Zavrieť

Porady

Ako sa účinne zbaviť plesni v skrini ??

Zdravím, chcela by som Vás poprosiť o rady ohľadom plesne, ktorá sa mi objavila v skrini a aj na stene za skriňou, pričom pravidelne vetrám a skriňa nie je natlačená na stene. Bývam v panelovom nezateplenom byte. Čo mám robiť aby sa tam pleseň už neobjavila ?? Zatiaľ som vyhodila splesnuté veci a snažím sa skriňu čistiť savom no mám pocit, že tá pleseň stále vystupuje navonok ??
Naposledy upravil papa21 : 20.03.14 at 14:37
7 komentárov     zbaliť
LukyKs začni pri tepelnom moste
papa21 a to je čo ??
erik555 https://www.google.sk/#q=tepelny+most
papa21 ďakujem do googlu si to viem aj ja hodiť chcela som po lopate počuť aké s tým majú ľudia skúseností a či im to pomohlo
erik555 s cim konkretne?...ved vsetko je individualne!
LukyKs keď je tepelná izolácia nerovnomernej kvality a na malom kúsku "nedostatočne " izoluje, uteká tadiaľ teplo, stena je tam chladnejšia a može od vzdušnej vlhkosti navlhnúť, hoci všetky ostatné steny sú suché.
Z dlhodobého navlhnutia potom možu byť plesne

PS
pozri zvonku, či je fasáda nepoškodená
papa21 zvonku nič nevidno...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Vsetky predavane prostriedky /savo,ocot,odvlhcovace,rozne natery a pod./ ti pomozu iba docasne,ale problem neodstrania.
    Kedze pises, ze problem je iba u teba a nie aj v susednych bytoch, tak treba hladat a odstranit problem u teba. Skus postupne odstranovat mozne priciny...
    -pradlo nesus v byte,ale na balkone
    -zive kvety nechaj iba v minimalnom pocte /skor malicke, nie velke/
    -viac vykuruj v chladnom obdobi
    -viac vetraj /narazovo/
    - po prani, sprchovani sa, vareni atd. dokladne vyvetraj a vymen vzduch v byte
    - pri vareni pouzivaj digestor
    atd,atd.

    Pripadne si zavolaj nejakeho stavebnika, odbornika,aby zistil ci na tej stene nie je nejaka zavada v stene, ci fasade, kadial by k tebe prenikala nadmerna vlhkost zvonku, ci sa tam niekde v nejakej praskline nezdrziava voda.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Zitulda Pri nezateplenej stene v panelákoch typu T08B sa cez škáry dostáva vlhkosť hlavne v zime do vnútra a vzlína sa smerom od podlahy hore. Radím sa snažiť o zateplenie bloku (predpokladám, že bývaš v paneláku) . Ak bývaš v RD, platí tiež to zateplenie plus účelové a pravidelné vetranie.
    papa21 zateplenie neprichádza do úvahy vzhľadom na veľkosť nášho paneláku...ďakujem veľmi pekne za rady, vyzerá to tak, že sa asi budem musieť rozlúčiť so skriňou lebo v nej tá pleseň isto bude zažratá a kúpim vlhkomer aby som videla ako regulovať vlhkosť v byte
    Zitulda prečo ???...to máte tak veľký veľkým počtom bytov? (my sme 90 bytový vežiak ) . Keď ste malý, tak aj náklady nna zatepleie musia byť menšie. Alle to závisí od Vás všetkých.
    papa21 aj nás je strašne veľa a nedohodneme sa všetci na tom istom už sme to skúšali...a zrejme som došla na príčinu suseda sa až teraz priznala, že jej už dávnejšie navlhla celá stena a že mala až dlážku mokrú tak zrejme to stieklo cez panel až ku mne a keďže skriňa sa na jednom mieste dotýkala steny nebol tam dostatok vzduchu tak to navlhlo a spravila sa tam pleseň takže idem za správcom domového spoločenstva aby dal zapchať trhliny vo fasáde a myslíte si, že mám právo vymáhať aj nejaké odškodnenie ??
      zbaliť
    Ing. Ľubomír Janoška
    Nie som stavár, ale viem, že 2 veci spôsobujú tento problém: tepelný most a kondenzácia vlhkosti zvnútra bytu (varenie, dýchanie, sprchovanie, ...)
    Stena je vychladená, pretože nemáte zateplenie a para sa nej zráža.
    Ak nie je stenu reálne zatepliť, treba dosiahnuť, aby sa toto chladné miesto intenzívne odvetrávalo a aby sa para nezrážala. Takisto treba intenzívne vetrať (ventilátorom, vzduchotechnikou) po sprchovaní, kúpaní a počas varenia vždy odsávať vlhkosť digestorom.
    papa21 v byte bývam sama a preto nechápem ako je možné aby som tam mala až takú veľkú vlhkosť, že sa mi spravila taká pleseň lebo ako píšem dosť často vetrám ale budem teda vetrať ešte viac a neviete mi prosím poradiť ako definitívne odstrániť tú pleseň zo steny ??
    LukyKs najskor usušiť
    zabrániť novému tvoreniu
    potom vyčistiť
    K Janoškovi
    " Stena je vychladená, pretože nemáte zateplenie "

    stena (časť steny) može mať nerovnakú tepelnú izoláciu - naskor poškodením zvonku

    a menej vetrania vnútri

    preto sa pri mrazoch (odoberú cez znížený tepelný odpor viac tepla može miestami dostať rosný bod až na povrch steny a tam stena vlhne

    niekedy stačí opraviť tepelnú povodnú izoláciu

    Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

    Zitulda
    Ja by som zmenila polohu skrine a nábytku v izbe tak, že skriňu by som dala na protiľahlú stenu a na tú chladnú vonkajšiu stenu iba nábytok ako sú postele, či nočné stolíky. .
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    arizona To by som moc neriskovala Zitka. Ked pliesen presla do skrine, neskor by mohla prejst na postele. Skor by som tu stenu nechala co najviac volnu
    Zitulda Janka, my sme mali v izbe skriňu na vonkajšej stene araz som zacítila pri otvorení plieseň. zadná stena v skrini bola už chytená z vnútra. Očistili steny, vymalovali a skriňu už neviem, čím sme ju očistili zvnútra, aj za zadu, pár dní bola prázdna v strede izby a by vyschlo. Potom sme premiestnili nábytok a máme pokoj. V tom čase sme ešte nemali zatepleniea po zateplení je to ešte lepšie, lebo už nám nie je zima v noci na hlavu
    branislavp Zitulda, máš pravdu. My sme v spálni preložili skrine na stenu obvodovú a postel sme preložili ku stene priečkovej. Tiež sme sa dopracovali k plesneniu skrine, ale aj steny, hoci medzi stenou a skriňou bol dostatočný priestor. Zistili sme to ale včas, takže sme museli stenu vyčistiť vodou, aj savom, vymaľovať. Skriňa bola zasiahnutá iba sčasti, šatstvo nebolo poškodené. Po tej skúsenosti sme nábytok preložili, tak, že skrine sú na priečkovej stene a posteľ je na stene obvodovej. A už nie sú žiadne problémy. Bývame v nezateplenej bytovke.
    papa21 ďakujem a porozmýšľam ako by som mohla presunúť nábytok ale bojím sa na tú stenu kde sa mi začala tvoriť pleseň dať niečo...
      zbaliť

    lapejko je offline (nepripojený) lapejko

    živnostník remeselník lapejko
    mám zateplený dom ale vstavaná skriňa v spálni na vonkajšej stene robila veľký problém, musel som rozobrať a zatepliť aj zvnútra...druhý rok pokoj...prejavoval sa tepelný most od sokla, ktorý na odkrytých ohrievaných stenách nerobí problém, ale v skrini klesá teplota povrchu steny pod teplotu rosného bodu 12°C a problém je hneď. V spálni máme relatívne chladno a vetrá sa sporadicky ako sa stíha, keď ráno všetci plašíme, za tie roky postupných úprav som ale zistil, že ak odstránim tepelné mosty, znížim merateľnú vlhkosť lebo sa nemá na čom vyzrážať, napr. veľký rozdiel spravila úprava okien za trojsklo. V danom prípade je najjednoduchšie presunúť skriňu od vonkajšej steny, pleseň poumývať octovou vodou a premaľovať stenu kvalitnejšou farbou, ale nie umývateľnou s pestrým odtieňom, tá sčernie úplne.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    papa21 vyhodím skriňu dám tam novú a čo ak sa mi pleseň vráti aj tak ?? potrebujem sa zbaviť tej plesne
    lujza.j Tak treba riesit..aby sa pliesen netvorila....z niecoho vznika....nepises ci byt...dom?
    papa21 bývam v panelom byte bez zateplenia a skriňu mám postavenú v rohu izby v blízkosti okna ale mala vetranie z každej strany nebola vôbec pritisnutá na stenách, tak nechápem z kadiaľ sa nabrala tá pleseň
    erik555 ake je relativna vlhkost v tej miestnosti? Jednoducho pocas zimy si mala vyssiu vlhkost a predpokladam skrinu mas na stene od exterieru, ktora je chladnejsia.
    papa21 netuším aká je vlhkosť v byte ale predpokladám, že bude vyššia lebo mi v zime okná rosili ale to robili každý rok napriek kúreniu a vetranie a nikdy predtým som takýto problém nemala... a skriňa je z časti na exteriérovej stene ale väčšou plochou je na vnútornej strane
    erik555 digitalny teplomer s vlhkomerom nie je nakladna vec...
    papa21 povedzme, že si kúpim vlhkomer a zistím, že mám v byte vysokú vlhkosť čo s tým ďalej ?? stačí si kúpiť odvlhčovač vzduchu a pravidelne vetrať alebo ste už niekto skúšali aj toto http://www.istplus.sk/rosenie-okien ??
    erik555 to, ze mas plesne na stene a skrini, ti nejaka folia na sklach okien nepomoze! Jednoducho musis znizit vlhkost v byte - aby bola v zimnom obdobi max. nejakych 50%. To dosiahnes najlacnejsim sposobom vetranim, ale idealne vetranim prievanom, cize otvorit okno dokoran vo vsetkych miestnostiach...ale pozor na okno, aby sa ti neposkodilo.
    papa21 o okno sa nebojím to vydržalo vetranie teraz tak to vydrží aj potom ak som to správne pochopila tak stačí znížiť vlhkosť v byte na 50% a vetrať ?? lenže rada by som vedela ako sa zbaviť tých fľakov na stene ?? myslím, že to treba nastriekať a na mokro zoškrabať dole ale ako dlho treba potom čakať kým sa nahodí ďalšia malovka ??
    erik555 s tym oknom som myslel tak, ze pri prievane sa ti moze az privelmi otvorit dokoran a tak moze nastat problem s oknom!
    papa21 beriem späť nepochopila som ako si to myslel...ale prievan nemôžem veľmi v byte robiť na koľko je to jednoizbový byt s obidvoma oknami na západ...
    erik555 tak to je jedno...vetrat treba tolko, kolko je vlhkosti v byte..Kratko, podla potreby aj viackrat za den, nez napr. iba 2x.
      zbaliť

    erik555 je offline (nepripojený) erik555

    erik555
    Vyssia vlhkost a chladnejsie miesto - to su priciny plesne.
    Tazko tu nieco konkretne radit, ked nevieme, v akom stadiu je ta skrina napadnuta. Skrinu si vobec odtiahla od steny?
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    papa21 polovica skrine bola asi tak cca do metra napadnutá plesňou a odtiahla som ju od steny a tam je to isté neviem čo s tým vôbec robiť...
    erik555 ak sa ta skrina neda zachranit pripravkami proti plesni a dobrym vysusenim, tak jedine vyhodit. A nemat skrinu na stene od exterieru, ked miestnost nevykurujes na 24°C.
    papa21 a čo so stenou ako to ošetriť aby sa pleseň nevrátila ??
    erik555 savo proti plesni...ak treba, potom aj tu farbu zoskrabnut.
    papa21 a potom to môžem natrieť normálnou farbou alebo to treba nechať vyschnúť a natrieť nejakou špeciálnou ?? ak áno aká je najlepšia ??
    misoft Ak pleseň napadla i nábytok, tak Savo ju len zabrzdí, ale neodstráni. Spóry plesne sú už totiž vo vnútri dreva (a tam sa savo na 100% nedostane) a potom nepomôže ani pretretie farbou. Táto skriňa je už odpísaná.....
    papa21 to si ma teda vôbec nepotešil myslela som si to len som v kútiku duše dúfala, že tomu tak nebude a tej plesne sa dá nejako inak zbaviť ale skriňu budem nútená vyhodiť
      zbaliť

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    musíš najprv zistiť, prečo plesnie stena, či je to priečka medzi dvoma miestnosťami alebo je to vonkajšia stena - teda vlhne aj susedná miestnosť?
    záleží aj od podlahy, veku stavby, z akého materiálu je dom postavený
    ak je to stena - vonkajší múr, či netečie dažďová voda mimo odkvapovej rúry a stena je mokrá
    aké sú základy budovy - ak je to rodinný dom
    to nie je na vine skriňa ale stavba
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    papa21 ako som už hore niekde písala je to panelák nezateplený no myslím, že sused nemá problémy...
    erik555 Nad tebou, pod tebou? ale asi nebude mat rovnako vytvorene podmienky, ake mas ty, takze podla toho sa neda porovnavat. Ty byvas na ktorom poschodi?
    papa21 bývam na druhom poschodí toť znamená, že mám susedov nad sebou aj pod sebou ale oni žiadne problémy nemajú
    erik555 asi nemaju taku vlhkost a ktovie, na aku teplotu vykuruju. A na aku vykurujes ty! Vies, vlhkost vznika dychanim, potenim sa, izbove kvety a najviac pri vareni, sprchovani sa/kupani, suseni pradla a podobne, pricom ked k tymto poznatkom vetras neprimerane, tak cez nove okna sa nema ako dostat vlhko von! Tot je zaklad tychto problemov...
    papa21 toto všetko som sa už na nete dočítala ale chcela som skôr počuť rady ako sa konkrétne zbaviť tej plesne ako postupovať...je jasné, že treba vedieť akú vlhkosť mám v byte a znížiť ju
    erik555 vsak som pisal...najskor pouzi Savo a potom uvidis! Uz vonku nie je -5°C, takze ta stena uz nie je tak chladna! Logicky...
    papa21 okej bojujem savom už pár dní ale budem bojovať i naďalej a uvidím možno to teda zaberie
    erik555 nastriekas Savo proti plesni a ajtak mas plesen stale na tom istom mieste? Tak to musis mat poriadne navlhnutu stenu!
    papa21 už druhý deň savom čistím skriňu na tej už nič nevidno takmer ale na stene ešte vidno niekde malé miesta s plesňou čítala som, že z tej steny by som to mala oškrabať namokro a potom neviem ako ďalej ?? čo mám natrieť na tú stenu aby sa pleseň nechytila ??
    erik555 nez zacnes znova natierat, je potrebne to miesto poriadne vysusit...
    papa21 okej a potom treba použiť nejakú špeciálnu farbu alebo náter proti plesni a aký je dobrý ??
      zbaliť
    papa21 to som už pochopila a čo so stenou ?? ako ju ošetriť aby sa tam pleseň nechytila znovu ??
    branislavp Keď nebudeš mať na vonkajšej stene - obvodovej žiadny nábytok, ja si myslím, že po ošetrení steny by žiadna pleseň nemala byť. Ak na tej stene budú iba postele, určite stena nebude plesnieť. Mám s tým osobné skúsenosti.

    Ako sa účinne zbaviť plesni v skrini ??

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.