Zavrieť

Porady

Zdaňovanie príjmu pri prevode zdedených podielov družstevného bytu

Zdravím,

poprosil by som poradiť ohľadom zdaňovania príjmu pri prevode podielov družstevného bytu, ktorý je celý čas vo vlastníctve OSBD. Manželský pár podpísal zmluvu s OSBD ešte v 80-tych rokoch, neskôr sa rozviedli, ale nikdy nedošlo k vysporiadaniu BSM, takže obaja mali až doteraz v družstve na tento byt polovičný podiel, hoci ex-manželka sa po rozvode odsťahovala a všetky poplatky súvisiace s bytom platil len jej ex-manžel. Ten ale nedávno zomrel, prebehlo dedičské konanie a jeho polovičný podiel bol v rámci dedičstva rozdelený a prevedený na ich dve spoločné deti.

V prípade ich matky nie je o čom, keďže podľa zákona 595/2003 § 9 odsek (1) písmeno h) byt preukázateľne užívala viac ako 5 rokov a tiež v ňom mala svojho času viac ako 2 roky trvalý pobyt, takže ona nemusí nič daniť. Ako je to ale v prípade ich 2 detí - budú musieť platiť daň a odvod do ZP z celej sumy, alebo len z rozdielu príjem mínus výdavok, ktorý sa dá určiť napr. podľa notárskeho osvedčenia o dedičstve, alebo nebudú musieť platiť vôbec nič? V zákone sa spomína § 8 odsek (1) písmeno f), ďalej odsek (7) a tiež § 9 odsek (1) písmeno h), ale žeby som po ich prečítaní bol schopný dôjsť k jednoznačnej odpovedi sa povedať nedá.

Pre upresnenie - zaujíma ma zdaňovanie príjmu zdedených podielov po ich prevode na tretiu stranu, čiže ako keby po "predaji" bytu, ale ako je spomenuté vyššie, nejedná sa o predaj ale prevod družstevnných podielov.

Máte niekto podobnú skúsenosť? Ďakujem za akúkoľvek radu/usmernenie v tomto prípade a želám pekný deň.
Naposledy upravil Allegra : 26.03.14 at 10:42
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak mali manželia spoločný nájom družstevného bytu a tento nebol zrušený, prešli podľa § 707 ods. 2 občianskeho zákonníka členské práva a členstvo v družstve na manželku.
    Deti mohli zdediť len časť hodnoty členského podielu, teda peniaze, ktoré im v rámci dedičského konania má matka z bytu vyplatiť. Členský podiel je definovaný v obchodnom zákonníku, pri nájme družstevného bytu sa vypláca z trhovej hodnoty bytu.
    Teda deti neprevádzajú členské práva, ani nepredávajú byt. Dostanú len vyrovnanie v dedičskom konaní.
    Členské práva, členstvo, nájom družstevného bytu môže mať len jeden (ak nejde o manželov).

    § 707

    (1) Ak zomrie jeden z manželov, ktorí boli spoločnými nájomcami bytu, stane sa jediným nájomcom pozostalý manžel.

    (2) Ak ide o družstevný byt, zanikne smrťou jedného z manželov spoločný nájom bytu manželmi. Ak sa právo na družstevný byt nadobudlo za trvania manželstva, zostáva členom družstva pozostalý manžel a jemu patrí členský podiel; na to prihliadne súd v konaní o dedičstve. Ak zomrel manžel, ktorý nadobudol právo na družstevný byt pred uzavretím manželstva, prechádza jeho smrťou členstvo v družstve a nájom družstevného bytu na toho dediča, ktorému pripadol členský podiel. Ak ide o viac predmetov nájmu, môže členstvo poručiteľa prejsť na viacerých dedičov.
    Allegra Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, teraz je to už 100% jasné.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Spomínajú sa zdedené členské podiely /resp. ich hodnota - zatiaľ som o predaji bytu nič nečítal. Okrem toho - ak je to družstevný byt - oni ho predať NEMÔŽU - nepatrí im!
    Mila123 som sa opýtala......za toto predsa nebijú.......či mám utekať?????
    misoft Odpovedal som - nenaháňam - ostaň
    Allegra Pardon že odpovedám až teraz. Jedná sa o družstevný byt, takže je vo vlastníctve OSBD (aj podľa LVčka), takže sa nemôže jednať o predaj, ale len o prevod podielov. Takisto som neupresnil, že ma zaujíma zdaňovanie príjmu už zdedených podielov až po ich prevode na tretiu stranu - je mi jasné, že daň z dedičstva tu už pekných pár rokov nemáme, resp. sa platí vo forme výpalného notárom a súdom. Upresním to pre istotu aj hore v téme.
      zbaliť

    Zdaňovanie príjmu pri prevode zdedených podielov družstevného bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.