Zavrieť

Porady

Výpočet a praktický význam kurzových rozdielov

Ahojte, prosím o radu, či správne chápem:

Celý rok firma prenajímala na SK a v ČR služby tak, že v deň pripísania platby na účet vytvorila faktúru a službu dodala, takže počas tohto roka kurzové rozdiely nevznikali (ak správne chápem). Ak mi počas roka vyšiel konečný stav bankového účtu napr. z CZK na 1000 € a prepočtom k 31.12. z CZK na 900 €, tak mám kurzovú stratu 100 € a zaúčtujem ju ako 563 / 221. Prakticky ale nechápem, ako to môžem urobiť, keďže žiadne peniaze z toho účtu neodišli. To je nejaké teoretické, v prípade, že by som na konci roka previedla peniaze na SK účet?

Ďakujem veľmi pekne (nemám sa koho spýtať, tak takými primitívnymi otázkami otravujem tu, hoci vždy hľadám najskôr na internete, prepáčte )
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    To je vlastne tak, že tá 1000 v priebehu roka, má k 31..12. hodnotu len 900, preto znižuješ bankový účet.
    Gilmorova Prosím Vás a ide tento prípad ešte aj do nejakého špeciálneho riadku v daňovom priznaní? Lebo čítam o kurzových rozdieloch, ale zdá sa mi, že to len v prípade časového rozdielu medzi vznikom a splatením pohľadávky / záväzku. Ďakujem

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak uctovnictvo vedies v EUR, tak realne ten ucet mal na zaciatku roka hodnotu v EUR 1000 EUR na konci roka len 900 EUR (aj ked v ceskych korunach tam vobec nemusel byt pohyb). Preto jeho hodnota klesla o kurzove straty.
    Predstav si to tak ,ze na zaciatku roka, keby si ho zrusila a vybrala EUR, mas 1000 EUR a na konci roka "len" 900 EUR.
    Kam sa ti strati tych 100 EUR a ako to zdovodnis?
    To zdovodnenie je zauctovanie kurzovej straty. Robis ho v mene, v ktorej vedies uctovnictvo. V tej mene sa hodnota penazi na tom ucte znizila, lebo kurz.

    Výpočet a praktický význam kurzových rozdielov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.