Zavrieť

Porady

Sú sociálne odvody povinné?

Dobrý deň,

od septembra idem pracovať do zahraničia - ako zamestnanec (zatiaľ) pre zahraničnú firmu. Bude to moja prvá práca, takže neviem čo všetko si ja resp. môj zamestnávať bude platiť. Zdravotné poistenie mám v zmluve zahrnuté, taktiež bude platiť zdravotné odvody za mňa.

Mňa by zaujímalo nakoľko je sociálne poistenie povinné!? (buď keď pracujem ako zamestnaneč alebo SZČO) Nemám totiž záujem aby som v budúcnosti poberala dôchodok od štátu, taktiež nechcem poberať ani dávky v prípade nezamestnanosti a podobne.

Ďakujem za odpoveď
(dúfam, že som to napísala tak, že sa to dá pochopiť ale do týchto podnikateľských/zamestnaneckých vecí sa vôbec nerozumiem.)

Lucia Tomášikova
3 komentárov     zbaliť
jslancik veru, kto by už len v takom veku myslel na dôchodok...
taiko 1. budes mat v zahranici aj trvaly pobyt?
2. budes sa tam zdrziavat viac ako 183 dni v roku?
3. bude Ti zamestnavatel prispievat aj na penziu?
Lucia Tomášiková 1. nie nebudem,
2. áno, viac ako 183dní
3. áno
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Pri práci v zahraničí, ak pracuješ len tam sa zvyčajne sociálne poistenie riadi systémom, ktorý platí v tej krajine do ktorej ideš pracovať. Naše povinné SP sa na to nevzťahuje (s výnimku ak pracuješ súčasne tu aj tam a tá krajina je z EÚ alebo máme s nimi medzištátnu zmluvu).
    Lucia Tomášiková ďakujem, to som rada, že ak pracujem v zahraničí tak sociálne odvody budem odvádzať tam.

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    :-))))) Predpokladám,že určite nebudeš mať ani rakovinu ani žiadnu vážnu chorobu a už vôbec nehavaruješ a nepôjdeš na materskú,PN či invalidné. :-)))) Máš to dobre naplánované :-)
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jslancik čo k tomu dodať... ale píše, že zdravotné poistenie má v zmluve.
    taiko mozno len nechce odvadzat peniaze, z ktorych drvivu cast uz nikdy neuvidi ani v zdravotnictve, ani v socialnych sluzbach, ani v infrastrukture, ani v skolstve. A tak mozno ide tam, kde tie odvedene peniaze okolo seba uvidi
    Lucia Tomášiková nemyslela som to tak, že budem do smrti zdravá, ale dajme tomu, že to mám zabezpečnené a nechcem prispievať štátu nie malé sumy, ked viem že sa napr. toho dôchodku pravdepodobne nedozijem
      zbaliť

    Sú sociálne odvody povinné?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.