Zavrieť

Porady

Starobný dôchodca a nezd. časť?

Známa - starobná dôchodkyňa (aj k 01.01.2005) pracovala na dohodu o vykonaní prác. Jej dôchodok za rok presahuje nezdaniteľnú čiastku.

Ona mi však stále tvrdí, že má nárok na vrátenie strhnutej dane. Vraj je to nejaká novinka, že aj starobný dôchodca má nárok na uplatnenie nezd. časti.

Je to pravda, počuli ste o tom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karpis je offline (nepripojený) karpis

    karpis
    Starobný dôchodca ak ním bol aj k 1,1.2005 nemá nárok na uplatnenie nezd. čiastky.

    ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

    šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac ZEvina
    Starobný dôchodca, ak je jeho príjem zo záv.činnosti (nie dôchodok) nižší ako 43968,-- Skk, má nárok na vrátenie celej zrazenej dane na základe potvrdenia o príjme.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Takže ak jej spravím DP A, jej hrubý príjem z dohôd bol 8825, zrazená daň1676, tak to bude OK? Kde je to napísané, že zo záv. činnosti jej to vrátia?

    Ďakujem

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    ZuzanaP
    Takže ak jej spravím DP A, jej hrubý príjem z dohôd bol 8825, zrazená daň1676, tak to bude OK? Kde je to napísané, že zo záv. činnosti jej to vrátia?

    Ďakujem
    Zuzka, pozri § 46 zákona o dani z príjmov.

    ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

    šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac ZEvina
    Je to tu obšírne rozoberané aj s vypísaním DP A.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    ZuzanaP
    Takže ak jej spravím DP A, jej hrubý príjem z dohôd bol 8825, zrazená daň1676, tak to bude OK? Kde je to napísané, že zo záv. činnosti jej to vrátia?

    Ďakujem
    Vrátia jej celých 1676,- Sk, lebo jej príjem bol nižší ako 43.968,- Sk, bolo to tu už rozoberané.

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    ZuzanaP
    Takže ak jej spravím DP A, jej hrubý príjem z dohôd bol 8825, zrazená daň1676, tak to bude OK?
    Kde je to napísané, že zo záv. činnosti jej to vrátia?

    Ďakujem
    Zuzka, takto ako formuluješ otázku to napísané nie je.

    Daň jej bude vrátená na základe § 11 odst.1 písmeno a

    ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

    šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac ZEvina
    Chcem len dodať - je mi strašne ľúto všetkých dôchodcov, ktorí by už mohli kľudne užívať svoj zaslúžený odpočinok, veď sa už narobili dosť a kvôli tomu, že majú malý dôchodok, ešte musia pracovať a zasa platiť štátu. Keď účtovníci sa o tejto možnosti (aj ja) dozvedia len vďaka PORADE, tak čo tých 80% dôchodcov, čo o tom nevedia, že je možnosť vrátenia dane a o tieto peniažky prídu?

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    SDC Bratislava, s.r.o.
    Chcem len dodať - je mi strašne ľúto všetkých dôchodcov, ktorí by už mohli kľudne užívať svoj zaslúžený odpočinok, veď sa už narobili dosť a kvôli tomu, že majú malý dôchodok, ešte musia pracovať a zasa platiť štátu. Keď účtovníci sa o tejto možnosti (aj ja) dozvedia len vďaka PORADE, tak čo tých 80% dôchodcov, čo o tom nevedia, že je možnosť vrátenia dane a o tieto peniažky prídu?
    To je dôvod, aby aj dôchodcovia boli členmi Porady.

    ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

    šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac ZEvina
    Už ich vidím, ako si kupujú počítače............) niektorí sú radi, že si vedia nastaviť digitálne hodinky!

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    kukučka
    Môžu podať DP keď sa o tom dozvedia, lehotu však neviem. Doplňte ma, prosím.
    Do 31.3.2006, to znamená dodnes.

    ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

    šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac ZEvina
    Dodatočné daňové priznanie sa podáva ako oprava už podaného daňového priznania. Ak tí, ktorým nevznikla povinnosť podať daňové priznanie a po termíne na podanie daňového priznania si chcú podať DP nevznikne im dáka sankcia za oneskorené podanie či tak nejako?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.