÚ FO je to už zaevidované, tak to treba len správne zaúčtovať aj ja práve neviem ako. Prosím o radu.
    drma Prosim.

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Príjmy z prenájmu, ak živnostník prenajíma časť budovy ako FO, sa uvedú v DP ako príjmy podľa § 6 ods. 3. Uplatňuje sa u nich oslobodenie vo výške 500€. Príjmy aj výdavky z prenájmu si eviduje ako FO v časovom slede, môže evidovať podľa § 6 ods. 11.
    drma Asi som to mala uviesť hneď na začiatku. Fa za nájomné FO vyhotovuje v programe, kde vedie JU svojej živnosti, čiže ten nájom má evidovaný v knihe pohľadávok, nájomca uhrádza nájom na podnikateľský účet FO, preto neviem či príjem za nájom účtovať v PD ako POZD , alebo PNZD a viesť o tých príjmoch inú evidenciu. FA za energie platí prenajímateľ, ktoré eviduje v KZ, lebo sú určené aj na prevádzku FO prenajímateľa a účtuje ich ako SLUŽBY. Prepáčte ak som sa jasne hneď nevyjadrila, ale prosím ešte o usmernenie či je postup správny, ak nie tak ako postupovať. Ďakujem.
    Kvaka Ak nemá podnikateľ vo svojej živnosti aj poskytovanie prenájmu, o príjmoch a výdavkoch z prenájmu by sa mala viesť samostatná evidencia, môže byť aj samostatné jednoduché účtovníctvo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.