Zavrieť

Porady

Pozemkové spoločenstvo a odmeny

Dobrý deň,potrebovala by som poradiť ohľadne pozemkových spoločenstiev s právnou subjektivitou. Treba spísať s funkcionármi (členmi dozornej rady, predsedom...) dohody o vykonaní prac. činnosti alebo nie? Všetko sú to starobní, resp. invalidní dôchodcovia len predseda je zamestnancom v inej firme. Majú valným zhromaždením schválené ročné odmeny,ktoré sa im vyplatia na konci roka niekedy v decembri. Na daň. úrade je pozemk. spoločestvo registrované len v rámci dani z príjmu PO, treba sa registrovať aj na daň z príjmu zo zav. činnosti alebo nie? A čo sociálna poisťovňa, treba ich tam prihlásiť? Ďakujem za akúkoľvek radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Idiotka je offline (nepripojený) Idiotka

    Idiotka
    Myslím si, že NIE. Ak sú to v o l e n í funkcionári, Dohody nemajú zmysel, lebo sú uzatvárané podľa Zákonníka práce (závislá činnosť a pod. ) Volení funkcionári, napr. poslani, nemôžu mať na výkon svojej funkcie Dohodu...INA VEC ale je, ako sa to posudzuje pre účely sociálneho a zdravotného poistenia. Podľa mojich informácií sa to posudzuje, AKO KEBY mali nejakú dohodu. Preto by som spoločenstvo registrovala ako platiteľa dane zo "závislej činnosti" a raz ročne teda vysporiadala aj sociálne poistenie, dôchodcov sa zdravot. poistenie dnes netýka...ten zamestnanec bude mať aj ZP. V zdravot. poist. sa dá prihlásiť a odhlásiť jedným dňom, výplatou odmeny.

    S volenými funkcionármi je obtiaž, ale volala som napr. na Magistrát (poslanci - volení) a potvrdili mi to aj v Soc. poisťovni a v zdravot. p.

    osobne mám spísané ich údaje (volených) a robím príslušné úkony.

    urbariatps je offline (nepripojený) urbariatps

    urbariatps
    my máme s predsedom uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti počas celého roku pretože predseda má schválenú mesačnú odmenu, predsa pre spoločenstvo vykonáva činnosť , ktorá je potrebná na normálne fungovanie spoločenstva - úrady, kontrolné práce v teréne ...takisto aj členovia výboru ak pracujú pre spoločenstvo majú odmenu a uzatvorenú dohodu v tom mesiaci, ak raz ročne vyplácame ostatným odmeny taktiež majú dohody. členovia výboru a dozornej rady nie sú funkcionári ako poslanci to je iné

    Pozemkové spoločenstvo a odmeny

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.