Zavrieť

Porady

Odchod do dochodku

V decembri 2014 dovrsim dochodkovy vek. Poziadat o starobny dochodok koncom roka 2014 alebo pockat do januara 2015? 1.12 dovrsim 62 rokov
Naposledy upravil michal007 : 09.07.14 at 11:34
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Počkaj do konca roka, kým bude schválená aktuálna dôchodková hodnota.

    Tvoje rozhodnutie ovplyvní aj skutočnosť, či chceš ako starobný dôchodca pracovať. Ak požiadaš o SD od 2.1.2015, za r.2015 budeš mať nárok na uplatnenie ročnej nezd.časti dane.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ťažko radiť, keď nepoznáme tvoju situáciu... ?
    ja na tvojom mieste by som už dávno o dôchodok požiadala
    ak by si chcel mať naďalej príjem - tak potom je pre rozhodovanie dosť dôležitá možnosť odpočtu NČZD aj v roku 2015 (žiadosť až v roku 2015)
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    michal007 Pracovat dalej nebudem a pracujem za minimalnu mzdu
    Tweety aj tak radšej počkaj do konca roka.
    veronikasad Bol si v roku 2014 na PN-ke ?
    michal007 na PN v roku 2014 som nebol
    veronikasad Ak by sa do konca roka ešte vyskytla dlhodobejšia PN-ka, požiadaj o SD koncom roka 2014, aby ti rok 2014 do výpočtu SD nezahrnuli (PN-ka pokazí osobný mzdový bod). Inak počkaj do konca roka. Začiatkom decembra pripomeň tému ...
    veronikasad O SD môžeš požiadať spätne ku dňu dovršenia dôch.veku. Nemusíš utekať do SP spisovať žiadosť hneď 1.12.
    michal007 Mozem ist spisat ziadost do SP aj v novom roku ? Bude mi vyplateny aj dochodok za december 2014?
    veronikasad Ano, môžeš požiadať o spätné priznanie SD od 1.12.2014. Vybavenie trvá na ústredí SP cca 60 dní, doplatia ti ho potom naraz.
    veronikasad Ešte doplním - ak nepožiadaš o SD hneď začiatkom decembra (budeš žiadať spätne), pracovný pomer kvôli nároku na odchodné nekonči 30.11., ale až 31.12.2014. Dovršenie dôchveku nie je dôvodom na ukončenie prac.pomeru zo strany zamestnávatela.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.