Zavrieť

Porady

SVB bytov otazka ohladom predaja bytu

dobry den chcem sa spytat taku vec presiel nas panelak na SVB cko a ro v roku 1997 a popri veci sme zvlast platily aj GO fond v com zevraj su peniaze na opravu bytu no lenze ja som ten byt predal a chcem sa spytat nalezi my podla zakona nejaka ciastka spat ?
kopretinka a podľa akého zákona to chceš späť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nemáš nárok na vrátenie, je to povinné šetrenie práve na tento byt.

    Zák 182/1993 o vlastníctve bytov a NP

    § 10
    (5) Prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru nemá doterajší vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome právo na vrátenie alikvotnej časti zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv od spoločenstva alebo správcu.
    k.79 a preco nie ked to berieme tak boli sme si tri schodiska ako sukromnici beriem to tak ze v tom mam tiez nejake percenta a ktore chcem spat platil som 30 eur a s toho slo aj na sporenie nieco a to by sa my malo podla mna vratit

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Jasne, že nie! Jasne ti to napísala Mária.

    A ešte toto:

    (1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.



    Čo je byt?

    Priestor bytu v dome, bytovom!

    Čo zo zákona?

    Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.

    Či niektorý vlastník, alebo niektorí vlastníci dokážu pochopiť, že v byte musia mať aj spoločné zariadenia, ktoré slúžia všetkým spoluvlastníkom domu. Jednoducho tie zariadenia nemôžu byť majetok, vlastníka bytu a musí ich v byte strpieť, aj umožniť ich opravu, montáž. Pri meracích, aj odpis nameraných hodnôt, že?

    Ty si odišla, ale dom tam zostal, či nie?



    A nie 69k.? S každej strany by ťa bolo treba ... nakopať ...
    k.79 nehnevaj sa ale najprv si precitaj o com je rec a potom sa pusti do debaty v poriadku ty nakopavac , ja som sa spytal ona odpovedala nie spytal som sa preco a dostal som rozumnu odpoved a tym to haslo a potom si prides ty zacnes vysvetlovat co uz je vysvetlene a to nakopavanie si nechaj pre seba
    sito Pochopil som, čo som si prečítal. Pochopil si aj ty, čo si napísal?

    Z prvej odpovede "nie" a z tvojho komentáru k nej "a preco nie ked to berieme tak boli sme si tri schodiska ako sukromnici beriem to tak ze v tom mam tiez nejake percenta a ktore chcem spat platil som 30 eur a s toho slo aj na sporenie nieco a to by sa my malo podla mna vratit" som pochopil, že nie.

    Byt je len ten priestor medzi stenami, podlahou a stropom, ktorý je za vchodovými dverami do bytu, že?

    Ale, sú tam aj veci, ktoré sú spoločným zariadením domu, teda sú majetkom spoluvlastníkov domu.

    Preto je v zákone uvedená aj povinnosť každého vlastníka bytu.

    Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

    Vzhľadom k tomu, že ty už nie si vlastníkom bytu, tá povinnosť sa už na teba nevzťahuje, ale na toho, čo ten byt od teba kúpil, áno.

    Prečítaj si ešte raz tú citáciu § 10, odsek 5). Môžeš aj tri krát, či aj viac krát.

    Je kopec vlastníkov bytov, ktorí keď sú vo svojom byte, nevidia dom v ktorom je ich byt, že? Či ty nie?

    SVB bytov otazka ohladom predaja bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.