Zavrieť

Porady

zaúčtovanie DPH v režime osobitnej úpravy §66

Ahojte,

prosím vás, viete ma usmerniť ohľadom zaúčtovania DPH v režime osobitnej úpravy §66 Z. o DPH? Nejaký odkaz alebo aj konkrétny príklad, ak s tým má niekto skúsenosť.
Snažila som nájsť aj v archívoch články, ale zväčša ide o vysvetlenie toho §66.
Aj som si myslela, keď som prečítala zákon a metodické usmernenie, že viem a zistila som, že neviem.

Chápem princíp, aj faktúru má vystavenú bez DPH, aj mám vyčíslenú sumu t. j. rozdiel, z ktorého mám odviesť DPH len to neviem zaúčtovať. Voči čomu dám tú DPH: ???/343.

A riadky v DP DPH sú 03, 04 a v KV to ide do oddielu, podľa toho komu bola faktúra vystavená? Ak som to faktúrovala bez DPH "občanovi" tak do D2?

Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    STJanka - ale potom na účte 604 - tržby z predaja tovaru nie je už predajná cena, keďže kvôli sume pohľadávky, aby sa nemenila sa tá predajná cena rozpočítala na účet 604 + 343.
    A napr. keď ja predám tovar konečnému spotrebiteľovi za 120 eur, nákup použitého tovaru bol 100 eur, tak mám odviesť DPH z rozdielu teda zo sumy 20 eur.
    Účtovanie:
    DF: 504/321 = 100 eur
    OF: 311/604 = 120 eur a na fa. nesmie byť uvedená DPH + odvolávka, že použitý osobitný režim
    a potom mi vzniká ten problém s tou DPH. Ja účtujem v POHODE a na ich hotline mi nevedeli povedať účtovanie, ani že k tomu nemajú žiadne konkrétnejšie usmernenie, len že do DPH to zaúčtujem cez ID a použijem kód pre DPH, tak aby mi to vstúpilo do tlačiva DPH. t. j. ID: ???/343
    Ak by som vstúpila spätne do OF, tak to účtovanie, aby sa mi nemenila suma pohľadávky bolo: 311/604 + 343 - sumy: 120/100+20 a teda je rozdiel na tom účte 604. A spätne už nemôžem zase vrátiť účtovanie, lebo by mi nesedel účet 343, keďže tú DPH uhradím 343/221.

    Hm tak idem dumať ďalej, ak by mi to vedel ešte niekto viac ozrejmiť budem vďačná.

    Ahojte

    MoncaBA je offline (nepripojený) MoncaBA

    MoncaBA
    Ahojte, ja som si nad týmto lámala hlavu tento týždeň a nakoniec som to vyriešila takto (viď foto). Auto bolo kúpené za 6700 a predané za 7000 €. Účtované v Omege od KROS-u. Snáď to niekomu do budúcna pomôže.
    zaúčtovanie DPH v režime osobitnej úpravy §66.jpg  

    zaúčtovanie DPH v režime osobitnej úpravy §66

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.