Zavrieť

Porady

Akú zmluvu potrebujem na kúpu družstevného bytu

Dobrý deň,

mám takú otázku ohľadom kúpy družstevného bytu. Popíšem moju situáciu.: Byt je družstevný s možnosťou odkúpenia za zostatkovú cenu. Majiteľ bytu nechce odkúpiť byt pretože by musel platiť daň, (teraz už byva v uplne inom meste). Takže by som sa s nim chcel dohodnut tak, ze zmluvou pravnikom overenou by som mu zaplatil polovicu ceny bytu (tolko mam nasetrene) co zan ziada v hotovosti aby prepisal na mna ten byt, ja ho odkupim (za zostatkovu cenu), nasledne poziadam o hypoteku a vyplatim mu druhu polovicu. Moja otazka znie aky druh zmluvy nato potrebujem aby sme boli obaja kryty, ze ja nepridem o svoje peniaze a on o svoju polovicu bytu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    družstevné byty sa bežne "predávajú" ... vlastne odkúpiš členské práva (nie byt) - a až potom následne môžeš odkúpiť do OV.
    možno to riešia aj na vašom BD .. prípadne aj tu na Porade nájdeš k tomuto veľa užitočných tém ..
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lukas217 clenske prava odkupim a aku zaruku ma majitel bytu ze mu tu ciastku ktoru za byt chce dam a teda aku zmluvu na to potrebujem
    Katy a R trhová hodnota členských práv je vysoká .. tým ho vyplatíš .. (a na to si zoberieš úver!) ... treba si presondovať u vás na BD
    misoft Musíš si uvedomiť jedno! "Predávajúci" NIE JE majiteľom bytu! Teda ho predať nemôže! Ty odkúpiš jeho členské práva v BD, staneš sa členom družstva, on nim prestane. Tým mu zanikne u užívacie právo na družstevný byt, prestane byť nájomníkom. Ty môžeš požiadať o pridelenie tohto bytu družstvo (ale to nie je na 100% zaručené, že ho dostaneš!). Ak družstvo dá súhlas s tým, aby si sa stal nájomníkom uvedeného bytu, potom môžeš uvažovať o odkúpení bytu do osobného vlastníctva.
    Predchádzajúci svojim konaním - teda aby si zaplatil hodnotu BYTU sa dopustil tr. činu neodôvodneného obohatenia (predaj veci/nehnuteľnosti, ktorej nie je majiteľom), tr. činu podvodu.

    Ešte raz opakujem - a to si zapamätaj - BYT NIE JE JEHO, NEMÔŽE HO PREDAŤ! Nemôže teda za neho pýtať nejaké peniaze.
    Katy a R nepochopila som, že prečo ho strašíš?! ... úplne normálne sa takto "predáva" (členské práva)
    bez súhlasu BD to asi nepôjde - ale prečo by nemal ten byt dostať? ... však si kukni aj tú zmluvu, čo je tu priložená.
    Mária27 nepotrebuje ani súhlas družstva, stačí tam doručiť uzavretú zmluvu

    § 230 obchodného zákonníka
    Prevod práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve na základe dohody nepodlieha súhlasu predstavenstva. Členské práva a povinnosti spojené s členstvom prechádzajú na nadobúdateľa vo vzťahu k družstvu predložením zmluvy o prevode členstva príslušnému družstvu alebo neskorším dňom uvedeným v tejto zmluve. Tie isté účinky ako predloženie zmluvy o prevode členstva nastávajú, len čo príslušné družstvo dostane písomné oznámenie doterajšieho člena o prevode členstva a písomný súhlas nadobúdateľa členstva.
    Katy a R vďaka za opravu - myslela som pôvodne, že treba (nejaký formálny súhlas). čiže stačí len oznámenie a súhlas nového člena
    Mária27 bud alebo
    hanelie Maria 27 - perfektná odpoveď - ako vždy , ešte doplním, že na kúpu bružstevného bytu banka neposkytuje úver, kedže vlastníkom je BD - naozaj netreba žiadny súhlas BD na predaj členských práv - tie majú tú istú hodnotu ako trhová cena -
    Lukas217 a ako si zoberiem uver na vyplatenie "clenskych prav" ked nemam co zalozit. A po dalsie ked by to zafungovalo tak ako som to napisal v prispevku, ze na druhu polovicu by som poziadal hypoteku tak by uz byt musel byt v mojom vlastnictve teda ako zoberiem hypoteku uz na kupeny svoj byt? chcem mladomanzelsku nie americku...diky neni to trocha komplikovane?
    Katy a R Nuž - zobrať si úver - to nie je nikdy jednoduché... a čím budeš ručiť - to je veru na tebe! však si presonduj všetky banky, aké majú podmienky - sa predbiehajú v ponukách jedna radosť (aj keď je to úplne inak, keď príde na lámanie chleba!)
    pre hanelie - je možné zobrať úver aj na členské práva
    Mária27 ale členskými právami ani členským podielom nemôže ručiť
    Katy a R samozrejme, že ručiť čl. právami nie ... ale ani ten byt nemusí byť dostatočnou zárukou (aj keby ho vlastnil!) ... zábezpeka úveru, resp ručenie - tam je viac možností ..
    A ešte možnosť - dohodnúť sa na splátkach ???
    Lukas217 Bolo to prilis komplikovane s uverom na uz moj odkupeny byt nedostali by sme hypo do 35 rokov teda vyriesil som to nasledovne. Zakladam byt rodicov, poziadam o uver, odkupim byt, zabezbeku nazad prehodim na uz kupeny byt. Poplatky? znalecky posudok 80€, zapis do katastra 66€, vybavenie uveru 200€, zmena zabezpeky 150€. Takto to je najjednoduxhsie co poviete?
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Môžeš to tak urobiť. Dajte si do zmluvy rozväzovaciu podmienku (§ 36 obč. zák.), že ak nezaplatíš celú sumu napr. do troch rokov, zmluva stratí účinnosť a budeš povinný mu previesť členské práva späť.

    Akú zmluvu potrebujem na kúpu družstevného bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.