Zavrieť

Porady

Odlupovanie vrstvy z titánovej panvice

Dobrý deň, pred 3 rokmi sme kupovali značkovú titánovú panvicu, z ktorej sa nám po cca roku používania začala odlupovať vrchná vrstva. Podarilo sa mi ju vyreklamovať, no po necelých dvoch rokoch mi to isté začala robiť nová panvica. Pritom sme dodržiavali všetky zásady používania a čistenia panvice, s minimom masla/oleja/tuku pri vysmážaní, používame iba drevené varešky a plastové naberačky, pri čistení ju iba jemne opláchneme a utrieme servítkou. Neviete nám prosím poradiť, kde robíme chybu? Prípadne, či by nám mohli škodiť odlupované kúsky panvice, ak by sme na nej ďalej varili a dostávali sa do jedla?
IMAG1082.jpg  
IMAG1081.jpg  
1/1
4 komentárov     zbaliť
arizona aka je to znacka???
Dann69 ProTitanium Guss z Nayka.
Dann69 Niektorá z týchto tu, vtedy ma stála ešte 89 euro:
http://www.extra-nadobi.cz/11-panve
lujza.j http://www.extra-nadobi.cz/
skús napísať tu....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

    lujza.j
    to je z prepálenia....robí to aj teflón....šup do koša...
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dann69 Takže je to už nepoužiteľné?
    lujza.j ak ti nevadí, že budeš konzumovať olúpaný povrch panvice?!
    Dann69 No práve preto sa pýtam, nakoľko je to škodlivé, či sa v tom nedá aspoň vysmážať
    lujza.j vysmážať paráda....
    Dann69 No tak neviem, máme navrch aj ten sklenený kryt na naparovanie, zvykol som si na tom rýchlo robiť dusenú zeleninu. Neviem či by tomu mohol ten Titán škodiť. Príp. na rýchle varenie zemiakov v šupke atď.
    Mila123 chceš si ublížiť???? za pár šupiek, to čo stojí tá panvica?
    Dann69 Stála 89 euro. Ja sa pýtam na to, či niekto máte reálny poznatok o tom, že by tá prípadne odlúpená vrstva titánu mohla škodiť napr. pri parení zeleniny (nad panvicou!) alebo varení zemiakov vo vode. Lebo je pravda, že sa ohriala vždy veľmi rýchlo, šetrila čas aj energiu.
    Mila123 tých 89 € nie je celý svet, pochybujem, že niekto ti dá zaručenú 100% odpoveď ......ale ak sa chceš dožiť svojich vnúčat vyhoď ju
    Dann69 Nepotrebujem 100% odpoveď, mňa zaujíma názor, ako by to mohlo škodiť (napr. pri naparovaní). Aj ty máš svoj názor "vyhoď ju" určite utvorený na základe nejakého poznatku, a práve ten ma zaujíma - ak je reálny a nielen vo forme obavy (t.j. či sa môže tá odlúpená vrstva dostať do vzduchu a škodiť naparovanej zelenine vo forme nejakého toxínu alebo to na ňu reálne nemôže mať žiadny vplyv).
    Mila123 Dano, moja stará mama varila v AL hrncoch, ktoré sa teraz nesmú používať, z dôvodu vylučovania hliníka, nejedla by som z AL hrnca a určite ani z Tvojej panvice, prepáč
    Dann69 V pohode, akurát že mňa nezaujíma tvoja babka ani AL hrnce, ale ako píšem reálne poznatky - či a ako by mohol ten odlúpený titán škodiť. Ak sa nevylučuje do vzduchu, nemá prečo naparovanej zelenine škodiť, ak áno, treba ju vyhodiť. Ale treba rozlišovať realitu a obavné dojmy.
      zbaliť

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Tipnem si - kupované v Lidli. Tak sa ani nečudujem. Podobné dávnejšie predávali v Bille - tiež tzv. trojkové - vydržali trikrát vysmažiť.....
    lujza.j duški inak ja už dávno nezatracujem lidlacké výrobky...pánef síce nemám...ale tričká aj teraz som prala za pár evrinkov, ale farbu nepustili a kvalitnejšie ako "moj" Desiguál....kde za mega vela penazí/ked nechytíš zlavu/žiadna muzika.....
    Dann69 Bola kupovaná v Nayku - značka ProTitanium Guss.

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    citujem: "Neviete nám prosím poradiť, kde robíme chybu?"
    vieme,kupujte značkové panvice.......
    15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft No veď hej - značkové z Lidlu...... a ako pozerám na ten obrázok (i keď zvnútra) - nie je to žiadna značková panvica.....
    Pretože mne Tescoma panvica vydržala 7 rokov - potom som ju musel zlikvidovať - bolo na nej veľa bordelu - ale vnútorné dno sa nikdy neodlupovalo.... toto mi robilo na plechoch a panviciach z Billy kupovaných (moja lakota - lacné).
    lujza.j duški....u mňa tefalka nie jedna...a to dokonca si dovolila sa olúpať séria ala džejmi oliviér
    kopretinka no ty im musíš teda dávať zabrať
    misoft Hehehe - ja som prešiel na keramiky - síce opatrne s nimi narábam - ale nič sa nepripaľuje, čistí sa jedna radosť, oleja netreba..... paráda. A ešte používam keramické nože.....
    lujza.j no ja dávam pozor, ale decko...neviem, ale inak mám takú starú tá je prepálena ako šlak, ale nič sa neolupuje....na tej sa odulo hned na začiatku dno...išla som ju reklamovať...v servise ju zobral do zadu práskol po nej gumený kladivom....povedal, že čo by som chcela od panvice za 300sk a čauale tá je velmi stará...skôr sa mi zdá, že tie vrstvy sú také naschválsky...
    misoft No vidíš Lui - i tá 7-ročná Tescoma - teflón vydržal - len už bola taká špinavá a popripaľovaná, že som nevedel, kde je pripečenina a kde plech
    lujza.j ježiši aj jedna keramika je domana tej pripáli všecko....
    určite naj sú tie profi kuchárske....ale načo by mi boli...pche..pche....šak varím výnimčne
    misoft Ja som v Tescu kúpil - a kua - zatiaľ dobré sú......
    Ale ty musíš mať doba A) zázrak v decku skrytý; B) decko kúzelníka - keď i na keramike dokáže pripáliť.....
    lujza.j duški aj ja....jedine, že ešte chlapskému plemenu to dám vyskúšať....
    misoft Daj - daj - ale keď budú ako medvede - pozor, aby neutekali nové kúpiť . Ja som si (a postupne i celá família) zvykli na keramiku.... panvica, wok, nôž (až dva mám!) - nepripaľuje sa, nelepí sa, dobre reže, ľahko sa čistí.....
    Dann69 Keď som to kupoval v Nayku tak nám povedali že toto je najlepšia z tých značiek čo tam mali, videl som ju predávať aj v Tescome, tak teraz neviem.
    Dann69 No neviem tak keď som ju kupoval, vyšla ma nejak 89 euro v Nayku, v porovnaní s ostatnými čo tam boli, mi to prišla jedna z najdrahších a vydržala sotva 2 roky po reklamácii. Mne to prišlo docela dosť ale možno žijem v inom svete :-/
    kopretinka tak to bol asi riadne predražený šmejd.....taká drahá panvica by mala vydržať....reklamuj to,ešte neubehli dva roky,podľa toho,čo píšeš....
    Dann69 Práveže už ubehli presne dva roky. Ale pýtam sa skôr preto, že som tam kupoval aj ďalšie hrnce rovnakej značky, tak by som sa rád vyvaroval podobnému koncu.
    kopretinka to ti nikto asi nepredpovie.........
      zbaliť

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    To uz je riadne znicena panvica. Hned na zaciatku olupovania si to mala ist znovu reklamovat.
    Ved znackove hrnce mavaju zvacsa dlhorocnu zaruku
    Dann69 Mala záruku normálne dva roky, tie akurát ubehli. Kupovaná v Nayku ProTitanium Guss.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Neblázni ....
    erik555 "Nie sme taki bohati, aby sme si kupovali lacne veci"
    Mila123 aj v tomto prípade to platí????
    buchač Miluš

    Zepter mám roky ...nezničiteľný riad ...
    Mila123 ja viem, tiež ho mám roky, dokonca jeden kastról prežil výbuch, pripálenie (čmudenie) salka.....ale panvica neprežila....
    mirko70 Ak to nie je tajné ako sa to stalo?
    Mila123 mala som panvicu už aj z vnútra trochu pripálenú......tak som ju chcela vyčistiť, ale iba hubkou a prípravkom na pripáleniny.....
    panvicu som vyčistila, ale tenká vrstva fólie sa vydula...a panica skončila v separovanom zbere.....
      zbaliť

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Teflón je stály do teploty 250 stupňov Celzia a pri smažení obyčajne dosahujeme teploty 180 až 200 stupňov.“

    Nepáľte prázdnu panvicu

    Najrýchlejší spôsob, ako teflón poškodiť, je prehriatie. Seriózni výrobcovia teflónového riadu by zákazníka mali varovať pred jeho nebezpečným prehrievaním. Ak však nenecháte teflónový hrniec alebo panvicu na sporáku príliš dlho prázdnu, neprehreje sa. Mnohé výrobky používajú indikátory teploty, tzv. thermo-spoty. Ide o červený krúžok uprostred dna riadu alebo na rúčke. Keď tento indikátor dosiahne jednoliatu farbu, znamená to, že nastal okamih, ke? je teplota na vyprážanie ideálna, približne 180 stupňov Celzia. Pri správnom používaní si panvica naďalej udrží tvar, zostáva nelepivá a vydrží dlhšie. Jestvujú už dokonca panvice s digitálnym displejom na rúčke, ktorý označuje teplotu. Displej funguje na vymeniteľné baterky, ktoré treba pred umývaním v umývačke riadu vybrať. Ak by teplota prekročila 250 stupňov Celzia, ozve sa alarm. Nemožno opomenúť ani fakt, že nezanedbateľná je aj teplota varnej dosky, na ktorej je riad položený. České médiá citovali odborníka na domáce spotrebiče, ktorý tvrdí, že pri plynových sporákoch je teplota plameňov okolo 390 stupňov Celzia, platničky z liatiny môžu dosiahnuť až 450 stupňov a pri sklokeramických varných doskách je to asi 430 stupňov Celzia, niekedy aj viac. Výnimkou sú indukčné dosky, ktoré však pracujú na inom princípe a varná plocha má maximálne 250 stupňov Celzia.

    http://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-p...flon-skodlivy/

    Čo s poškriabanou panvicou?
    Výrobcovia teflónového riadu varujú, aby ste pri manipulácii s ním používali výlučne nástroje z dreva či umelej hmoty. Obracačky či vidličky z kovu ho poškriabu. „Ak je nepriľnavý povrch poškodený, jedlo môže ľahšie prihorieť, preto by som takýto riad vyhodila,“ tvrdí Regina Heidová z nemeckého Spolkového inštitútu pre posudzovanie rizík. „Z tohto hľadiska je mýtus o vzniku rakoviny nepravdivý. Rizikové látky však môžu vznikať pri prepaľovaní teflónového riadu nad 360 stupňov Celzia. Takéto hodnoty však pri normálnom pečení nedosahujeme, jedine v prípade, že by sme na sporáku zabudli prázdnu panvicu.“ Škrabance teda znamenajú funkčné poškodenie riadu a teflónovú panvicu si obyčajne človek kupuje práve preto, aby nelepila. Poškriabané miesta však lepia. Možné poškodenie teflónu overíte veľmi jednoduchým testom: Kvapnite na suché dno kvapku vody. Ak zostane celá a behá po teflóne, je to v poriadku. Ak sa rozteká, teflón je už poškodený a najlepšie bude zaobstarať si novú nádobu.

    Teflónový povrch javí poškodenie priehratím.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mirko70 Pekný popis.Ono,najväčšou hlúposťou je uveriť,že panvica je titánová.Predpokladám,že panvica obsahuje ako základ nejaký ľahký kov a povrch je vrstvou obsahujúcou stopy titánu,ktorý je vynikajúco odolný voči korózii.Celkove najväčší problém pri takýchto panviciach je v kombinácii základu a povrchovej úpravy,ktorú výrobcovia v snahe upútať zákazníka často zabudnú opomenúť v návode.
    Dann69 Väčšina tých panvíc je vyrobená z teflónu a potiahnutá vrstvou titánu. Je samozrejmé, že to nie je čistý titán, to by sme sa nedoplatilil ani pri 2000 euro.
    Dann69 Návod k používaniu bol dosť detailný, ako som písal hore, snažili sme sa ho poctivo dodržiavať, najmä po tej minulej skúsenosti.
    mirko70 som sa troška sekol nie v návode ale v popise
      zbaliť

    Odlupovanie vrstvy z titánovej panvice

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.