Zavrieť

Porady

Aká je výška daňových odpisov pri lízingu s garanciou spätného odkupu vozidla?

Obstarali sme nákladné vozidlo na lízing. Trvanie lízingu je 36 mesiacov s tým, že posledná mesačná splátka je vo výške 50% obstarávacej ceny vozidla. Na túto istú sumu máme s dodávateľom vozidla podpísanú zmluvu o spätnom odkupe vozidla v deň splatnosti poslednej splátky (V kúpnej zmluve s odloženou splatnosťou je napísané, že sa jedná o finančný lízing, a ak nebudeme mať záujem o odkúpenie vozidla od lízingovky, vozidlo kúpi pôvodný dodávateľ). Vozidlo teda budeme používať 36 mesiacov, a splatíme len polovicu hodnoty vozidla. Účtovné odpisy som nastavila na rovnomerné odpisy po dobu 6 rokov, za tri roky teda odpíšem akurát polovicu. Ako je to s daňovými odpismi? Keď dám typ odpisu: lízing na 36 mesiacov, tak mi za 3 roky odpíše celú hodnotu vozidla, ale reálne mi dodávateľ odkúpi vozidlo za vopred stanovených 50% obstarávacej ceny. Mala by som odpísať len polovicu. Ako by som to mohla dať do súladu? Rozmýšľala som, že by som dala daňový odpis na 72 mesiacov, alebo dala vstupnú (obstarávaciu) cenu vozidla len 50% hodnoty na faktúre - ale ani jedno riešenie sa mi nezdá... Vopred ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil bugarova : 22.05.14 at 07:02
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Podľa popisu sa nejedná o leasing = finančný prenájom podľa § 2/s ZoDP, ale o nejaký operatívny prenájom. Lebo vec sa nestáva majetkom nájomcu, ale sa vracia prenajímateľovi. Vec v operatívnom nájme sa neodpisuje, ale úhrady splátok sa účtujú ako služba - nájomné, podľa ustanovení o uznávaní nájomného do nákladov. O veci nemožno ani účtovať ako o vlastnom majetku. Nemáte ani zmluvu, že vašim majetkom sa stane.
    bugarova Ďakujem za odpoveď.

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    http://www.unileasing.sk/spatny-leasing/ ...
    http://www.darex.sk/sk/financovanie/spatny-uver
    http://www.autouver.eu/spatny-leasing.php ...

    ... prikladám, nakoľko sa tieto spätné leasingy začínajú množiť ... mám klienta, ktorý o tom zatiaľ uvažuje .. ja len dumám, či je to celé z daňového hľadiska košér ... najprv leasing, potom kúpa vozidla za dohodnutú zostatkovú cenu, a na to hneď ďalší leasing toho istého autíčka ...

    Aká je výška daňových odpisov pri lízingu s garanciou spätného odkupu vozidla?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.