Zavrieť

Porady

Strava pre môjho zamestnanca

Dobrý deň, práve som sa zaregistroval, doteraz som len čítal nejaké debaty, ale nejako sa neviem vynájsť v téme strava pre zamestnanca. Mám jednu zamestnanú pani a poskytujem jej obedy. Som živnostník a robím si jednoduché účtovníctvo a platím dph.
obed stojí 3,30. Akú DPH mám odviesť? Viem že 55% si dám do nákladov, len neviem či s dph alebo nie. Ak nie čo s tou dph? Ja neberiem za obed pre zamestnankyňu nič. Ďakujem. Stále neviem nájsť takú primeranú odpoveď, aby som nespravil chybu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Akou formou jej poskytuješ obedy? Upresni. Nakupuješ SL? ak áno tie sú bez dane. Dph je akurát zo sprostredkovania obedov, tú si môžeš uplatniť ak si jej platiteľom.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Max.príspevok, ktorý je daňovým výdavkom pre zamestnávatela, je 55 % z ceny stravného pri tuzemskej prac.ceste, t.č. 55 % zo 4,00€. Ak zamestnancovi prispeievaš na stravné v plnej výške, zbytok je pre teba nedaňový výdavok.

    Príspevok zamestnancovi nad limit nepodlieha u neho dani z príjmu zo závislej činnosti.

    Nakupuješ gastrolístky, alebo odoberáš stravu zo stravovacieho zariadenia, ktoré odber stravy faktúruje ?
    rudhol nosia jej obedy z reštaurácie.
    Ale ja by som potreboval konkrétne ako zaradiť jednotlivé cifry.
    že napr. obed stojí 3,30, z toho 55% je 1,81 a toto si rozdelím na základ a dph? A to dph si mám uplatniť?
    no a 45% kam dám? Som úplne na začiatku. ďakujem.

    lara333 je offline (nepripojený) lara333

    už ani neviem lara333
    V JÚ by som to účtovala takto:
    Cena donášky obeda: 3,30, z toho základ dane 2,75+0,55=3,30 EUR.
    Celých 2,75 by som si uplatnila v nákladoch, 0,55 DPH si odpočítam na základe došlej faktúry.
    Od zamestnankyne vyberiem zrážkou 1,24+0,25 DPH=1,49 EUR, t.j. 45 %.
    Príjem od zamestnanca 1,24 zaúčtujem mínusom do nákladov, 0,25 DPH odvediem. V účtovníctve mi tak ostane iba náklad 55 % za hodnotu poskytnutého obeda - 2,75-1,24=1,51.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    rudhol Ďakujem.Hádam to zvládnem.
    áčko neukracujte sa o daňové výdavky zbytočne...

    "zamestnávateľ prispieva na stravovanie zamestnanca vo výške najmenej 55% z ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách"

    do daňových výdavkov si môžeš uplatniť 55% zo sumy ustanovenej pre prvé časové pásmo - aktuálne 4,-€, čiže nie len 1,51 ale až 2,20€ (suma bez DPH)

    čiže zaúčtuješ:
    faktúra za obed
    2,75 - základ dane
    0,55 - nárok na odpočet DPH

    vyúčtovanie stravy - zúčtovanie so zamestnancom
    0,55 - cena obeda bez DPH - nedaňový výdavok: (2,75-2,20)
    0,11 - DPH na výstupe (zo základu 0,55)
    čiže spolu 0,66€ by ti mal zamestnanec doplatiť za poskytnutú stravu

    v daňových výdavkoch ti teda zostane tých 2,20 a zvyšok zaplatí zamestnanec
    rudhol Ďakujem aj za túto radu. Ale ja nechcem nič od pani, ten jeden obed ma nezabije. Tak mi akože dá 0,66 eur, ja odvediem DPH 0,11 eur . Takto?
      zbaliť

    Strava pre môjho zamestnanca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.