Zavrieť

Porady

PN nasledne MD a narok na dovolenku

Dobrý deň,

u zamestnávateľa som pracovala cca 5 rokov a od 6.1.2009 do 11.2.2009 som bola PN, 12.2.2009 som nastúpila na materskú dovolenku. Ešte počas trvania rodičovskej dovolenky s prvým dieťaťom som nastúpila 29.6.2011 na ďalšiu materskú dovolenku. 08.08.2014 mám nastúpiť do práce, no dohodli sme sa so zamestnávateľom na ukončení pracovného pomeru a ja žiadam o preplatenie dovolenky. Zamestnávateľ mi tvrdí, že nakoľko som v januári 2009 odpracovala iba 4 dni a následne som bola PN, žiaden nárok na dovolenku (ktorá by vznikla počas materskej dovolenky) mi nevzniká. Rada by som sa preto informovala,či je to skutočne tak.
Ďakujem.
3 komentárov     zbaliť
veronikasad Doplň presné obdobia materskej a rodičovskej dovolenky pri prvom aj druhom dieťati
LenkaMD materská 12.2.2009 - 26.8.2009
rodičovská 27.8.2009-28.6.2011
materská 29.6.2011 - 21.02.2012
rodičovská 22.02.2012-07.08.2014
veronikasad Spočítaj si prac.dni (vrátane sviatkov) v r.2011 (od 1.1.-28.6.2011) - nechce sa mi počítať
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Tak si to zosumarizujme :

    r. 2009 - nárok na dovolenku za kal.rok, krátený z titulu PN a RD o 1/12
    r.2010 - nárok na dovolenku nevznikol
    r.2011 - nárok na dovolenku za kal.rok, krátený z titulu RD o 2/12
    r.2012 - nárok na dovolenku za odpracované dni = 1/12 ročného nároku
    r.2013 - nárok na dovolenku nevznikol
    r.2014 - nárok na dovolenku za kal.rok po odpracovaní 60 dní, ktorý bude krátený z titulu RD+príp.PN do konca roka 2014, predpokladané krátenie o 3/12 - po doplnení (končí prac.pomer) - nárok na dovolenku nevznikne.
    Naposledy upravil veronikasad : 30.06.14 at 18:26

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nie, nie je to tak ako tvrdí zamestnáv. Dni na MD sa považujú za odpracované pre nárok na vznik dovolenky.Je ich viac ako 60, takže vznikol nárok na D za KR. Spočítaj si dni na RD, ak ich je viac ako 100, potom sa D kráti o 1/12. ale to asi nebude, budeš mať za rok 2009 nárok na celú D za KR.
    22 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    LenkaMD Ďakujem za odpoveď. A to, že pred MD som bola na PN nič na tom nemení?
    veronikasad Prac.dni i PN-ky sa pripočítavajú ku dňom RD, môžu mať vplyv na krátenie dovolenky za rok 2009. Doplň, kedy skončila MD v roku 2009
    LenkaMD MD v roku 2009 mitrvala do 26.8.2009
    veronikasad Spočítaj si pracovné dni (vrátane sviatkov) PN-ky+RD v roku 2009
    LenkaMD pracovne dni v roku 2009 som mala 25(PN) + 91 dni RD = spolu 116 dni
    LenkaMD spočítala som pracovne dni - nie kalendarne - nepocitala som iba soboty a nedele
    veronikasad Dovolenka za rok 2009 sa ti bude krátiť o 1/12 ročného nároku.
    LenkaMD Ďakujem, takže 18 dni mam narok. A vedeli by ste mi poradit co ta druha materska? Tam vznika nejaky narok, ci nie?
    veronikasad Doplň počet prac. dní RD v roku 2011
    LenkaMD v roku 2011 som bola na rodičovskej dovolenke 127 pracovnych dni - na materskej dovolenke som bola 133 dni
    veronikasad Nárok na dovolenku za rok 2011 bude krátený o 2/12.
    LenkaMD Ešte mám na Vás jednu prosbu, vedeli by ste mi napísať ešte čím mám argumentovať našej mzdárke, aby mi to uznala a skutočne aj moju dovolenku uznali? Ďakujem veľmi pekne. Úžasne mi pomáhate.
    veronikasad doplň ešte počet prac.dní RD v roku 2014 (od 1.1.-8.8.2014). Krátenie dovolenky si môžeš ešte znížiť, ak požiadaš zamestnávatela o ukončenie rod.dovolenky pred skončením poberania rod.príspevku a vyčerpáš si ju pred nástupom do práce.
    LenkaMD v roku 2014 je pocet pracovnych dni, čo som na RD 157
    veronikasad Dovolenka v roku 2014 sa ti bude krátiť o 3/12, ak do konca roka odpracuješ 60 dní. Za výkon práce sa považuje aj čerpanie dovolenky.
    LenkaMD Myslim, že to už nebudem potrebovať, keďže mením prácu.
    veronikasad V tom prípade ti ale nárok na dovolenku za rok 2014 nevznikne. Ak končíš pracovný pomer, dovolenku ti musí zamestnávatel preplatiť pri skončení prac.pomeru.
    LenkaMD tento rok 2014 chápem, to mi je jasné. Mňa hlavne zaujímal rok 2009 a 2011. Najskôr mi mzdárka vravela, že mám 18 dní, a dnes už zrazu nič... A to mi nesedelo
    veronikasad Máš nárok aj na dovolenku za rok 2012 - 1/12 ročného nároku = dovolenka za odpracované dni
    LenkaMD prave pozeram ten rok 2012 a naozaj mam narok na dovolenku ? aj ked som neodpracovala 60 dni?
    veronikasad ano, máš nárok na dovolenku za odpracované dni - za každých celých 21 prac.dní 1/12 ročné nároku (MD sa považuje za výkon práce)
    LenkaMD Ešte ma napadla jedna vec, mám nárok na preplatenie tejto dovolenky, ak by som ukončila pracovny pomer dohodou ku dňu plánovaného nástupu do práce po rodičovskej dovolenke?
      zbaliť
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    LenkaMD to síce áno, ale ona mi dnes volala, že nemám nárok na dovolenku, že som v neodpracovala v januári 2009 dostatok dní a materské sa vraj nepočíta ako odpracované dni, že to je ospravedlnená absencia....
    veronikasad Doporuč mzdárke poriadne si naštudovať § 100-117 Zákonníka práce. Obdobie (aj druhej) materskej dovolenky sa považuje za výkon práce. Dovolenka sa kráti len z titulu PN a RD, ak v kal.roku trvajú viac ako 100 prac.dní.
    Katy a R tak si s ňou nevolaj - ale písomne upozorni ak zle vyplatí (ale určite aj ona nakoniec naštuduje ... )
    LenkaMD máš pravdu, asi jej to všetko zhrniem do mailu -a uvidím ako zareaguje, podľa toho budem pokračovať.
      zbaliť

    PN nasledne MD a narok na dovolenku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.