Zavrieť

Porady

Pokračovanie nájomnej zmluvy po smrti nájomcu?

Otec mal s bytovým družstvom v BA zmluvu o nájme bytu, kt. uzavrel v roku 1989 (pôvodne družstevný byt). Nejaký čas neplatil nájomné, čo vyústilo do súdneho konania a rozsudku, že sa máme vysťahovať a dostať náhradný byt. K vykonaniu rozsudku ale zatiaľ nedošlo (je právoplatný cca 14 rokov, neviem presne, bola som ešte dieťa). Otec medzitým zomrel a dlh nestihol v exekúcii uhradiť. Pre nemajetnosť bolo dedičské konanie zastavené, nakoľko nemal žiadny majetok, len dlhy. Vopred sme sa s mamou dedičstva vzdali, hoci sme nevedeli, či nejaký majetok predsa len nemá. My s mamou sme zostali bývať v tomto byte, kde máme trvalý pobyt.
Neviem, ako ďalej postupovať, či máme nárok na novú zmluvu na naše meno (asi na moje ako dcéry) vzhľadom k tomu, že tam otec spôsobil dlh alebo platí "jeho" rozsudok, že sa musíme vysťahovať? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak bol otec v roku 1989 jediným nájomcom bytu (bez mamy), išlo len o jeho družstevný byt. Ak by bol už ženatý, treba zistiť, či mu právo na nájom vzniklo zaslobodna, vtedy by bol družstevník len on, inak aj mama. Mama by teraz mala právo na ten družstevný byt, ak nedostala výpoveď aj ona.

    Rozsudok je vykonateľný 10 rokov, potom sa právo (žiadať vysťahovanie) premlčuje.

    V dedičskom konaní treba zistiť, či bolo zastavené pre nemajetnosť, alebo pre vaše vzdanie sa. Ak by to bola len nemajetnosť, mohli by ste sa o novoobjavený majetok (členský podiel) uchádzať, po vzdaní sa už nie.

    Právo na nájom ste si minimálne vydržali. Môžete žiadať zmluvu na vaše meno, ale bude to len všeobecná zmluva o nájme, nie o nájme družstevného bytu, teda ak sa mama nestala družstevníčkou (popísané vyššie). Vtedy by členský podiel získal asi štát.
    Lindchen Ďakujem za odpoveď. U notárky som zistila, že dedičské konanie bolo zastavené pre nemajetnosť. Nájom vznikol manželom ako protihodnota k pospísaniu zmluvy na 10 rokov prác v miestnom poľnohosp. družstve (t.j. ešte za bývalého režimu). Otec aj matka dostali výpoveď z členstva za nedoržanie zmluvy, po revolúcii totiž odmietli pracovať v poľ. družstve, ktoré hneď na to zaniklo. Podstatná je pre mňa najmä zmluva (hoci aj všeob. charakteru), skúsim teda kontaktovať priamo SBD s požiadavkou novej zmluvy a príp. odkúpením bytu.
    Mária27 No je rozdiel SBD a Polno družstvo. Aj tak, nájomcami ste stále.
    Ak by išlo o družstevný byt, bola by povinnosťprevodu za zostatkovú hodnotu (nesplatenú anuitu). To socialistické vylúčenie by sa dalo aj zrušiť ...

    Pokračovanie nájomnej zmluvy po smrti nájomcu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.