Zavrieť

Porady

Kniha drobného majetku

AHojte, chcela by som sa opýtať ako to robíte s knihou drobného majetku,
mala som nejaký DM v roku 2005, po ročnom prevode mi tútú knihu nevymazalo. Chcela by som vedieť, či tento DM na začiatku roka 2006 zmažete, alebo pokračujete v zápisoch aj v novom roku, aby bolo vidieť, ked mudem DM vyradovatĎakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, treba ponechať po celú dobu, kým je DM v užívaní. Vyradíte=vymažete až potom, ked fyzicky nebude DM vo firme.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    bianca
    AHojte, chcela by som sa opýtať ako to robíte s knihou drobného majetku,
    mala som nejaký DM v roku 2005, po ročnom prevode mi tútú knihu nevymazalo. Chcela by som vedieť, či tento DM na začiatku roka 2006 zmažete, alebo pokračujete v zápisoch aj v novom roku, aby bolo vidieť, ked mudem DM vyradovatĎakujem
    Prenášam do nového roku a pokračujem v evidencii - zapisujem a v prípade nutnosti aj vyraďujem ...

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    bianca
    AHojte, chcela by som sa opýtať ako to robíte s knihou drobného majetku,
    mala som nejaký DM v roku 2005, po ročnom prevode mi tútú knihu nevymazalo. Chcela by som vedieť, či tento DM na začiatku roka 2006 zmažete, alebo pokračujete v zápisoch aj v novom roku, aby bolo vidieť, ked mudem DM vyradovatĎakujem
    Ak si určíš v Smernici, aký majetok a do akej hodnoty budeš v OTE DM evidovať, podľa toho si ho vyradíš, napr. PC do 30 tis.Sk by som tam určite nechala dovtedy, kým budem naň čerpať náklady - t,j,soft, internet, účtovať a iné, taktiež tlačiareň a vôbec, rada by som vidieť, akú logiku by si použila pri kontrole, keby sa ťa spýtali, či si ten PC za 29 999,-Sk za jeden rok úplne odpísala? Viem, môžeš sa vyhovoriť, ale každá minca má dve strany.
    Preto odporúčam uvažovať nad tým, čo si necháš v evidencii DM a čo nie, čo je možné za rok zničiť a úplne odpísať a čo ti ešte slúži na tvoju podnikateľskú činnosť. Ja mám v OTE DM niektoré položky i viac ako 4 roky, veď stôl nerozbiješ za rok, či áno?

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    No vy ste šikovné, to len ja sa rozkecávam!

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ................ nevadíííííííííííííííí.............

    tangel je offline (nepripojený) tangel

    tangel
    ondrejvla Pozri príspevok
    Ak si určíš v Smernici, aký majetok a do akej hodnoty budeš v OTE DM evidovať, podľa toho si ho vyradíš, napr. PC do 30 tis.Sk by som tam určite nechala dovtedy, kým budem naň čerpať náklady - t,j,soft, internet, účtovať a iné, taktiež tlačiareň a vôbec, rada by som vidieť, akú logiku by si použila pri kontrole, keby sa ťa spýtali, či si ten PC za 29 999,-Sk za jeden rok úplne odpísala? Viem, môžeš sa vyhovoriť, ale každá minca má dve strany.
    Preto odporúčam uvažovať nad tým, čo si necháš v evidencii DM a čo nie, čo je možné za rok zničiť a úplne odpísať a čo ti ešte slúži na tvoju podnikateľskú činnosť. Ja mám v OTE DM niektoré položky i viac ako 4 roky, veď stôl nerozbiješ za rok, či áno?
    Ja by som sa k tejto téme ešte chcela opýtať jednu otázočku. Správne som pochopila, ak si myslím, že majetok, ktorý som hneď zúčtovala do nákladov nakoľko mal nižšiu OC ako 30tis je drobný majetok a mám ho zaevidovaný v knihe drobného majetku? Ostatný majetok nad 30tis bude zaevidovaný v knihe dlhodobého majetku?
    Vopred ďakujem za odpoveď

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Chcem si ujasniť jednu vec. Drobný majetok evidujem, no Zákon o dani z príjmu nepozná tento pojem. Tak ako to vlastne je. Musí sa evidovať? /Vo vzťahu k DÚ/.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    cloe Pozri príspevok
    Chcem si ujasniť jednu vec. Drobný majetok evidujem, no Zákon o dani z príjmu nepozná tento pojem. Tak ako to vlastne je. Musí sa evidovať? /Vo vzťahu k DÚ/.
    Pri účtovaní v JÚ sa riadime okrem Zákona o dani z príjmu a Zákonom o účtovníctve a tiež Postupmi účtovania v JÚ.

    Podľa Postupov účtovania v JÚ sa krátkodový majetok účtuje ako zásoby-materiál. Zásoby sa evidujú na skladových kartách.

    Na tému, ako účtovať v JÚ krátkodobý majetok tu už bolo toho veľa rozoberané./materiál? prev.réžia?/ Akým spôsobom budeš účtovať KM si môžeš určiť aj v internej smernici.

    Ak nákup krátkodobého majetku účtuješ ako prev. réžiu, v tom prípade je nutné viesť evidenciu krátkodobého majetku.

    Účtovníctvo by malo byť prehľadné nielen pre DÚ, ale aj pre účtovnú jednotku.

    alenad je offline (nepripojený) alenad

    alenad
    CHcela by som sa opýtať, ktorý výnosový účet použiť pri predaji osobného automobilu, ktorý mám vedený len v evidencii drobného majetku. Auto bolo obstarané na leasing ešte v roku 2003 ( podľa starého spôsobu účtovania leasingu ). Ďakujem.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    alenad Pozri príspevok
    CHcela by som sa opýtať, ktorý výnosový účet použiť pri predaji osobného automobilu, ktorý mám vedený len v evidencii drobného majetku. Auto bolo obstarané na leasing ešte v roku 2003 ( podľa starého spôsobu účtovania leasingu ). Ďakujem.
    Asi preto nikto neodpovedá. Ste v téme JÚ.

    Čo máte na mysli evidenciou drobného majetku? Účtovali ste pri zaradení automobilu tento ako zásoby a premietlo sa Vám to na nákladovom účte 501? Ak áno, predaj zaúčtujte na účet 642.
    Prosím ďalej túto tému nerozvíjať.

    Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.