Zavrieť

Porady

Predaj bytu s rozvazujucou podmienkou doopatrovania.

Dobry den, kto vie poradit?

Ak predaj bytu (som jediny vlastnik), podmienim doopatrovaním (rozvazujuca podmienka) a opatrovateľ zomrie, co sa bude podla zakona realizovat? Dedenie bytu, z titulu smrti opatrovatela, alebo zrusenie kupnej zmluvy a byt sa vrati spat mne a ako? Opatrovatel je sucasne 1 z 2 zakonnych dedicov. Vdaka,
Naposledy upravil Dav : 12.05.14 at 07:25
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Podľa toho, či to mal vykonať len kupujúci osobne, alebo každý vlastník bytu. Ak napr. bola z dôvodu opatrovania cena znížená, môže ísť o dedenie bytu s rozväzovacou podmienkou právneho nástupcu. Opačne povinnosť zanikne.

    občiansky zákonník
    § 579
    Smrť dlžníka alebo veriteľa

    (1) Smrťou dlžníka povinnosť nezanikne, ibaže jej obsahom bolo plnenie, ktoré mal osobne vykonať dlžník.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    benokiri dakujem, ja by som ho nenazival dlznikom, na sume bytu sme sa dohodli na 3000 EUR. (asi sud moze preklasifikovat kupnu zmluvu).
    Mne ide o to, aby ak ma 1. dieta prezije, tak nech dostane byt formou kupnej zmluvy, ale ak by sa mu nieco nebodaj stalo, aby sa mi byt vratil a nesiel do dedicskeho konania. 2. dieta ma exekucie...
    Chobot Prosím vysvetli, aký má súvis dedenie po synovi a druhý syn. Ten prvý syn nemá nikoho iného (deti, maželku), kto by po ňom dedil? Iba toho svojho brata (tvojho druhého syna)?
    benokiri Sorry asi som sa nepresne vyjadril, Ja som rodic s 2 detmi. Jeden syn ma exekucie cca 15 000 EUR.
    Mária27 Ja ti rozumiem. Ale je to záväzok a v záväzkovom vzťahu sa vždy hovorí dlžník a veriteľ.
    Dajte si do zmluvy, že v prípade nemožnosti plnenia pre smrť kupujúceho, nastupuje roväzovacia podmienka alebo právo spätného vlastníctva - tak nejako to naformulovať v zmysle § 610 obč. z. nezabudnúť napísať, že to platí počas celého života kupujúceho, ak by zomrel skôr ako predávajúci (aby nezaniklo po roku).
    Pozri aj paragrafy pred § 610.

    § 610
    Iné vedľajšie dojednania

    (1) Účastníci môžu písomnou zmluvou dohodnúť aj iné vedľajšie dojednania majúce povahu výhrad a podmienok pripúšťajúcich zánik právneho vzťahu založeného kúpnou zmluvou.
    (2) Pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, zanikajú tieto výhrady a podmienky najneskôr uplynutím jedného roka od uzavretia kúpnej zmluvy, ak ich predávajúci v tejto lehote neuplatnil.


    § 488
    Záväzkový právny vzťah
    Záväzkovým vzťahom je právny vzťah, z ktorého veriteľovi vzniká právo na plnenie (pohľadávka) od dlžníka a dlžníkovi vzniká povinnosť splniť záväzok.
    Vznik záväzkov
    § 489
    Záväzky vznikajú z právnych úkonov, najmä zo zmlúv, ako aj zo spôsobenej škody, z bezdôvodného obohatenia alebo z iných skutočností uvedených v zákone.
    Chobot Benokiri, to chápeme, že ty si otec 2 detí. Ale prečo by dedil po tvojom synovi druhý syn? Je ten prvý (obdarovaný) slobodný a bezdetný? Toto je dôležitý fakt, ktorý by bolo dobré vedieť.
    benokiri Bohozial zatial je to tak
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Byt je vo vlastníctve vlastníka (u tvojho pohľadu tvojho opatrovateľa). Nevidím v prípade jeho smrti žiadny dôvod, aby sa kúpna zmluva rušila. Podľa mňa byt bude predmetom dedičského konania po nebohom a dediť budú jeho dediči (ak má manželku a deti, prípadne dediči z ostatných dedičských skupín).

    Ak chceš zabezpečiť, aby v prípade jeho smrti byt bol vrátený tebe, nech spíše ten tvoj syn závet, v ktorom odkáže byt tebe.

    On memá žiadne deti?

    Predaj bytu s rozvazujucou podmienkou doopatrovania.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.