Zavrieť

Porady

Môžem si vybrať z cca 30 zaúčtovaných došlých faktúr v máji len 7, ku ktorým si uplatním nárok na odpočet DPH a tie ostatné si budem uplatňovať postupne v priebehu roka, tak ako mi bude pasovať?

Čítal som čítal, ale dočítal som sa len to, že ak príde neskoro faktúra, že môžem zaradiť do DPH bez dodatočného. Ale ako postupovať pri zaúčtovaných som sa nedočítal. Nejde o podvod, len teraz by som mal vysoký nádmerný odpočet a ďalšie mesiaca bude skoro len tržba, tak by som pravidelne každý masiac platil. Radšej by som si to rozdelil tak, aby som nemal nadmerný odpočet a postupne by som si to uplatňoval a teda by som každý mesiac menej platil, ale ani štát by mi nemusel nič vraciať. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    § 51
    Uplatnenie práva na odpočítanie dane
    Na začiatok

    (1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

    a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
    b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
    c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu,
    d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

    Takze môže, ale najneskor v DPH za december....

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Súhlasím, do konca tohto roka /ak sú faktúry s dátum dodania 2014/. A do kontrolného výkazu idú za ten mesiac, keď bude v DPH, len sa uvedie správny dátum dodania, čo je na faktúre. Takže ak je na faktúre 15.3.2014 - uplatí sa dph v 05/2014, tak aj do kontroného výkazu ide 05/2014 s dátumom dodania 15.3.2014. Aspoň takto mi to povedali telefonicky na daňovom v BB.
    nika.sum tak-tak

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... myslím, že vďaka kontrolným výkazom sa daňová správa aj tak presne dozvie, aké faktúry v aký mesiac u teba sú ...

    Môžem si vybrať z cca 30 zaúčtovaných došlých faktúr v máji len 7, ku ktorým si uplatním nárok na odpočet DPH a tie ostatné si budem uplatňovať postupne v priebehu roka, tak ako mi bude pasovať?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.