Zavrieť

Porady

úmrtie dieťaťa počas MD

dobrý deň,ja by som sa chcela opýtať ako mám posstupovať a načo mám nároky
bola som tehotná a termín pôrodu som mala 15.3.2014 ale dieťatko sa nám narodilo skôr čiže 27.11.2013 a od toho dňa som na MD ale dieťatko nám dňa 12.4.2014 zomrelo,chcela by som poradiť ako postupovať a načo by som mohla mať nárok,počula som že by som mala byť v ochrannej lehote teda zostať ešte na MD ale neviem či je to pravda.
a je tu ešte jedna vec,som znova tehotná a termín pôrodu mám 9.10.2014 a neviem či ísť na PN alebo čo mám robiť
Ďakujem pekne za rady
veronikasad Pracovný pomer trvá ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pozri § 48 odst. 8 Zákona o sociálnom poistení


    (8) Poistenkyňa, ktorej dieťa zomrelo v období trvania nároku na materské, má nárok na materské do konca druhého týždňa odo dňa úmrtia dieťaťa, najdlhšie do konca 34. týždňa od vzniku nároku na materské; osamelá poistenkyňa má nárok na materské najdlhšie do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyňa, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské najdlhšie do konca 43. týždňa od vzniku nároku na materské.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    tinka170107 aha takze ja budem este na MD dva tyzdne od dna umrtia tak? a idem sa teda opytat co mam robit potom kym pojdem zas na MD kedze som znova tehotna,ist na PN alebo ako?aby som nebola bez prijmu a mala potom narok na MD
    dakujem
    veronikasad Pracovný pomer trvá ? Ak ano, požiadaj zamestnávatela po skončení MD o čerpanie pár dovolenky, ak ti nezostala z roku 2013, máš nárok aj za rok 2014 (nemusíš si ju vyčerpať všetku), minimálne 4/12 ročného nároku. Potom môžeš nastúpiť na PN-ku až do nástupu na ďalšiu MD.
    tinka170107 no co sa tyka PP tak ja som bola s prvym dietatom na rodicaku do 27.6.2013 a potom som odrobila od 28.6.2013 do 30.6.2013 v praci ktorej som bola zamestnana pred nastupom na MD ale k 30.6.2013 mi dali vypoved dohodou s odstupnym,takze vlastne mam odrobene za tie 3 dni a mam aj vyplatnu pasku,potom som sla od 1.7.201 na UP mala som podporu a 27.11.2013 sa nam narodil chlapcek predcastne ktory teraz umrel,tak asi z prace nic
    veronikasad Ešte nemáš "dobratú" dávku v nezamestnanosti, po skončení MD sa choď zaevidovať na UP - zostáva ti dávka za viac ako mesiac.
    Pre posúdenie nároku na materské málo údajov, ak máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch, stačil by ti jeden deň ´dobrovolného poistenia, aby ti vznikol nárok na nemocenské a materské. Choď sa informovať na dobu nem.poistenia do pobočky soc.poisťovne - opýtaj sa, že či ti vznikne nárok na nemocenské z dobr.poistenia, ak sa prihlásiš ako dobrovolne poistená osoba.
    tinka170107 no čo sa týka nedobratej podpory tak to som v januári požiadala o 50% vyplatenie za nedobratú tak už nemam nic z podpory,ake udaje vam este treba napisat aby sme mi vedeli poradit prosiiim :-) staci ked vam v bodoch datumovo popisem vsetko zamestnanie prva MD a doteraz?
    tak teda od 1.4.2008 som bola zamestnana
    1.6.2010 nastup na MD do 27.6.2013
    28.6.2013 do 30.6.2013 som vo firme este odpracovala a k 30.6.2013 som dostala vypoved dohoda + odstupne lebo nebolo pre mna miesto
    1.7.2013 som bola zaevidovana na UP a poberala podporu
    27.11.2013 sa nam predcastne narodil syncek ktory zomrel 12.4.2014
    do 25.4.2014 mam narok na MD este
    a potom neviem co dalej
    inak pred tym ako som nastupila toho 1.4.2008 do prace som pracovala v inej 3roky a 6 mesiacov
    ze keby som nastupila na PN hned ci by sa dalo tak a ci by som mala prijem teda PN a z coho by mi bola ratana
      zbaliť

    úmrtie dieťaťa počas MD

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.