Zavrieť

Porady

Sklad v JÚ

Chcem Vás požiadať o radu: máme daňovú kontrolu žiadajú od nás invantarizáciu skladu k roku 2002 a 2003, problém je však to že účtovná jednotka si nevedie sklad - má výrobu - t.j. nakupuje látku a šije z nej plavky, vzhľadom na komplikované vedenie skladu sa rozhodla radšej ho nemať. Je povinnosťou viesť v JÚ skladové hospodárstvo? A ďalší problém: vždy sme to výkazov majetku a záväzkou dávali odhadom cenu - zostatok materiálu a nedokončenú výrobu. Teraz sa to snažíme nejakým spôsobom oceniť a nevieme ako oceniť nedokončenú výrobu. Čo všetko spadá pod nedokončenú výrobu?? len materiál na dielni, v strihárni, mzdy ... Ďakujem veľmi pekne za všetky rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    slovex
    Chcem Vás požiadať o radu: máme daňovú kontrolu žiadajú od nás invantarizáciu skladu k roku 2002 a 2003, problém je však to že účtovná jednotka si nevedie sklad - má výrobu - t.j. nakupuje látku a šije z nej plavky, vzhľadom na komplikované vedenie skladu sa rozhodla radšej ho nemať. Je povinnosťou viesť v JÚ skladové hospodárstvo?


    Nákup materiálu na zákazky sa mali evidovať v skladovej evidencii . Je to povinnosť viesť takúto evidenciu .Je možné , že dostanete pokutu .

    A ďalší problém: vždy sme to výkazov majetku a záväzkou dávali odhadom cenu - zostatok materiálu a nedokončenú výrobu. Teraz sa to snažíme nejakým spôsobom oceniť a nevieme ako oceniť nedokončenú výrobu. Čo všetko spadá pod nedokončenú výrobu?? len materiál na dielni, v strihárni, mzdy ...
    Bolo treba spraviť riadnu inventarizáciu k 31.12. príslušného roka . Do výkazov o M a Z sa uvádza konečný stav vychadzajúc z inventariácie .

    Nedokončená výroba ....by bola vtedy , ak by ste mali rozošité nejaké výrobky , ktoré predávate .

    Ďakujem veľmi pekne za všetky rady

    ......................................čítaj tučným

    Treba si preštudovať postupy JÚ a Zákon o účtovníctve .
    http://www.porada.sk/f92-zakon-o-uetovnictve.html

    http://www.porada.sk/showthread.php?...hlight=Postupy

    Véééľmi neskoro sa začínate o túto problematiku zaujímať .... Nevidím komplikovanosť vo vedení skladovej evidencie materiálu , ako každá výroba , nič zvláštne .
    Naposledy upravil Zita5 : 13.04.06 at 10:13

    erybka je offline (nepripojený) erybka

    erybka
    Ja účtujem výrobu a predaj domácich kobercov. A mám sklad materiálu a výrobkov. Na konci každého roku spravím inventúru a podľa toho vypíšem výkazy. Odhadom je to len veľmi ťažko.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    erybka
    Odhadom je to len veľmi ťažko.
    Súhlasím .
    Odhadom sa nikdy nemôže robiť koncoročná uzávierka !! Takto to potom dopadne .

    slovex je offline (nepripojený) slovex

    slovex
    OK Všetko beriem. Ja chápem, že nedokončená výroba sú rozošité plavky - ak to mám oceniť je to len cena materiálu alebo tam pripočítam aj réžiu a mzdové náklady?
    A taktiež si myslím že v JÚ mi vôbec inventúra skladu a jeho zostatok neovplyvní zostatok na sklade - takže nijakým spôsobom neukracujem štátny rozpočet. Ja viem že som mala v roku 2002 nedokončenú výrobu za 1mil. Sk, len to potrebujem rozpísať po položkách plavkoviny - tak to potrebujem nejako rozpočítať

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    slovex
    OK Všetko beriem. Ja chápem, že nedokončená výroba sú rozošité plavky - ak to mám oceniť je to len cena materiálu alebo tam pripočítam aj réžiu a mzdové náklady?
    A taktiež si myslím že v JÚ mi vôbec inventúra skladu a jeho zostatok neovplyvní zostatok na sklade - takže nijakým spôsobom neukracujem štátny rozpočet. Ja viem že som mala v roku 2002 nedokončenú výrobu za 1mil. Sk, len to potrebujem rozpísať po položkách plavkoviny - tak to potrebujem nejako rozpočítať

    Ja viem že Ti neovplyvní , ale uvedom si jednú vec , nákup materiálu ste uplatňovali do výdavkov a neviete preukázať koľko toho materiálu ste použili na Vašu podnikateľskú činnosť a taktiež zostatok.....tam potom majú predstavu , že sa šilo a predávalao na čierno , bez dokladov ...čiže to máš zatajovanie príjmov .


    Nedokončená výroba sú produkty , ktoré už prešli jedným alebo niekoľkými stupňami výroby , ale nie sú už materiálom, ale taktiež nie sú hotovými výrobkami .

    Oceníš ich ...priame náklady vynaložené na ich výrobu .

    mediastore je offline (nepripojený) mediastore

    mediastore
    Zdravim,tato tema ma takisto zaujala.Takisto mame problem s vedenim skladoveho hospodarstva.Nakupujeme tovar,ktory nasledne predavame cez registracnu pokladnicu.Poprosil by som Vas o odpoved na tieto otazky.
    1.Kazdy den by som mal spravit skladovu vydajku na predane mnozstvo,alebo staci v urcitych intervaloch?
    2.Sklad.prijemky robime na kazdu tovarovu polozku zvlast,ale v RP mame vytvorene tovarove skupiny,takze bolo by dost komplikovane viest evidenciu na 100% presnu.Je na to riesenie,alebo nejaky system?
    Budem vdacny za kazde riesenie.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    mediastore
    Zdravim,tato tema ma takisto zaujala.Takisto mame problem s vedenim skladoveho hospodarstva.Nakupujeme tovar,ktory nasledne predavame cez registracnu pokladnicu.Poprosil by som Vas o odpoved na tieto otazky.
    1.Kazdy den by som mal spravit skladovu vydajku na predane mnozstvo,alebo staci v urcitych intervaloch?
    2.Sklad.prijemky robime na kazdu tovarovu polozku zvlast,ale v RP mame vytvorene tovarove skupiny,takze bolo by dost komplikovane viest evidenciu na 100% presnu.Je na to riesenie,alebo nejaky system?
    Budem vdacny za kazde riesenie.

    1/Odpis predaného tovaru môžeš robiť aj raz za mesiac , ale ..... s výdaj bude s dátumom predaja

    2/ Príjem tovaru nemusíte robiť na každú tovarú položku zvlášť .......treba to robiť tak , že jedna príjemka na jednu fa alebo DL. Na príjemku predsa môžete dať viacej položiek .

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Odpis predaného tovaru by som robil denne, mesiac je dlhá doba - vznikne chaos. Nie je možné prepojiť ERP s PC -skladovým programom? Vtedy by evidencia bola 100%. A keď evidencia nie je presná, načo je vedená? Aké sú inventarizačné rozdiely?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Zita5
    1/Odpis predaného tovaru môžeš robiť aj raz za mesiac , ale ..... s výdaj bude s dátumom predaja

    2/ Príjem tovaru nemusíte robiť na každú tovarú položku zvlášť .......treba to robiť tak , že jedna príjemka na jednu fa alebo DL. Na príjemku predsa môžete dať viacej položiek .
    Citujem sama seba ................ ak napíšem výdaj bude s dátumom predaja , to znamená , že odpis je denne .Chcem vidieť, kto každý deň odpisuje tovar zo skladu ....to ako po prvé .Samozrejme pokiaľ nemá sklad prepojený cez RP s účtom .


    A po druhé , pokiaľ sa s tovarom nerobia účtovné prešmyčky ....tak nevidím problém , aby tovarový sklad nesedel .

    Na porade bola téma , ako účtovať tržby z RP ...či denne alebo mesačne ..... môj názor bol denne ....ale bola som prehlasovaná s mesačným účtovaním"hoci ja robím účtovanie dennej tržby denne, ale popri tom si neviem predstaniť........ tržby účtovať 1x mesačne a odpis tovaru denne.

    Takže mojou odpoveďou som sa prispôsobila .

    Človek nevyhovie nikomu , ak by som napísala , že tovar odpisovať denne ....tak určite by sa niekto našiel , čo by napísal , že raz mesačne stačí .

    Ak som napísala , že stačí mesačne ...ale s dátumom predaja ...tak už som asi pochybila .....lebo sa má denne .

    Niekedy skutočne človek už nevie , ako a čo má napísať .

    To znamená treba postupovať v súlade so zákonom o účtovníctve a postupov JÚ a PÚ, nezanedbateľným faktom je aj osobný postoj jednotlivca ....ako sa rozhodne .
    Naposledy upravil Zita5 : 16.04.06 at 09:10

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Na porade bola téma , ako účtovať tržby z RP ...či denne alebo mesačne ..... môj názor bol denne ....ale bola som prehlasovaná s mesačným účtovaním"hoci ja robím účtovanie dennej tržby denne´ cit. ZITA5
    Túto diskusiu som nesledoval, ale aj ja účtujem tržbu z ERP denne a za každú ERP, keď ich je viac, tak zvlášť. Denná uzávierka je predsa doklad, ktorý treba zaúčtovať. Skúsim nájsť tému a pozriem sa na "mesačnú" argumentáciu.

    iva je offline (nepripojený) iva

    iva
    Ohľadom účtovania denných tržieb z ERP - koncom minulého roka mal môj klient daňovú kontrolu (daň z príjmu r.2004). Má päť novinových stánkov. Tržby som vždy účtovala len mesačne. Keď som bola osobne s kontrolórmi, pýtala som sa, či je to postačujúce. Boli s tým spokojní, vraj keď si predstavia, koľko položiek tržieb by v denníku bolo pri účtovaní denných tržieb z toľkých stánkov, museli by byť na kontrole nie týždeň, ale mesiac. Mimochodom - skladovú evidenciu nekontrolovali vôbec.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    iva
    Ohľadom účtovania denných tržieb z ERP - koncom minulého roka mal môj klient daňovú kontrolu (daň z príjmu r.2004). Má päť novinových stánkov. Tržby som vždy účtovala len mesačne. Keď som bola osobne s kontrolórmi, pýtala som sa, či je to postačujúce. Boli s tým spokojní, vraj keď si predstavia, koľko položiek tržieb by v denníku bolo pri účtovaní denných tržieb z toľkých stánkov, museli by byť na kontrole nie týždeň, ale mesiac. Mimochodom - skladovú evidenciu nekontrolovali vôbec.
    Aj ja vediem účtovníctvo viacerým firmám, mávam kontroly, ale zase ja som sa nestretol s tým, že by mi vytkli denné účtovanie tržieb. Pri mesačnej mi veľmi ľahko môže prísť stav pokladne do mínusu. A z hľadiska DPH je aká evidencia pri mesačnom účtovaní tržieb? Dodanie tovaru k poslednému dňu mesiaca? Potom je to v rozpore s napr. s dňom dodania......Ale ako napísala Zita5 : osobný postoj jednotlivca je nezanedbatelný. A mimochodom, to čo ukážem daňovákovi, tak to kontroluje, aj ked niekedy.............

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    ekopo
    Aj ja vediem účtovníctvo viacerým firmám, mávam kontroly, ale zase ja som sa nestretol s tým, že by mi vytkli denné účtovanie tržieb. Pri mesačnej mi veľmi ľahko môže prísť stav pokladne do mínusu. A z hľadiska DPH je aká evidencia pri mesačnom účtovaní tržieb? Dodanie tovaru k poslednému dňu mesiaca? Potom je to v rozpore s napr. s dňom dodania......Ale ako napísala Zita5 : osobný postoj jednotlivca je nezanedbatelný. A mimochodom, to čo ukážem daňovákovi, tak to kontroluje, aj ked niekedy.............

    Ak sú denné nákupy tak stav sa veľmi ľahko dostane do mínusu , s tým s Tebou musím jedine súhlasiť .

    A ak nie , tak treba účtovať fiktívne vklady , čo tiež nie je správne .Taktiež ako nie je správne tržby účovať raz za mesiac a ešte k tomu pri plátcovi DPH ........a vidím že sa stretávam príkladom ....že aby daniari nemuseli načítavať tržby za každý deň....... však sú od toho platení .... nech počítajú .....

    mediastore je offline (nepripojený) mediastore

    mediastore
    Trzbu kazdy den evidujeme do Pokladnicnej knihy a k tomu patricne aj DPH.Len obraty tovaru zo skladu nie,bola by to velmi pracna robota,aj ked tusim ze danovakov by to moc nezaujimali.
    Raz (este pred 5-6 rokmi) som mal klienta ktory mal predlozit pri danovej kontrole evidenciu skladoveho hospodarstva.Vsetko predlozil co chceli az na SKLAD evidenciu.Tahal cas,az mu uzavreli kontrolu aj bez toho a bez pokuty.
    Realne teraz co hrozi zo strany DU????Ako by to klasifiovali?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ........Realne teraz co hrozi zo strany DU????Ako by to klasifiovali? ...........

    porušenie zkona o účtovníctve, nedodržanie postupov účtovania....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.