Zavrieť

Porady

pokladničná kniha

Ahojte, Dobrý deň!!!!

Účtujeme v podvojnom účtovníctve, naša účtovná firma prehodila len tak mezi rečou, že by sme si mali viesť pokladničnú knihu. Alenepoužívame registračnú pokladňu, máme iba prijaté účty - bloky. Teraz neviem či sa má kniha viesť aj v takomto prípade - čo pokldám za veľmi nepravdepdobné, alebo či mám zlé info a vedomosti.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Janži
    Ahojte, Dobrý deň!!!!

    Účtujeme v podvojnom účtovníctve, naša účtovná firma prehodila len tak mezi rečou, že by sme si mali viesť pokladničnú knihu. Alenepoužívame registračnú pokladňu, máme iba prijaté účty - bloky. Teraz neviem či sa má kniha viesť aj v takomto prípade - čo pokldám za veľmi nepravdepdobné, alebo či mám zlé info a vedomosti.

    Ďakujem.
    Pokladničná kniha je potrebná. Ako budete účtovať o príjme a výdaji cez pokladňu?

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Pokl. knihu treba viesť - každý príjem do P aj výdaj z P. Keď máte výdavky (pokl. bloky), musíte mať aj príjem do pokladne - buď výber z bakového účtu alebo dotáciu od spoločníka, aby ste neboli v mínuse. Ja svojim klientom nahodím do PC pokl. doklady a pokl. knihu vytlačím z účtovného SW. Ideálne by bolo, keby si aj klient viedol pokl. knihu (stačí v zošite alebo Exceli) a vždy by sme si porovnali stav pokladne.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Janži
    Ahojte, Dobrý deň!!!!

    Účtujeme v podvojnom účtovníctve, naša účtovná firma prehodila len tak mezi rečou, že by sme si mali viesť pokladničnú knihu. Alenepoužívame registračnú pokladňu, máme iba prijaté účty - bloky. Teraz neviem či sa má kniha viesť aj v takomto prípade - čo pokldám za veľmi nepravdepdobné, alebo či mám zlé info a vedomosti.

    Ďakujem.
    Z otázky vidieť, že účtovníctvo máte spracovávané dodávateľským spôsobom. Účtovná firma účtuje na základe blokov a pod. Vaše príjmy a výdaje a vytvorí tým aj Pokladničnú knihu /v softe/. Vy však máte príjmy a výdaje nie raz do mesiaca, kedy spracováva firma napr. účtovné doklady za daný mesiac, ale v priebehu mesiaca. Ak si nevediete Pokladničnú knihu, nemáte vôbec prehľad o pokladničnej hotovosti a ani o toku peňazí.
    Vo firmách, kde spracovávam účtovníctvo /závisí podľa rozsahu/ tiež vedú túto svoju pokladničnú knihu a tú potom porovnávame s výstupmi z účtovníctva, kde ja vlastne tú Pokladničnú knihu vytvorím v softe a máme zároveň spravenú takýmto postupom inventarizáciu. Ak Vám to doporučila účtovnícka firma, predpokladám, že z hľadiska rozsahu a kontroly u Vás by ste ju teda mali viesť...

    Lucka F. je offline (nepripojený) Lucka F.

    Lucka F.
    Ahojte...

    ako je treba viest pokladnicnu knihu? Len ak je prijem alebo vydaj z pokladne? Lebo mne niekedy nosia iba bloky, zauctujem voci zaväzku a ten vyrovnam z bankoveho uctu. Zapisuje sa aj takyto pripad do PK? Alebo len to, kde je +/- hotovosti?

    Dakujem..)

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Lucka F.
    Ahojte...

    ako je treba viest pokladnicnu knihu? Len ak je prijem alebo vydaj z pokladne? Lebo mne niekedy nosia iba bloky, zauctujem voci zaväzku a ten vyrovnam z bankoveho uctu. Zapisuje sa aj takyto pripad do PK? Alebo len to, kde je +/- hotovosti?

    Dakujem..)
    Pokladňa- to je vlastne hotovosť. Ak tie bloky hradíš cez banku, nezaznamenáš to v pokladničnej knihe, ale v pohybe na bankovom účte.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Netvrdím, že pokladničnú knihu nie je dobre viesť. Je to dobré z hľadiska kontroly, hľadania prípadných chýb, hmotnej zodpovednosti a ochrany majetku, atď.

    Ale otázka znela či musím viesť pokladničnú knihu.

    Moja odpoveď je, že nemusím.

    Vyhláška o pokladničných operáciách bola zrušená v roku 1992. A žiadny iný predpis mi neukladá viesť pokladničnú knihu. Aby som bol presný, týka sa to PÚ. V JÚ musím, ak mám viac pokladní a viac účtov, viesť za každú osobitnú evidenciu o príjmoch a výdavkoch (v tomto prípade nestačí pokladničný denník).

    Ani vystavovať príjmové a výdavkové doklady nemusím. Musím vyhotoviť účtovný doklad podľa § 10 zákona o účtovníctve. Mohol by to byť nejaký môj vlastný doklad.

    Ale načo vymýšľať už vymyslené. Navyše ak mi niekto zaplatí, určite chce doklad o tom, že zaplatil.

    Pokladničnú knihu a príjmové a výdakové doklady sú teda nie povinné, ale je to užitočné a pohodlné. Prečo by sme to teda nerobili.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.