Zavrieť

Porady

Nespokojnosť s ročným zúčtovaním na daň

V roku 2013 som odpracovala 2 a 1/2 mesiaca, ostané obdobie som mala P.N-ku.Od 11 mesiaca mam priznané ZŤP. Zamestnávateľ mi poslal na účet vyrovnanie dane 72€ a k tomu mi poslal potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti, kde boli samé nuly. Neviem prečo mi posielal toto tlačivo? Veď hádam mi mal poslať ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov fyzickej osoby.....Teraz vôbec neviem ako prišiel k tým 72€, zdá sa mi to málo.Kde môžem podať sťažnosť o preverenie?Je na to nejaký termín?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    ak máš výplatné pásky pozri sa koľko Ti za tých 2 1/2 mesiaca stiahli daň ja by som povedala, že tých 72 € , ktoré si dostala, ako preplatok. V rámci RZD Ti vrátia len daň , ktorú si fyzicky zaplatila.

    prstienok je offline (nepripojený) prstienok

    prstienok
    ... zrejme ti vrátili daň za tie dva mesiace, ktoré si zaplatila... ak máš pásky, pozri si, akú si odviedla daň....

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ak si požiadala o vykonanie RZD, zamestnávateľ ho urobil. Po jeho vykonaní Ti mal dať doklad o jeho vykonaní. Podľa neho zistíš, že tých 72 € je preplatok na dani. Ak ho teda nemáš, žiadaj oň zamestnávateľa, pretože má povinnosť ho zamestnancom, ktorým vykonal RZD, vydať .Mzdárka urobila RZD z podkladov príjmov zo ZČ, ktoré si dosiahla za tem čas 2 a pol mesiaca.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    tipujem, že si za tie dva mesiace zaplatila na dani 72 eur .. a všetka daň ti bola vrátená.
    A to tlačivo je asi?? k 2% dane (§50) - zrejme si žiadala - zároveň so žiadosťou o RZD. V tom prípade sú tie nuly správne!
    to RZD si treba vyžiadať, ak naozaj neposlal!
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    icevan Ďakujem všetkým za odpovede.Výplatné pásky mi dával zamestnávateľ sporadicky, dokopy ich mám 5 za celý rok, z toho na jednej mám stiahnutú dań 34€, takže za 2 a 1/2 mesiaca by to mohlo byť tých 72€. Teraz v máji som chcela nastúpiť do zamestnania, no zamestnáveteľ mi dal výpoveď. Som už 3 mesiace bez príjmu, lebo čakám na čiastočný invalidný. Zamestnávateľ mi povedal, že už na začiatku PN-ky vedel že ma neprijme naspäť. Keby mi toto oznámil skôr, mohla som mať plný invalidný, no ja som ho odmietla kvôli tomu, že chcem znovu nastúpiť do zamestnania.
    veronikasad Nhrada príjmu počas PN (prvých 10 dní), ani nemocenské nie je zdanitelný príjem. Daň si mohla mať strhnutú len v období, keď si pracovala a táto ti bola v ročnom zúčtovaní vrátená späť ako preplatok. Nemôžeš očakávať vrátenie viac ako si zaplatila ...

    Kedy ti skončila PN-ka ? (nie výplata nemocenského). Podpísala si so zamestnávatelom dohodu o skončení prac.pomeru ?
    icevan Zatiaľ som PN-ku neukončila a ani som mu nepodpísala výpoveď.Chcel mi dať výpoveď dohodou § 63 ods.1 písm b, no ja zvažujem či nemám dať radšej ja výpoveď zo zdravot. dôvodov.
    veronikasad Výpoveď dohodou Zákonník práce nepozná. Počas PN-ky nemôžeš dostať od zamestnávatela výpoveď, aj keď už nemocenské nedostávaš ... (píšeš, že si 3 mesiace bez príjmu). § ktorý cituješ sú organizačné dôvody s nárokom na odstupné. Ak ti po nástupe do práce doručia výpoveď z uvedeného dôvodu, môžeš skončiť prac.pomer dohodou, ale trvaj na tom, aby tento dôvod bol uvedený v dohode, inak ti nárok na odstupné nevznikne. V žiadnom prípade si nedávaj žiadosť o skončenie prac.pomeru ty.
    icevan A vedela by si mi povedať ako sa ráta odstupné, či z hrubej mzdy alebo z čistej?
    veronikasad Odstupné sa ráta z priemerného zárobku za predchádzajúci štvrťrok. V tvojom prípade, keďže si v predch.štvrťroku žiadny príjem nemala - z pravdepodobného priemerného zárobku = zo základnej (hrubej) mzdy, ktorú máš v pracovnej zmluve.
    icevan Ďakujem
    icevan Prepáč, ale mám ešte 1 otázku.Keď mi dá zamestnávateľ výpoveď s odstupným, musí byť uvedená vo výpovedi konkrétna suma, alebo len 6-násobok priemer.platu?
    tictac7 vo výpovedi, alebo v dohode o ukončení PP je vždy uvedený len násobok, nikdy nie konkrétna suma.
      zbaliť

    Nespokojnosť s ročným zúčtovaním na daň

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.