Zavrieť

Porady

nákup software cez internet (nie krabicový softvér)

Ahojte,
potrebovala by som vyjasniť nasledovné:
- som FO, podnikateľ, jednoduché účtovníctvo, neplatca DPH,
- na podnikanie používam osobný účet, nahlásený na DU

Keďže robím webové stránky, kupujem rôzne templaty (šablóny) na webe. Až teraz som zistila, že to môže byť problém kvôli DPH.

- v nákladoch 2013 mám platbu cez paypal 30GBP. Keďže druhá strana neposkytla žiadne fakturačné údaje, mám k tomu len objednávku s emailom a názvom webstránky, plus na transakcii z paypalu je napísané invoice s číslom objednávky, predpokladám, že nejde o firmu.

Ak sa v ďalšom mýlim, opravte ma:
- ide stále o nákup software, aj keď je to len časť kódu, ktorý aj tak upravíte a nasadíte na web? Mám to v nakúpených službách.
- viem preukázať, že sú to náklady súvisiace s podnikaním, pretože je to použité na firemnej webovej stránke (nepredávalo sa to ďalej), tu váham, pretože druhá strana je pomerne anonymná. Bude to stačiť?
- čo s DPH? Aj keď je podľa všetko dotyčná osoba neplatca, stále som sa mala registrovať a odviesť DPH? Pripadá mi to choré.

V roku 2014 mám pár ďalších nákupov, ale to už je firma z USA. Sú to 10-15 € položky, radšej to nedám do nákladov, ako sa musieť registrovať. Pritom je to na študijné účely, doslova. Predpokladám, že nevadí, že to bolo hradené z účtu používaného na podnikanie.

Ďakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kobolcs je offline (nepripojený) kobolcs

    len skúšam prežiť kobolcs
    Kupovat len odtych ktore su mimo EÚ (preto mám napr.. fakturu kde adresa dodavatela je uvedena v rustine, cinstine ci po anglicky). Na strankach by malo byt prevadzkovatel a ze kto to fakturuje. (Treba citat T&C a billing agreements) ci priamo napisat predajcovi ze potrebujes vediet jeho Vat nr. Je to zabavka na viac tyzdnov. VAT platis len z EU a nezabudni na dph registraciu podla par7
    JanaSys Ďakujem, registrovať sa nechcem (tie papierovačky za to nestoja a okrem toho by to malo byť ešte pred dodaním služby), v 2014 to vyhodím. Ešte vyriešiť ako stropiť 38,06€ , keďže už mám podané priznanie.

    nákup software cez internet (nie krabicový softvér)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.