Zavrieť

Porady

Pozastavenie živnosti

Zdravím Vás poraďáci,

poraďte mi prosím - mám živnostníka, ktorý chce k 30.6.2006 pozastaviť živnosť na ako dlho ju môže pozastaviť? V evidencii majetku má stroje, ktoré odpisuje, čo sa stane s odpisovaním strojov pri pozastavení živnosti? Ak by chcel stroje predať predá ich za zostatkovú cenu a do nákladov si dá ZC bude teda 0.
A ešte keby boli stroje nefungovali môže ich vyradiť a čo zo zostatkovou cenou, akým spôsobom by to mohol urobiť.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    Maximálna doba pozastavenia živnosti presne určená nie je, iba minimálna. Tá je tuším 6 mesiacov alebo 1 rok. Pri pozastavení živnosti sa účtuje rovnako ako pri jej skončení.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    kahu
    Zdravím Vás poraďáci,

    poraďte mi prosím - mám živnostníka, ktorý chce k 30.6.2006 pozastaviť živnosť na ako dlho ju môže pozastaviť? V evidencii majetku má stroje, ktoré odpisuje, čo sa stane s odpisovaním strojov pri pozastavení živnosti?

    Myslím, že pri dobe 6 mesiacov sa pozastavenie živnosti nepovažuje a neúčtuje, ako pri ukončení živnosti. Záleží od doby, až potom môžeme začať rozoberať tento problémik.


    Ak by chcel stroje predať predá ich za zostatkovú cenu a do nákladov si dá ZC bude teda 0.

    Teraz neviem či aj v tejto otázke je myslené, že ak by daňovník prerušil živnosť .... , ale nie je to tu spomenuté. Vysvetlím, ako by sa postupovalo , ak by pokračoval v živnosti a nemal ju prerušenú. Ak by stroje predal, tak si uplatní do daňových výdavkov zostatkovú cenu v uzavier.operáciach, príjem za stroje zdaní včase príjmu.

    A ešte keby boli stroje nefungovali môže ich vyradiť a čo zo zostatkovou cenou, akým spôsobom by to mohol urobiť.
    Ďakujem

    Znova uvediem príklad, ak by živnosť nebola prerušená, pretože tu tiež nie je opomenuté, že ide o prerušenie živnosti. Ak by stroje preradil, vyradil do osobného užívania , tak ZC si nemôže uplatniť do daň.výdavkov. ZC si uplatní pri predaji do 5 rokov a to do výšky príjmu. Ak by stroje vyradil na základe darovania, tak nemôže si uplatniť ZC.
    Odpoved čiernou.

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Je študent VŠ a popri tom SZČO (platí min.odvody do poisťovní)
    Ak pozastaví od 1 do 9/07 živnosť, v majetku má počítač, ešte ho odpisuje. Ako vysporiadať tento? Nechce ho predať. Čo so zostatkovou cenou? má ju pri pozastavení zahrnúť do príjmov? Ak v 10/07 živnosť celkom zruší?
    Ďalej bude iba študent VŠ. Aké platí, ak vôbec, odvody do poisťovní?
    Vďaka.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Obnovujem túto tému takmer po roku - ja mám problém - predaj majetku počas prerušenej živnosti - FO účtujúca v podvojnom účtovníctve. Ide konkrétne o predaj počítača, ktorý má zostatkovú hodnotu 32000,-Sk ( v podstate sa nezačal ani odpisovať, pretože sa kúpil 6.12.2004, a k 31.12.2006 sa prerušila živnosť - za 4Q/2004 si uplatnil aj DPH z tohto PC). Teraz ho chce predať za 20000,-Sk - musí podať DP z predaja, ale môžem tam uplatniť aj zostatkovú cenu, a akú 32000,- alebo len do výšky predaja? A čo DPH - má ho vrátiť z celej čiastky 32000,-Sk alebo z predajnej ceny?
    Prosím o názory, trochu ma to mätie.

    Pozastavenie živnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.