Zavrieť

Porady

Ako podeliť príjmy z prenájmu, ak ide o dávno rozvedené manželstvo bez majetkového vysporiadania v bezpodielovom spoluvlastníctve?

... manželstvo bolo rozvedené pred mnohými rokmi a dodnes nebolo vyporiadané bezpodielové spoluvlastníctvo ... jeden z manželov priznáva 100% príjmov z prenájmu ... písomná dohoda v tomto prípade neexistuje ... poprosím o radu ...

Bližšie: Ide o podanie daňového priznania fyzickej osoby, ktorá má pridelené DIČ v súvislosti s poberaním príjmov z prenájmu ... s tým, že priznáva príjmy z prenájmu nehnuteľností v ich 100% výške, pričom nehnuteľnosť je v bezpodielovom vlastníctve jeho a jeho bývalej manželky, t. j. v 1/1 ...
moja dilema: ... nakoľko žiadna dohoda nie je možná, a podľa mňa, ani nikdy k nej nedôjde ... ( veľmi nepekný rozchod = a to až taký, že k majetkového vyporiadaniu dodnes neprišlo ... ) ... môže takto jeden zo spoluvlastníkov prenajímať nehnuteľnosť a požívať týmto príjem z prenájmu v jeho plnej výške? ... a to aj bez dohody? ... na margo ešte uvediem: že v poučení ( strana 6) k daňovému priznaniu typu B je k príjmom z prenájmu uvedené:

Ak príjmy z prenájmu plynú manželom z bezpodielového spoluvlastníctva, zdaňuje sa tento príjem v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodli inak.

... zatiaľ som mu dnes spracovala daňové priznanie, kde priznáva príjmy z prenájmu v ich plnej výške ... ale som na pochybách ...
Naposledy upravil promont maja : 20.03.14 at 19:28
7 komentárov     zbaliť
Mila123 kto poberá príjem?
promont maja ... veď práve ... jeho bývalá manželka nedostala nikdy nič ...
promont maja ... ide o dosť ťažkú povahu môjho možno budúceho klienta ... dnes som dostala informáciu, že je to tvrdý "biznizmen" ...
Mila123 tak v tomto prípade by som urobila DP iba jemu, s 500 € oslobodenou sumou
promont maja ... ďakujem ... príjem bude zdanený, takže by to mohlo tak ostať ...
Mila123 Majka, prečo máš dilemu? ja som nepochopila.....
promont maja ... noo ...
1. mal by mať nárok len na polovicu príjmu z prenájmu ... aspoň podľa mňa ... a bolo by potom potrebné urobiť obom daňové priznania ...
2. .. neviem .. ale mohlo by sa aj pokojne stať, že ju daňový úrad vyzve k zdaneniu ( dnes tie relevantné informácie daňový úrad má ..) ... tak si ani len nechcem predstaviť, čo sa bude diať ...
3. ... a pýtam sa aj preto, že klient má právo na tzv. odbornú starostlivosť ( Obchodný zákonník) = čo pre mňa, ako účtovníka, aj znamená, upozorniť na úskalia, či chyby ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Po rozvode nemôže byť BSM, toto rozvodom zaniká. Takže je to len podielové vlastníctvo nehnuteľnosti. Ako sa dohodli po rozvode s prenájmom, asi nevieš, ale ak nijako, tak on neoprávnene poberá polovicu príjmu.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Manželka nech pošle do katastra nehnuteľností zaznamenať jej podiel 1/2 do listu vlastníctva. Od neho môže žiadať bezdôvodné obohatenie.

    Katastrálna vyhláška č. 461/2009 :
    § 28
    (1) Na vykonanie záznamu na návrh podľa § 34 ods. 1 zákona sú spôsobilé najmä:
    b) návrh, ktorého prílohou je právoplatný rozsudok o rozvode manželstva alebo rozsudok o zrušení bezpodielového spoluvlastníctva manželov alebo ich overená kópia, ktorí do troch rokov po právoplatnosti uvedených rozsudkov neuzavreli dohodu o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva alebo ak v tejto lehote nepodali na súd návrh na vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva, 5)

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    BSM zaniká rozvodom. Po troch rokoch, ak nebolo BSM vysporiadané, platí, že byt je podielovom spoluvlastníctve rovným dielom.

    Ako podeliť príjmy z prenájmu, ak ide o dávno rozvedené manželstvo bez majetkového vysporiadania v bezpodielovom spoluvlastníctve?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.