Zavrieť

Porady

Aké povinnosti budem mať keď začnem robiť na autorskú zmluvu po tom ako aktuáne pracujem na HPP?

Aktuálne som zamestnaný na HPP. Chcel by som zmeniť prácu a firma mi poskytuje spoluprácu na základe autorskej zmluvy. Že vraj je to podobné ako živnosť a mám si potom vybať DIČ na daňovom úrade a ísť aj do zdravotnej poisťovne sa zaregitrovať. Otázka je že kedy? Hneď prvý deň kedy už nebudem pracovať v minulom zamestnaní (HPP) mám obehať úrady vybaviť potrebné veci? Alebo ich môžem obehnúť už teraz kým som zamestnaný na HPP? Treba ísť aj na úrad práce kvôli tomu že prechádzam z HPP na SZČO?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    budeš vlastne SZČO so všetkými právami a povinnosťami. (aj s nevýhodami )
    Treba ísť na DU- registrácia - dostaneš DIČ .. a na ZP . SP zatiaľ netreba riešiť -nebudeš platiť povinne - až po prvom DP sa uvidí . Jedine ak by si chcel dobrovoľne?
    Nemusíš utekať užaj - ale každá inštitúcia má svoje lehoty
    Banix Práve tie lehoty ma zaujímajú Pokiaľ viem tak prvý rok mám povinnosť si platiť do ZP (minimalne 56,35 €). SP určite nechcem platiť dobrovoľne. Zaujimalo by ma či mám počkať na to kým budem bez práce a potom ísť vybaviť úrady alebo môžem priebežne vybavovať úrady kým budem vo výpovednej lehote?
    Katy a R - a tak naschvál som ti nenapísala termíny výchovne na teba pôsobím! - musíš začať so študovaním ... hore na lište zákony
    napr ZP - má 8 dňovú - ale nerobia tam z toho veľkú vedu, ak sa opozdíš trošku

    Aké povinnosti budem mať keď začnem robiť na autorskú zmluvu po tom ako aktuáne pracujem na HPP?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.