Zavrieť

Porady

Invalidný dôchodca v dôchodkovom veku a NČZD.

Mám podnikateľku, ktorá síce dosiahla dôchodkový vek už pred 5-imi rokmi, ale už dlhšie bola poberateľkou invalidného dôchodku a o starobný dôchodok požiadala až teraz (v apríli 2014). Za rok 2013 požiadala o odklad dane. Môže si uplatniť v daňovom priznaní nezdaniteľnú časť základu dane?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Peggynka Chcela som kuknúť a že: Toto pripojenie nie je dôveryhodné...
    Vám to funguje ?

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    ak k 1.1. 2013 nepoberala SD, má nárok na NČZD...
    ... druhá vec je - je si istá, že naozaj nepoberá SD? Pokiaľ viem, ID sa po dosiahnutí dôchodkového veku, bez toho, aby človek čokoľvek robil, "prehodnocuje" na SD. Žiadna zvlášť žiadosť sa už nevypĺňa.... Aby mala istotu - odporúčam - zavolať na tel č. 0906 171 931, potom voľba 1 a vypýtať si potvrdenie o výške vyplateného dôchodku za minulý rok (stačí nadiktovať RČ) - pošlú to poštou do 3 dní na adresu dôchodcu - potom uvidíš, aký má v skutočnosti vyplácaný dôchodok....
    ....a ešte ma napadla jedna alternatíva - ak má ID podľa starého zákona a dôchodkový vek dosiahla v období 1.8.2006-31.12.2007, nemá nárok na NČZD - považuje sa, ako by poberala SD - toto ale vzhľadom na zadanie matematicky nevychádza....
    abel Ďakujem, pomohlo mi to. Len k tomu prehodnoteniu ID na SD - myslím, že poberateľ invalidného musí o starobný požiadať, nedeje sa to automaticky.
    Kvaka Áno, musí požiadať. Nárok na výplatu starobného dôchodku vzniká až splnením podmienok na vznik nároku na SD, splnením podmienok nároku na jeho výplatu a podaním žiadosti o priznanie SD. (§ 109 ods. 2)

    Invalidný dôchodca v dôchodkovom veku a NČZD.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.