Zavrieť

Porady

Dom so vstupom z juhu

projekt domu 1.png  
Dobrý deň, plánujeme stavať domček a v rámci našich predstav vznikol takýto pôdorys (neni som stavbár, tak kresba aj tomu odpovedá- room arranger). Vstup na pozemok máme z juhu. Pozemok je dostatočne veľký cca 2000m2, a jediných susedov máme z južnej strany, zo západu potok, z východu kopec/pole a zo severu lesík. Myslíte, že je toto vhodné riešenie? Aký je váš názor? Rady? Návrhy? Vie mi niekto povedať cenu takéhoto domu na kľúč? (ešte poznamenám, že z obývačky/jedálne je vstup na terasu - západná strana, žltý obdľžnik - krb, rozmery domu cca 12m * 9m)
Usporiadat
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Aby ste získali reálnejšiu predstavu o rozmeroch, na pozemku si vápnom vyznačte všetky miestnosti a steny.
Cenu na kľúč Vám nikto nepovie, lebo nie je jasné, z čoho to bude a čo všetko tam bude.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
dmc dmc

dmc je offline (nepripojený) dmc

navrh domu, rozlozenie a velkosti izieb su pre kazdeho individualne, kazdy ma svoje preferencie a co jednemu vyhovuje druhy nepoklada za podstatne a naopak.

Pravdepodobne ide o dom pre minimalne 4 clennu rodinu kedze su tu planovane 2 decke izby . Mne osobne cast obyvacka-jedalen -kuchyna pride ako mala a ja osobne by som celu juznu cast natiahol minimalne o 0,5 metra - zvecsila by sa aj obyvacka a tym padom aj decke izby my mali vecsi rozmer...pretoze rozmer izby 2,9 x 3,4 metra veru nieje bohvieco. - taktiez by som pravdepodobne zuzil chodbovu cast (kazdy cm v izbe sa pocita) a chodba je nevyuzity priestor. Ako dost problematicku a slabo vyuzitelnu vydim technicku miestnost v ktorej je pracka alebo kotol (neviem podla obrazku co to je) -je to taky slizik ktory je dost nevyuzity. Ako dalsi problem (pre mna) je ze v dome nieje samostatne WC.
Pokial budu v jedalenskej casti zasuvacie presklene dvere to okno za sedackou by som vynechal pretoze okno mas aj z juhu. Vstup do domu by som riesil zarovno zo obvodoym plastom - ziskas priestor vo vstupnej chodbe na botnik - satnik (kotol) a pred vstup by som riesil striesku (vykier)

Cenove rozpetie je znovu individialne zalezi od skladby stien - tehla, porobeton, tvarnice, drevo, montovane panely, priehradkova konstrukcia, - Aky bude strop - keramika, beton, drevo - aka bude strecha, sindel, beton, skridla.
Cena domu na kluc ty povie az zhotovitel - ked budes mat projekt s ktorym budes pokojny- ujasnis si skladbu stien, strechy, podlahy, a vsetkeho oklolo toho. Das si vypracovat cenove ponuky a potom sa budes vediet lepsie orientovat.

(Vsetko su to iba moje sukromne - zaujate nazory)
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

ja nie som odborní, ale kuchyna je strašne, strašne maličká. Skoro žiadna poriadna pracovná plocha. A čo sa týka detskej izby, nebolo by lepšie radšej jednu väčšiu ako dva slíže? AJ keď je to samozrejme vec názoru a dohody.
0 0
timotej timotej

timotej je offline (nepripojený) timotej

velmi podobny projekt - euroline bungalov 75, len zrkadlovy pohlad. daj si pozor na otvaranie dveri do prvej detskej izby. ak ho otocis, v podstate usetris jednu priecku ak das ako priecku vstavany satnik, ktory by sa dal otvarat aj z jednej aj z druhej izby a v buducnosti odstranit (prip. v buducnosti pridat)
doplnim - kvoli rozvodom ta kupelnicka vedla spalne nie je na dobrom mieste, to skor vymenit, ak to hnede vedla spalne je technicka miestnost.
Naposledy upravil timotej : 27.05.14 at 13:49
0 0
expeeert expeeert

expeeert je offline (nepripojený) expeeert

Viacmenej to čo je už uvedené:
- Kuchyňa malá - 2,5x2m vrátane miesta na linku je fakt málo ale závisí od gazdinej ako rada varí, ak len rýchla príprava polotovarov, tak bude stačiť
- Krb a zo zadnej strany zrejme komora je veľmi zlé riešenie, krb bude vyhrievať komorum, ktorá má byť čo najchladnejšia. Možno by stačila zmena dispozície spolu s kúpeľňou.
- Chýba samostatný záchod - resp. záchod z kúpelne by som dal na prednú časť technickej miestnosti a vchod do tech. miestnosti riešil trebárs aj z kúpelne. Prípadne
ak budete mať z kotolne aj práčovňu a vonku vo dvore budete mať vešiak možno namiesto okna by som dal dvere
- Zbytočne veľká chodba - nevyužitý priestor
- V spálni bude len nejaké mini okienko??
- Okno v obývačke by som nerušil, presvetlená miestnosť je vždy lepšia, ale dal by som dobré žalúzie - večer vám rovno na telku bude svietiť slnko
0 0
Peggynka Peggynka

Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

mám svoj svet
Mne by sa páčilo takéto dispozičné riešenie (len opačne-obývačka a detské izby by boli na juh):
http://www.tzbportal.sk/certifikacia...itim-solarnych
0 0
Tomas_a_Sima Tomas_a_Sima

Tomas_a_Sima je offline (nepripojený) Tomas_a_Sima

Ďakujem veľmi pekne, trochu som to poprerábal.. môžete zhodnotiť teraz?
projekt4.png  
0 0
Peggynka Peggynka

Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

mám svoj svet
Tomas_a_Sima
Ďakujem veľmi pekne, trochu som to poprerábal.. môžete zhodnotiť teraz?
Ten sporák nedávaj tam,pri varení ti zaprská stoličky,nehovoriac o tom,že tam nebudeš môcť variť,keď tam budú sedieť.To má byť komora vedľa linky? To zruš a ulož linku s dostatkom úložných priestorov do "L".Dvere v ľavej detskej posuň úplne k stene a ostanú ti 2,1m,možno to v budúcnosti využiješ na ďalšiu posteľ.Aj v spálni by som posunula dvere tak,aby mi ostal priestor 60cm na hĺbku skrine.Ten šatník by som riešila s vchodom z chodby.V kúpeľni ušetríš miesto,keď nebudeš dávať plastovú vaňu osadenú šikmo...zaberá miesto,mala som,vyhodila som a dala klasickú 120cm a k tomu sprchový kút.
TV zruš v spálni,xixi...A pripomienka,nezabudni na projekt PC káblov.
0 0
Tomas_a_Sima Tomas_a_Sima

Tomas_a_Sima je offline (nepripojený) Tomas_a_Sima

ďakujem všetkým za pripomienky. v kuchyni nad sporákom bude vyvýšený pult, takže prskať nebude, tak či tak kuchyňu teraz neriešim, bude to mať na starosti polovička, keď to bude aktuálnejšie. špajze sa nemôžem vzdať - svokrovci (susedia) chovajú vo veľkom. dvere som poposúval a v spláni vznikol priestor na postielku pre bábo. vaňu som zmenšil, lebo máme rohovú aj teraz na byte a je to zbytočnosť. sprchový kút bude v druhej kúpelke murovaný. TV v spálni zrušiť? nie! :-D sme zvyknutý pozerať spoločne filmy v noci pred spaním..poprípade sa potom len presunie do jednej z izieb.. ešte dačo poradte.. krb som umiestnil dobre? neviem kam ho inam dať.. možno nebude žiadny a dáme len biokrb na stenu vedľa tv viacmenej naokrasu. vykurovanie chcem riešiť elektrické + solárne panely na ohrev teplej vody.
projekt5.png  
0 0
Peggynka Peggynka

Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

mám svoj svet
Tá kuchyňa bude kameň úrazu,treba to dobre zvážiť.A ešte tú chodbu pred detským izbami-zúžil si to,no zdá sa mi teraz úzka.Koľko má šírku?Aby si tam vôbec vošiel s posteľou.Vzadu máš akú šírku dverí do práčovne?Prejdeš so sušičkou?A dvere sú tiež nelogicky-opačne.
Čo sa týka vykurovania-máš aj iné možnosti?
0 0
dmc dmc

dmc je offline (nepripojený) dmc

Ten krb by som v dome urcite nevypustal - alternativu kurenia v pripade problemov s kotlom (plynom) (elektrikovu) je na nezaplatenie.
1 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

a nedá sa to celé potiahnuť tak, aby podorys nebol zbytocne do písmena L ale radšej obdlžnik? Nezvyšuje to potom napríklad aj náročnosť strechy?
1 0
timotej timotej

timotej je offline (nepripojený) timotej

kde budete mat terasu? dolezite priechodnost najma z kuchyne
0 0
Tomas_a_Sima Tomas_a_Sima

Tomas_a_Sima je offline (nepripojený) Tomas_a_Sima

terasa bude na zapadnej strane s vchodom z kuchyne a jedalne/obyvacky. nebude zastresena. strecha ma obycajny obdlznikovy tvar vid posledna foto, vchod zastreseny. chodba ma sirku 1,25. krb je v stadiu riesenia.. moze tam byt aj plynove, 100m od domu pripojka, hned vedla voda, takze to by sa tahalo subezne ked tak. do pracovne dvere budu vacsie, toto je len tak projekt ktory si kreslim ako clovek kt o stavebnictve nevie nic, takze to v takejto podobe pojde za projektantom aby spravil finalnu verziu a tam sa doladia detaily.. mne ide teraz o to ci su spravne rozlozene izby z pohladu uspory energii atd, ci to splna normy a podobne.. este rozmyslam spravit obycajny obdlznik a zvacsit obyvacku a tym aj lepsie osadit krb.. o par min hodim dalsie foto.
Bez názvu.jpg  
0 0
Peggynka Peggynka

Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

mám svoj svet
Tomas_a_Sima
terasa bude na zapadnej strane s vchodom z kuchyne a jedalne/obyvacky. nebude zastresena. strecha ma obycajny obdlznikovy tvar vid posledna foto, vchod zastreseny. chodba ma sirku 1,25. krb je v stadiu riesenia.. moze tam byt aj plynove, 100m od domu pripojka, hned vedla voda, takze to by sa tahalo subezne ked tak. do pracovne dvere budu vacsie, toto je len tak projekt ktory si kreslim ako clovek kt o stavebnictve nevie nic, takze to v takejto podobe pojde za projektantom aby spravil finalnu verziu a tam sa doladia detaily.. mne ide teraz o to ci su spravne rozlozene izby z pohladu uspory energii atd, ci to splna normy a podobne.. este rozmyslam spravit obycajny obdlznik a zvacsit obyvacku a tym aj lepsie osadit krb.. o par min hodim dalsie foto.
Potiahni tu ľavú stenu na tých 10,5m,vyriešiš tým aj veľkosť kuchyne a vchod daj spredu.9m je málo na obývačku s kuchyňou a jedálenským stolom.Ja sa na tomto hrám:http://www.podorys.sk/
Naposledy upravil Peggynka : 30.05.14 at 10:14 Dôvod: doplnenie
0 0
Tomas_a_Sima Tomas_a_Sima

Tomas_a_Sima je offline (nepripojený) Tomas_a_Sima

takto?
projekt 8.png  
1 0
Peggynka Peggynka

Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

mám svoj svet
Tomas_a_Sima
takto?
Tu chodbu si uprav na šírku 1,40m,neotočíš sa s nábytkom.Ak skrátiš dĺžku detských izieb o 20cm,nevadí.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Skús si zohnať knihu, vydala ju Jaga group, neviem či je dotlač, rok vydania 1999 - Peter Neufert a Ludwig Neff - Dobrý projekt - správna stavba, dom, byt, záhrada, obsahuje 1905 obrázkov,108 tabuliek, 495 odborných výrazov. Toto bolo už druhé vydanie. Úspešná kniha pre navrhovanie stavieb určená pre architektov, veľmi vhodná pre stavebníkov. Bola preložená do 14 jazykov. Iba v Nemecku bola vydaná 33-krát.
Na čo ťa najviac upozorňuje Peggynka a čo zbadá každá žena je úzky priestor medzi linkami. Ak má linka 60 cm, odporúča sa pri vašom spôsobe zostavy šírka medzi nimi 120 cm. Dvom osobám sa bude ťažko obchádzať okolo seba. Čiže min. šírka kuchyne by mala byť 240 cm.
Kniha vychádza z ergonómie a tým a zaisteniu komfortu života v dome. Je tam odporúčané a vysvetlené všetko, čo sa týka odporúčania rozloženia miestností, ich vhodných veľkostí.
Ešte by si mohol doplniť, z ktorej strany máte rodičov a susedov. Ak susedov zprava, tak od nic získate súkromie na prednej terase, pred vchodom do bytu.
Nebolo by od veci to skozultovať ešte s odborníkom na feng šuej. Nie je to márne. Ak si dobre pamätám, človek by mal spávať v smerte sever-juh, hlava na severe, z postele by mal vidieť na dvere, pracovné stoly tiež s výhľadom na dvere do miestnosti, nesedieť k nim chrbtom.
Inak miestnosti podľa svetových strán sú prakticky v pohode.
Jediné čo mi doma najviac chýba mne osobne kvôli hygiene, je pracovná výlevka pre znečistené veci z ulice - očistenie topánok najmä na jeseň a v zime, umyť psovi laby, okúpať ho. Vy tú pracovnú miestnosť (práčovňu) od vchodu máte síce vzdialenú, malého psa prenesiete ľahko. Ale tú výlevku, alebo malú vaničku i vyvýšenú by som si dopriala. Ešte som si nie istá umiestnením samostaného WC v strede bytu, pomerne blízko kuchyne, ale sama by som nevedela nájsť pre neho iné miesto.
Navrhnutie pracovnej miestnosti je výborné, zmestil by sa vám tam i mangel, pri 4-člennej rodine vynikajúca vec, mám ho doma 35 r., mama ho mala od 1950, ja mám novší typ, dnes sa vyrábajú i plynové, nielen elektrické. Získava sa veľa času.
Ako máte dom vzdialený od cesty? Ak blízko, neodporúčam priamy vchod spredu, závisí však i od frekvencie na ulici, resp. ich prekrytia kvôli súkromiu. Inak radšej z boku. Tie zapustené dvere mali niečo do seba, boli by chránené pred počasím aj závejmi. I pes by tam rád pobýval.
Vnútorná chodba od 1,6 m až dva, závisí od prevádzky, počtu ľudí v dome, otvárania dverí (tie máte v poriadku dnu). Chodba so vstupom do oboch strán, váš prípad, s rušnou prevádzkou pre 3 osoby > 2,0 m, na obr. je 1,6 m. Pri takejto šírke ľahko umiestnite veľké rodinné zrkadlo.
Z kuchynského okna by malo byť vidno na deti v záhrade, alebo na bráničku. Čo je dosť logické.
Máte spoločenskú časť oddelenú od súkromnej. Dobré.
.
Za nami stojí niekoľko rokov podobný dom, videla som projekt už po výstavbe, upravený podľa svojich svet. strán. Vytvorili si priestor vysunutou spáľňou, takto je dom do L čím si zabezpečili dôležité súkromie od susedov, pretože na terase prežijú v lete celý voľný čas. Ich projekt sa mi veľmi páči. Aj váš.
0 0
Peggynka Peggynka

Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

mám svoj svet
Je tam toho ešte veľa,napr. okno spálne v záhlaví postele určite nie...A ešte nezabudnúť na rôzne normy stav.zákona,to už ale bude parketa projektanta.Ešte tu urobím kuk.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Takto je sedačka aj umiestenie TV lepšie. TV clonené pred priamym svetlom poobede a zo sedacích miest sa bude ľahšie komunikovať s osobami v kychyni, budete na seba vidieť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať