Zavrieť

Porady

Preddavková faktúra, odpočet DPH a KV

Pekný deň vám prajem. Sme štvrťroční platitelia DPH. Pravidelne mesačne objednávame inzerciu, ktorú uhrádzame na základe zálohovej faktúry. Preddavková fa je uhradená vo výške 100%, zakaždým dostaneme aj daňový doklad k prijatej platbe a potom po uplynutí mesiaca /inzercia 1x týždenne/, nám vystavia aj fa , kde je rozpísaná uverejnená inzercia, opätovne je odrátaná záloha, takže vlastne daňový doklad s nulovou sumou k úhrade dostávame 2x, raz k prijatej platbe, druhýkrát po zverejnení inzercie.

30.12.2013 bola uhradená záloha a z fa vystavenej k tejto platbe / s dátumom dodania 30.12.2013/ som DPH neuplatnila. Mala by som 2 otázky:

1. Môžem uplatniť odpočet DPH v I.Q. v mesiaci január podľa fa, na ktorej je rozpísané dodanie služby s dátumom dodania 25.1.2014?
2. Ktoré fa mi vstupujú do KV - vystavené k prijatej platbe alebo tie s uverejnením inzercie?
Ďakujem vám za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Ak viete preukázať, že ste nedostali faktúru k prijatej platbe do 25.1.14 a nemohli ste si ju uplatniť za posledné zdaňovacie obdobie 2013, tak si ju uplatníte za 1. kvartál 2014, vstúpi do KV oddiel B2. Zúčtovacia faktúra už v KV nebude.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kika69 Ďakujem za odpoveď, práveže faktúra k prijatej platbe prišla načas do 25.1., ale tú som účtovala ako 321/314 a až potom tú ďalšiu faktúru, ktorá je o dodaní služby /zverejnení inzercie/ s dátumom dodania 25.1. som účtovala do nákladov 518/321 a 343/321, tak som vlastne DPH nevenovala pozornosť na tej fa k prijatej platbe. Ale keďže mám zúčtovaciu fa s dátumom dodania 25.1. o zverejnení inzercie, tak z tejto si DPH uplatniť nemôžem? Inak sa mi to mesačne opakuje, takže zakaždým môžem DPH uplatniť len z tej fa k prijatej platbe?
    Petra29 No, ak ste ju mali do 25.1., mali ste si uplatniť odpočet práve z nej. Taký je zákon. Nie sú variantné riešenia, že sa rozhodnúť, či uplatniť z prijatej platby alebo až z vyúčtovacej faktúry. To je môj názor.
    Kika69 Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Budem musieť podať dodatočné DP za IV.Q.2013 a tam uplatniť odpočet. Aj počas vlaňajšieho roka som uplatňovala odpočet vždy z vyúčtovacej faktúry, ale tam by problém nemal byť, možno sa stalo, že mi to prešlo z jedného Q. do druhého, no skôr som neuplatnila určite, ak len tak neskôr, ale zas to zákon povoľuje a podmienka uplatnenia odpočtu najneskôr v poslednom zdaňovacom období bola dodržaná, okrem tohto posledného preddavku. Ešte raz vďaka.
    Adiks S tým sa dá len súhlasiť, je potrebné podať dodatočné daňové priznanie DPH za 4.kvartál 2013, pričom faktúra, na ktorej je rozpísané dodanie služby s dátumom dodania 25.1.2014 nebude figurovať v KV DPH.
      zbaliť

    uctoeva je offline (nepripojený) uctoeva

    uctoeva
    Daňový doklad s nulovou honotou tiež treba uviesť v KV s tým, že odpočet DPH bude v kolonke 7 (výška odpočítanej dane v €) bude "O". Mala som už daňovú kontrolu na KV a bolo mi to vytknuté.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Petra29 Neviem, aký prípad opisujete, ale pri 100 % zálohe a následnej zúčtovačke platí nami už vyššie napísané. Vyberám z poučenia ku KV: UPOZORNENIE k B.1. a B.2.:
    Ak príjemca plnenia dostal faktúru vyhotovenú k prijatej platbe a táto platba predstavovala 100 % ceny za dodanie tovaru alebo služby a následne v ďalšom zdaňovacom období dostal faktúru vyhotovenú o dodaní tovaru alebo služby, uvedie príjemca plnenia v príslušnom zdaňovacom období len faktúru k prijatej platbe (prijatú faktúru o dodaní tovaru alebo služby už v kontrolnom výkaze neuvádza). Rovnako sa postupuje aj keď takýto prípad nastane v rámci jedného zdaňovacieho obdobia.
    uctoeva Takýto postup som robila. Došla preddavkova fakúra na tovar, Uhradili sme ju a následne sme dostali fakúru k prijatej platbe.Túto sme uviedli v KV. Následne nám prišli faktúry o dodaní tovaru kde bolo vyčíledné ZD+ DPH , súčasne boli mínusové, takže faktúra bola 0. Tieto faktúry o dodaní tovaru sme nevuviedli v KV a práve to nám bolo vytknuté, lebo druhá strana - dodávatelia ju uviedli v KV a tým páídom sa nesparoval dodávateľ - odberateľ.
    Máme to aj v zápise, že sme neuviedli tieto faktúry s nulovou hodnotou.
    Neviem či niekde ja robím chybu a nesprávne som si vysvetlia upozornenie .
    Čo vy nato?
    Petra29 ak boli mínusové /časť platby sa vrátila/, mali ísť do C2, ak sa presne vyrovnali s priajtou zálohou na 0: žiadne KV - kontrolórky nemali pravdu
    uctoeva Toto všetko sa udialo za 1.2014 , samozrejme za 2.mes.mi kázali spravaiť dodatočný výkaz a ako vidím ani ten nie je správny. Som zvedavá kedy sa ozvú že mi KV znova nesedí.
      zbaliť

    Preddavková faktúra, odpočet DPH a KV

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.