Zavrieť

Porady

Dohoda o brigadnickej praci studentov - kto ju moze podpisat?

potrebujem poradit s problemom:
chcem zamestnat chalana ktory ma 16 rokov, teraz v juni skoncil zakladnu skolu, kvoli istym zalezitostiam nejde dalej studovat na strednu skolu.
Podla uradu prace je do augusta vedeny ako student a plati za neho odvody stat,
Mozem dat v takomto pripade aky som popisala chalanovi dohodu o brigadnickej praci studentov ked nepokracuje na ziadnu skolu a od septembra ide na urad prace? myslene je obdobie na dohodu jul-august. Je potrebne potvrdenie zo skoly aby som takuto dohodu mohla s nim uzatvorit?

dakujem
7 komentárov     zbaliť
Zuzanka_ba ak máš súvisiace problémy, vždy ich napíš do jednej otázky.
avalik obidve otazky zadavatelky, su ohladne DoBPS ale su zadane v sulade s etiketou porady - kazda je o inom
Zuzanka_ba pravdu máš, len v druhej otázke uviedla, že je študent, čo nie je.. radšej vidím takéto veci v jednej otázke.
avalik no ked momentalne nema studenta, tak odpoved jej a aj ostatnym poradakom posluzi do buducna
Lenka278 to sa jedna o dvoch rozlicnych dohodarov a nechcela som ich miesat dohromady, tak som sa spytala v dvoch otazkach. toto je jeden co skoncil zakladnu skolu a druha je kvoli dalsiemu dohodarovi co je na strednej skole a ten ma 17 rokov.
veronikasad Povinnú školskú dochádzku (10-ročnú) končil na základnej škole ?
Lenka278 ano to ma aj potvrdene teraz zo zakladnej skoly.
a aby som upresnila, toto som sa pytala na jedneho dohodara a druha otazka je kvoli dalsiemu dohodarovi ten ale je na strednej skole, tak preto som pisala 2 otazky lebo sa tykaju dvoch roznych dohodarov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Nemá štatút žiaka strednej školy, takže na DoBPŠ ho nemôžeš zamestnať.

    Zakonník práce

    § 227

    (1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút žiaka strednej školy alebo štatút študenta dennej formy vysokoškolského štúdia podľa osobitného predpisu a ktorá nedovŕšila 26 rokov veku. Prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom fyzická osoba dovŕši 26 rokov veku.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Dohodu o brigádnickej práci študenta, príp. aj akúkolvek inú dohodu v zmysle ZP môžeš uzatvoriť len so študentom, ktorý ukončil povinnú školskú dochádzku, ktorá je 10-ročná. Školský rok trvá do konca prázdnin.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lenka278 povinnu skolsku dochadzku ma potvdenu zo zakladnej skoly to nieje problem, papier mu uz taky vystavili. len ide o to ci ho tak mozem este zamestnat, ale ako pises tak podla zakona mozem kedze sa jedna len do konca prazdnin jul-august
    a musim mu dat potvrdit papier o navsetve skoly ked vlastne skocil a chcem ho dta na dohodu?
    avalik aky je datum skoncenia povinnej skolskej dochadzky?
    Lenka278 no ma tam datum ked mu vystavili papier iny nieje a ze mu potvrdzuju ze ukocil povinnu 10 rocnu skolsku dochadzku, nic viac, a ze sa ma ist opytat na urad prace ze kedy sa ma ist zaevidovat, a tam mu povedali ze do 5 septembra, na prazdniny mu plati ze je este student tgak teraz neviem
    veronikasad Povinná školská dochádzka končí 31.8. - dovtedy ho zamestnať nemôžeš.
    Lenka278 ale ja ho chcem zamestnat ako studenta tak preco nie? po auguste ho aj tak nemozem zamestnat ako studenta na dohodu kedze bude uz evidovany na urade prace.
    Zuzanka_ba Nemôžeš ho zamestnať na žiaden typ dohody - veronikasad píše že dochádzka končí 31.8., kedy končí školský rok.
    Myslím si, že on je žiakom ZŠ až do 31.8., veď inak by sa všetci absolventi ocitli počas prázdnin v situácii, že nie sú žiakmi, študentami, boli by s tým problémy.
    Mohla by si ho zamestnať jedine, ak by 16 rokov mal už počas školského roka 2012/2013, napr. v auguste 2013. V tom prípade by bola splnená podmienka "Žiak skončil plnenie povinnej školskej dochádzky ... dňom 31. augusta príslušného školského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16. rok veku". Čo však nie je pravdepodobné.
    Žiak nie je študent.

    ZP § 11
    (2) Spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká, ak ďalej nie je ustanovené inak, dňom, keď fyzická osoba dovŕši 15 rokov veku; zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku.

    Školský zákon:
    § 19
    (2) Povinná školská dochádzka je desaťročná a trvá najviac do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 16. rok veku, ak tento zákon neustanovuje inak.
    § 22
    (1) Žiak skončil plnenie povinnej školskej dochádzky, ak od začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky absolvoval desať rokov vzdelávania v školách podľa tohto zákona alebo dňom 31. augusta príslušného školského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16. rok veku.
    § 150
    (1) Školský rok sa začína 1. septembra a končí sa 31. augusta nasledujúceho kalendárneho roka.
    Lenka278 on mal 16 rokov 10.oktobra 2013 takze ho nesmiem zamestnat na ziadny pracovny pomer....hm super no....
    Zuzanka_ba najskôr v septembri. zákon nepustí..
    Lenka278 dakujem. som neni moc nadsena,,,ale co uz.,..v septembri nebudem potrebovat---tak si budem musiet najst ineho brigadnika co je na strednej skole....
      zbaliť

    Dohoda o brigadnickej praci studentov - kto ju moze podpisat?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.