Zavrieť

Porady

Invalidný dôchodok po nadobudnutí dôchodkového veku

SP priznala mojej známej ID ( miera poklesu 60 % ) Bude poberať cca 350 eur.
( 583 x 0,6 = 350,- ) Do dovŕšenia dôchod. veku jej ostáva 7 rokov. Ak nebude už pracovať, aký bude mať dôchodok po nadobudnutí dôchod. veku ? Bude to cca 583 eur + zvýšenia ktoré dovtedy budú, alebo sa jej vypočíta nový dôchodok ?
( POMB jej ostane ako mala v roku 2014, počet rokov dôchod. poistenia sa jej zníži o 7 ,a použije sa aktuálna dôchodková hodnota v roku 2021)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    SD vypočítajú 2x:
    1. Výpočet ako pre ostatných poistencov, RO : 1984-2020 , ADH v r. 2021. Neznížia počet rokov o 7 aj keď nebude pracovať (lebo dôch.poistenie mu beží, je poberateľ ID)
    2. Vypočítajú SD aj s POMB , ktorý použili v r. 2014 pri výpočte ID . (ADH r.2021)

    Záver: platí § 79a: Suma starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku poistenca, ktorý poberá alebo poberal invalidný dôchodok, sa nesmie určiť z nižšieho priemerného osobného mzdového bodu, než z ktorého sa určila suma invalidného dôchodku.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    maramara tak moze pocitat s tym,ze dochodok nebude mat mensi ako 583 eur
    Andyke 7 rokov je veľmi dlhá doba.
    Nikto nevie odhadnúť aké zmeny dovtedy nastanú.
    Môžu zmeniť aj vzorec na výpočet dôchodku.
    maramara dakujem za odpoved .ja som ,len chcela vediet ze zatial je to tak ze pod 583 by nemala ist
    Andyke Podľa terajšieho vzorca by mala mať vyššíiu sumu SD v r.2021 ako 583.
      zbaliť

    Invalidný dôchodok po nadobudnutí dôchodkového veku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.