Zavrieť

Porady

BYTOVY DOM - VYTAH-SPOLOCENSTVO

komunikatívna
Zdravim poradaci,

mam otazocku. Sme spolocestvo vlastnikov v bytovom dome. Zaujima podla udajne noveho zakona maju byty na prizemi platit za vytah. Vie mi niekto poradit ci je zakon uz schvaleny a kde by som ho nasla a ci existuje nejaka dohoda ktora by pomohla vlastnikom na prizemi neplatit za nieco co nepouzivaju.

Dakujem
Usporiadat
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

K otázke výťahov sme tému rozoberali na porade pod neziskovými organizáciami, spoločenstvo vlastníkov bytov. Neviem tu prilepiť link, ale tak ako som povedala, tak tam to nájdeš. Sú to posledné príspevky v tejto téme. Čo sa týka novely zákona, nemám po ruke teraz jej znenie, ale ak nájdem, prilepím ho sem.
GabiZ
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
zany zany

zany je offline (nepripojený) zany

pracujúca mama dvoch detí, ktorá v pracovnom živote už prešla všetkými pozíciami, vrátane manažérskych. Momentálne si užívam slobodu "nerozhodovania". ...viac
Zdravím Danka,

sama som o niečom takom počula (pracujem ako členka výboru členskej samosprávy). Môj názor je takýto:
Podľa § 7b) časť (2) "Spoločenstvo je povinné zohľadniť mieru využívania spoločných častí a spoločných zariadení (výťah je v zákone definovaný ako spoločné zariadenie) .... z čoho vyplýva, že ak sa na tom dohodnú členovia spoločenstva, nič im neprikazuje, aby za výťah platili (POZOR na pojem platba za "používanie výťahu" a "tvorba fondu prevádzky a údržby", lebo ak sa na to pozrieme z druhej strany, ani strechu tí na prízemí nevyužívajú a tvoria na jej údržbu zdroje vo fonde). My čo spoločenstvo nemáme to budeme mať asi horšie a bez rečí budeme aj my (tiež bývam na 1.posch. a výťah nevyužívam) tvoriť fond.
Takže asi toľko. Viac info si vo vlastnom záujme ešte naštudujem a ak budem niečo vedieť, dám do placu.
0 0
DANUS DANUS

DANUS je offline (nepripojený) DANUS

komunikatívna
Bola by som povdacna.

Dakujem
0 0
DANUS DANUS

DANUS je offline (nepripojený) DANUS

komunikatívna
Dakujem idem to prestudovat, zial hladala som to nez som napisala tento prispevok ale zatial som nenasla, skusim este raz.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Keď sa dáš na hlavnú stránku, nájdeš neziskové organizácie (mimochodom aj tento tvoj príspevok je pod nimi). Klikneš a tam si nájdi príspevok spoločenstvo vlastníkov bytov, malo by to byť na stránkach okolo 44-47.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Túto otázku si pripojil aj v inej téme. Pre istotu moju odpoveď pripojím aj sem, aby niekto nemusel hľadať a presmerovávať sa.

Právna úprava platná do 31.12.1999 na základe Vyhlášky č. 60/1964 o úhrade za užívanie bytu a za služby spojené s užívaním bytu v § 14 upravovala, že za výťah sa platí od 3. nadzemného podlažia. Táto vyhláška bola zrušená k 31.12. 1999 Vyhláškou 375/1999.

V súčasnosti toto síce upravuje zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov č. 182/1993, avšak jeho úprava je nedostatočná (najmä čo sa týka spôsobu rozpočítania nákladov).

Znenie zákona platné do 31.8.2002 umožňovalo podľa § 10 ods. 1 dohodnúť sa na spôsobe prispievania do fondu formulkou "Ak zmluva neustanovuje inak..":

"(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy prispievať na náklady spojené s prevádzkou, údržbou a opravami spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, príslušenstva, prípadne pozemku. Ak zmluva neustanovuje inak, znášajú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu [§ 5 ods. 1 písm. b)]."

Podľa tejto úpravy sa spoluvlastníci mohli navzájom dohodnúť (napr. odhlasovnaím na schôdzi), že vlastníci bývajúci na nižších podlažiach nebudú prispievať do fondu na opravu výťahov alebo budú prispievať inou sumou.

Znenie zákona 182/1993 od 1.11.2005 (bol zmenený z. č. 469/2005) práve zmenilo znenie tej poslednej vety nasledovne: "Vlastníci bytov a nebytových priestorov znášajú v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu určeného podľa § 5 ods. 1 písm. b." Čiže vypustila slovné spojenie "Ak zmluva neustanovuje inak...". Preto už nie je možné ani dohodnúť, že určitá časť vlastníkov, bývajúcich na nižších podlažiach nebude prispievať na výťahy. Tým, že výťahy sú spoločným zariadením domu, sú povinní všetci vlastníci prispievať na phradu nákladov za výťahy podľa ich spoluvlastníckeho podielu či výťah používajú alebo nie.

Pozn: Pozrel som si aj ten § 7b) ods. 2 a skutočne to vyzerá tak, že domy, kde majú založené spoločenstvo vlastníkom, majú možnosť poskytovať túto výhodu vlastníkom bývajúcim na nižších poschodiach. Vlastníkov bytov v domoch, kde spoločenstvo nie je založené, sa toto ustanovenie netýka, takže tam platí horeuvedené.
Naposledy upravil Chobot : 12.01.06 at 11:45
0 0
DANUS DANUS

DANUS je offline (nepripojený) DANUS

komunikatívna
To nie je potesitelna sprava pre nas vlastnikov ktori byvame na prizemi fakt sa to neda nejako obist?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

intermont
To nie je potesitelna sprava pre nas vlastnikov ktori byvame na prizemi fakt sa to neda nejako obist?
Ak máte naozaj založené spoločenstvo, tak asi áno - pozri môj dovetok v príspevku.

Ale aj tak sa mi zdá, že tie dve ustanovenia si odporujú v prípade spoločenstva, lebo jedno prikazuje zohľadniť intenzitu používania a druhé nariaďuje prispievať bez rozdielu (podľa spoluvlastníckeho podielu).
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Ešte pripojím moju osobnú úvahu a názor.

Tým, že výťah je spoločným zariadením a náklady na jeho údržbu sa majú uhrádzať z fondu opráv a ten sa zase má tvoriť všetkými vlastníkmi bytov podľa ich spoluvlastníckeho podielu, mali by sa na týchto nákladoch spolupodieľať všetci vlastníci bez rozdielu.

Potom by mohli vlastníci bývajúci na stredných poschodiach požadovať, aby sa podielali nižšími nákladmi ako tí na vyšších poschodiach, čo je tiež haluz. Alebo mi napadlo, to tí obyvatelia na 1.-2. poschodí nikdy výťah nepoužili? Možno ho nevyužívajú pravidelne, ale majú ho k dispozícii (napr. ak chcú preniesť časť nábytku).

A čo tak tá spomenutá strecha, to by za ňu mali platiť len tí, ktorí bývajú pod ňou?

Raz je to spoločný majetok, tak by sa o to mali starať všetci spolumajitelia.
0 0
zany zany

zany je offline (nepripojený) zany

pracujúca mama dvoch detí, ktorá v pracovnom živote už prešla všetkými pozíciami, vrátane manažérskych. Momentálne si užívam slobodu "nerozhodovania". ...viac
Zdá sa Chobot, že to chápeme rovnako. Osobne, keby som bola členkou spoločenstva, snažila by som sa využiť § 7. Spravodlivosť neexistuje, takže nečakajme, že zákon bude spravodlivý ku všetkým. Len sa k tej spravodlivosti snaží priblížiť. Naozaj sa treba zamyslieť nad tým, že vo viacpodlažnom bytovom dome istá nespravodlivosť vždy bude. Stačí si prečítať pár názorov na koeficienty vo vykurovaní - čo prípad to názor.
0 0
DANUS DANUS

DANUS je offline (nepripojený) DANUS

komunikatívna
Napriklad nasa rodina v zivote vytah nepouzila a to tam byvame 20 rokov.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Táto úprava ale znamená že všetci prispievajú do FÚO podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu. Aj doteraz každý prispieval do FÚO( aj tí na prízemí) , len sa mohli rozhodnúť ako tam budú prispievať( napr. všetky byty rovnako, alebo podľa podlahovej plochy bytu a pod.....) Tento paragraf ale neprikazuje prispievať prízemiu a 1 poschodiu, ktorí výťah nepoužívajú , prispievať na prevádzku výťahu ( elektrina a pod.) Na takýchto poschodiach sú väčšinou výťahy aj zablokované a nedajú sa tam vôbec otvoriť. Samozrejme s výnimkou prízemia.
Pekný deň
0 0
DANUS DANUS

DANUS je offline (nepripojený) DANUS

komunikatívna
Ako to mozem pouzit, resp. formulovat a branit sa na porade vlastnikov?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

intermont
Ako to mozem pouzit, resp. formulovat a branit sa na porade vlastnikov?
Ak nemáte spoločenstvo, tak s tým nemôžeš argumentovať. Zákon nikde noprikazuje ostatným vlastníkom pri hlasovaní o spoločných veciach prihliadať na záujmy jdenotlivcov.

GABRIELA píše, že sa to týka príspevku do fondu opráv. Veď práve, spoločné zariadenia domu - ich údržba a správa - sa hradí z tohoto fondu, a nie je možné v príspevkoch zohľadniť individuálne hľadiská. Čiže na revízie, opravy a rekonštrukcie výťahu musia prisoievať všetci vlastníci.

Možno by sa ešte dalo zohľadniť spotrebu elektriny za výťah, ak máte samostatný elektromer na výťahu. Ale to by musela odsúhlasiť väčšina ostatných vlastníkov, aby sa to takto rozpočítavalo.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Ja si myslím že zákon znie jasne. Na opravách či výťahu, strechy, balkónov, schodištia a pod sa cez platby do FÚO podieľajú všetci,presne podľa zákona podľa spoluvastníckeho podielu. A elektrickú energiu a výdavky spojené s prevádzkou by ste platiť nemali. Všetko však záleží na dohode vlastníkov v dome. Určite hlasujte proti takémuto spoplatneniu, veď službu neodoberáte. Ak Vás však prehlasujú, potom už len súd.
Pekný deň
0 0
DANUS DANUS

DANUS je offline (nepripojený) DANUS

komunikatívna
Spolocenstov mame.
0 0
DANUS DANUS

DANUS je offline (nepripojený) DANUS

komunikatívna
To dufam a dakujem za radu, budem aplikovat na najlizsej schodzi.
0 0
Miro-Zv Miro-Zv

Miro-Zv je offline (nepripojený) Miro-Zv

Sme Spolocenstvo vlastnikov bytov, ktory pri odkupovani bytov ,podla zmluvy odkupili , byt , spolocne casti a spolocne zariadenia domu. Takto to je uvedene v zmluve.
Sme 8 poschodovy panelak, s tym , ze vstupy do vytahov su na medziposchodiach! Tieto byty sa stavali v rokoch 1987-1989. K tym vytahom. Nastupne miesta, kde sa da do vytahu nastupit su na medziposchodi medzi prizemim a 1 poschodim, medzi 2 a 3 poschodim, 4 a 5 poschodim, atd. Mna vsak zaujima, nastupne miesto medzi prizemim a 1 poschodim! Elektormer mame jeden , ktory zaznamenava spotrebovanu elektricku energiu v spolocnych priestoroch/ mame len osvetlenie spolocnych priestorov/ , spolu s vytahom. Obyvatelia 1 poschodia , vzhladom na umiestnenie nastupneho miesta do vytahu, ho vsak " nemozu" pouzit, aby sa dostali do svojich bytov. Moja otazka znie: Ako by ste vyuctovali spotrebu elektrickej energie v spolocnych priestroch??
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

U nás sú spoločné priestory a výťah zvlášť. Ale potrebovali sme niečo oddeliť na spoločnej elektrike tak sme tam dali samostatný merák a podľa toho to odčítame. Nie je to od elektrární. Všetci s tým súhlasili a tak sa spotrebovaná časť odčíta a rozpočíta sa to potom samostatne
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Miro-Zv
Sme Spolocenstvo vlastnikov bytov, ktory pri odkupovani bytov ,podla zmluvy odkupili , byt , spolocne casti a spolocne zariadenia domu. Takto to je uvedene v zmluve.
Sme 8 poschodovy panelak, s tym , ze vstupy do vytahov su na medziposchodiach! Tieto byty sa stavali v rokoch 1987-1989. K tym vytahom. Nastupne miesta, kde sa da do vytahu nastupit su na medziposchodi medzi prizemim a 1 poschodim, medzi 2 a 3 poschodim, 4 a 5 poschodim, atd. Mna vsak zaujima, nastupne miesto medzi prizemim a 1 poschodim! Elektormer mame jeden , ktory zaznamenava spotrebovanu elektricku energiu v spolocnych priestoroch/ mame len osvetlenie spolocnych priestorov/ , spolu s vytahom. Obyvatelia 1 poschodia , vzhladom na umiestnenie nastupneho miesta do vytahu, ho vsak " nemozu" pouzit, aby sa dostali do svojich bytov. Moja otazka znie: Ako by ste vyuctovali spotrebu elektrickej energie v spolocnych priestroch??
Orim to už naznačil, ja to ešte rozviediem.

Pokiaľ nemáte osobitný elektrický merač na spoločné osvetlenie a osobitný na výťah, neviete, koľko energie sa spotrebuje na osvetlenie a koľko za výťah. Tým pádom sa to nedá rozpočítať a rozpočítava sa najčastejšie podľa osobomesiacov prípadne podľa pomeru plochy bytu.

Jedinou možnosťou je, navrhnúť na schôdzi oddeliť meranie za výťah a sa osvetlenie tak, aby sa tá spoločná spotreba vedela rozdeliť. Nemusí to byť fakturačný merač s odberným miestom, stačí keď to bude pomerový merač, zároveň aj ušetríte v porovnaní keby to bol fakturačný.

Problém je v tom, že je to v záujme podstatnej menšiny vlastníkov (len tých. ktorí bývajú na prízemí alebo na 1. poschodí), takže ostatní to nemusia schváliť, lebo tento stav im viac vyhovuje.

Bohužiaľ v bytových domoch sú menšiny z hľadiska hlasovania znevýhodnené, lebo príjme sa to rozhodnutie, ktoré vyhovuje väčšine ľudí, čiže si to odhlasujú. Preto sa môže stať, že niektorí platia aj za to, čo nevyužívajú. Príkladom sú tieto výťahy, ale aj napr. spoločné priestory (nie každý ich využíva v rovnakej miere, ale na nákladoch na upratovanie sa podieľajú všetci).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať