Zavrieť

Porady

odklad daňového priznania 2013 pri prerušení živnosti

Chcel by som požiadať o odklad daňového priznania, pričom v minulom roku som mal živnosť, ktorú som v priebehu roka 2013 prerušil. A taktiež som sa zamestnal + som mal príjmy z dohody. Dočítal som sa, že nie je možné odložiť daňové priznanie keď došlo k ukončeniu podnikateľskej činnosti. Viete mi prosím poradiť, či sa to týka aj prerušenia živnosti. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Lehota na podanie daňového priznania, ak došlo v priebehu roka k ukončeniu podnikateľskej činnosti

    Ak v priebehu zdaňovacieho obdobia bola ukončená podnikateľská činnosť, napr. zrušenie živnostenského oprávnenia, skončenie poberania príjmov z inej samostatnej zárobkovej činnosti, lehota na podanie daňového priznania zostáva nezmenená. Daňové priznanie sa podáva do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, t.j. za rok 2013 je lehota na podanie daňového priznania 31. marca 2014; v tejto lehote je daňovník povinný daň aj zaplatiť.

    https://www.financnasprava.sk/sk/pod...eniePodnikania

    Tu je stanovisko FS :

    Dobrý deň,

    Aj tento daňovník, môže v súlade s utanovením § 49 ods. 3 zákona oznámiť daňovému úradu ( oznámenie je potrebné podať do konca marca 2014), že si predplžuje lehotu na pofanie priznania o tri celé kalendárne mesiace , pričom v oznámení je povinný uviesť novú lehotu , v ktorej podá daňové priznanie, a v tejto novej lehote je aj daň splatná.
    Podľa § 17 ods. 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej lenZDP/základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka podľa § 6 ZDP upraví daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť. Podľa § 17 ods. 9 ZDP na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.
    Ak daňovník pozastaví podnikanie v roku 2013, pričom obnoví podnikanie do lehoty na podanie DP za rok 2013 ( ak má predĺženú lehotu, tak do tejto predĺženej lehoty, t.j. do konca júna 2014), pre daňové účely nedochádza k skončeniu podnikania (§ 17 ods. 9 ) k termínu pozastavenia podnikania a daňovník v tomto prípade nemá povinnosť úpravy základu dane podľa § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov za zdaňovacie obdobie roku 2013.
    Ak daňovník pozastaví podnikanie v roku 2013, pričom ho do termínu na podanie DP za rok 2013 (ak má predĺženú lehotu za rok 2013, tak do tejto predĺženej lehoty, t.j. do konca júna 2014) neobnoví, pre daňové účely dochádza k skončeniu podnikania ku dňu jeho pozastavenia. Daňovník uzatvára účtovné knihy ku dňu pozastavenia podnikania, a vzniká mu povinnosť úpravy základu dane podľa vyššie citovaného ustanovenia § 17 ods. 8 ZDP.

    ---
    S pozdravom,
    Erika Likavcová
    Naposledy upravil veronikasad : 24.03.14 at 15:06 Dôvod: doplnenie stanoviska FS

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (3)
    Anik, zamestnanec, Aljok
    Komentár, nie odpoveď (1)
    2
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zamestnanec Ďakujem veľmi pekne. Tento text som čítal, mám však problém s jeho interpetáciou. Neviem či môj prípad - prerušenie živnosti - znamená skončenie poberania príjmov z inej samostatnej zárobkovej činnosti resp. "dočasné" ukončenie podnikateľskej činnosti. Ďakujem za odpoveď.
    veronikasad dokedy máš prerušenú živnosť ?
    veronikasad Skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu u daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, je

    zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti,
    prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností,
    skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo z prenájmu,
    skončenie podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu resp. skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu z dôvodu úmrtia daňovníka; v tomto prípade úpravu základu dane a vyčíslenie daňovej povinnosti za zomretého daňovníka vykoná dedič.

    https://www.financnasprava.sk/sk/pod...avaZakladuDane
    zamestnanec živnosť mám prerušenú do 02.05.2014.
    zamestnanec Ak som teda správne pochopil, nemôžem si odložiť daňové priznanie, či?
    kn-alka Prečo nie? každý má nárok na odklad DP, len to treba DÚ oznámiť.... každá firma aj osoba musí podať DP do 31.03.2014, pokiaľ neoznámi odklad podania.... prečítaj si ods.3
    http://www.porada.sk/t233627-zakon-o...2013-a.html#49
    veronikasad Počkaj pár dní, včera som písala dotaz na FS, ak dostanem odpoveď priložím ,,,
    veronikasad kn-alka, tento pokyn FS si čítala ?
    https://www.financnasprava.sk/sk/pod...eniePodnikania
    kn-alka ... ale však každý má lehotu podania DP k 31.03.14, nie len tí, ktorý zrušili alebo prerušili živnosť... a každý si môže podať odklad.... to len oznamujú tým, ktorí prerušili/zrušili živnosť, že nemajú podávať DP po zrušení, ale až toho 31.03..... a ak si dajú odklad, tak aj neskôr.
    cacka Ja som sa na toto pýtala známej z DÚ, lebo manžel prerušil min.rok a povedala, že môže mať odklad. Tak sme ho hneď aj podali.
    zamestnanec veronikasad, daj prosim vedieť aká bude odpoveď z FS. Ďakujem!
    veronikasad OK, nechám ti odkaz v profile, keď dostanem odpoveď.
    ecompka Už máte nejakú odpoveď? Aj ja som písala na fin.riad., ale odpovedali len citáciou zákona, nič jasné- či môže alebo nie.
    veronikasad Ano, doplnila som ju do svojho príspevku, inde sa mi pripnúť nedá.
      zbaliť

    ecompka je offline (nepripojený) ecompka

    ecompka
    Neviem to nájst , a teda môže sa alebo nie? Je ukončením živnosti daňovník v likvidácii??? Ja si myslím, že v likvidácii je len s.r.o.
    veronikasad Pozri si môj príspevok v tejto téme (nie komentáre), tam som odpoveď doplnila

    odklad daňového priznania 2013 pri prerušení živnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.