Zavrieť

Porady

uctovanie zahranicnej FA s DPH

ahojte, potrebujem poradit. Ceska firma nam vystavila fakturu za PHM, miesto plnenie Ceska republika, na fakture je uvedene: zaklad dane, dph a spolu, do nakladov si mam dat len ten zaklad dane? a ako uctovat cesku dph? pojde mi to niekam do kontrolneho vykazu? a este faktura je vystavena aj v CZK aj v eurach´, celkom k uhrade je v eurach, aj sme uhradili v eurach, co si dat do uctovnictva? mozem aj v eurach?
4 komentárov     zbaliť
mondes JU alebo PU? Ste plátcami DPH?
cinky16 jasne, zabudla som uviest...PU sme platcami DPH
mondes Ak ste platcami DPH, tak tá faktúra z ČR mala byť predsa bez DPH.
cinky16 ale miesto plnenia je v Ceskej republike
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chelsea34198 je offline (nepripojený) Chelsea34198

    Chelsea34198
    účtovanie je Základ dane 501AU1 , Daň CZ 501AU2/ voči 321. AK daň z členského štátu (v tvojom prípade z ČR) neprekročí za zdaňovacie obdobie stanovený limit na vrátenie DPH , nerobíš s tým nič a z pohľadu dane z príjmov je to daňový výdavok. Ak však tento limit prekročíš, buď požiadaš o vrátenie dane z ČR a zúčtuješ to 378/648 (378 sa ti vysporiada, keď ti daň reálne vrátia). Ak prekročíš limit ale nepožiadaš o vrátenie, nič neúčtuješ, ale táto daň je z pohľadu zákona o dani z príjmov nedaňový výdavok. DO KV ti to nejde. - Ide o refundáciu. Limit je myslím 50€. (Limit sa posudzuje u každého členského štátu zvlášť)
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    cinky16 dakujem za super vysvetlenie a ked nakupujeme v cechach a daju nam blocik,nie fakturu, tiez mam rozlisovat DPH? ci davat rovno do nakladov? a este ohladom vratenia dane, nam to riesi nejaka spolocnot, takze ja neviem, kedy a kolko ziadaju vratku dane, a napr. teraz mi prisiel papier, ze sme ziadali za rok 2013 a nevratili nam...tak v ktorom roku to mam potom vysporiadat? ked 2013 je davno uzavrety?
    emma01 A kedy vám prišlo rozhodnutie o zamietnutí vrátenia DPH. Ak v r. 2014 tak budeš účtovať 648/378 v účtovnom a zdaňovacom období 2014. Ak ste rozhodnutie dostali ešte v r. 2013, mala by si účtovať o oprave výnosov minulých období.
    Chelsea34198 AK je to za rok 2013 tak 2014. Požiadať o vrátenie dane ste za rok 2013 mohli až najskôr 2014 . Ja napríklad budem za rok 2013 žiadať až v lete. Termín je do konca septembra 2014. Na vyplatenie rsp. zamietnutie majú 3 mesiace.
    Chelsea34198 AK sú to bločky z ktorých by ste mali nárok na odpočítanie dane , áno treba účtovať na samostatnú analytiku ( z niektorých krajín napr. vracajú aj DPH z nákupov čo by u nás bolo repre). Pri faktúrach treba dávať pozor či je opoctatnene vystavená s DPH ( tá čo si uviedla za PHM, to je ok aj my máme čerpanie PHM v zahraničí riešené cez faktúru) či to nemalo ísť bez dane na prenos
    cinky16 a ked Vam vystavuju fakturu za phm natankovanu v zahranici, tak s dph? alebo bez dph? ja som si tiez myslela, ze to bude bez dph, ale je to velka firma, myslim si, ze by sa nepomylili
    Chelsea34198 S dph. Tu je miesto plnenia zahraničie. Ak by nebola faktúra ale by ste to platili napr. v hotovosti dostali by ste bloček s dph ( podľa §13 ods. 1c) pri dodaní tovaru bez odoslania alebo prepravy, je miesto dodania, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa jeho dodanie uskutočňuje). Napr. aj služby za ubytovanie v zahraničí je s daňou , lebo miesto dodania podľa §16 ods 1, zákona o DPH je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. čiže daň sa platí v zahraničí.
    cinky16 ok, prave som pozerala na vratku dph, tu, ktoru nam neuznali, pretoze bola pod stanovene minimum. Islo o fa za rok 2013, vtedy som si to dala riadne do N, takze toho roku s tym nerobim nic, kedze nam nic nevratili?a ak by nam vratili nejaku sumu tak by to slo na 648/378 ? spravne?
    Chelsea34198 Min rok. by to malo byť v nakladoch. 501AU,501AU1/321(faktúra) a k 31.12.2013 mala byť zaúčtované 378/648 ( to čo ste žiadali vrátiť)
    Keď by vám vrátenie zamietli zaúčtuješ 648/378 . Ak daň vrátia vysporiada sa ti pohľadávka a účtovanie je 221/378. Ak ste žiadali o vrátenie ale ku koncu roku ste nezaúčtovali predpis 378/648 vratku dane by som účtovala 221/648 (ak nejde o vysokú sumu) alebo 221/428,429( opravy minulých období významná položka)
    cinky16 lenze nam vratku dane robi jedna spolocnost, takze ja neviem, kedy a co ziadaju...a este je nejako definovane v uctovnictve co nie vysoka suma? alebo vyznamna nevyznamna polozka? alebo si to v internej smernici urci uct. jednotka?
    Chelsea34198 suma nie je určená, treba určiť v smernici. Významnosť sa spomína len v § 17 ods.9 zákona o účtovníctve.
      zbaliť

    uctovanie zahranicnej FA s DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.