Zavrieť

Porady

Môže na mňa podať ex-manžel trestné oznámenie, keď som ho neinformovala o vycestovaní s maloletým do zahraničia?

Pekný deň,
chcela by som sa opýtať, aké následky môžem niesť za neznalosť niektorých práv a povinností rodiča. Popravde, môj synček trpí silnými alergiami a tak nám lekárka odporučila, aby sme navštevovali soľnú jaskyňu, príp. more. Pre jeho zdravie urobím čokoľvek a tak sme sa s mojimi rodičmi vybrali na dovolenku. Vôbec ma nenapadlo, že musím mať súhlas od ex, že môže maloletý vycestovať do zahraničia. Dieťa po rozvode je zverené do opatery mne - ako matke, jeho otec sa s ním nestretáva a nezaujíma sa oň aj napriek neobmedzenému styku a odrazu sa vyhráža, že podá oznámenie. Podotýkam, bol to výlet na 10 dní ( cesta tam aj späť ), nie vycestovanie do zahraničia natrvalo. Čo môžem očakávať? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    O vycestovaní s dieťaťom do cudziny môžeš rozhodnúť sama. Zákon upravuje rozhodovanie o podstatných veciach, kde sa musia rodičia dohodnúť, napr. o vysťahovaní sa.
    Pozri § 35 zákona o rodiene . 36/2005

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    lujza.j, Peggynka, Ing. Ľubomír Janoška, Mila123, Zuzanka_ba, Kvaka
    6

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Kukni tu:
    http://www.e-pravo.sk/questions/view...leteho-dietata
    Ja by som ho ešte pýtala príspevok,však si tam išla kvôli zdravotným problémom.A eviduj si jeho záujem o dieťa (návštevy atď).V tvojom prípade nejde o podstatné rozhodnutie (nejedná sa o vycestovanie z republiky).
    Naposledy upravil Peggynka : 15.07.14 at 10:14
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Chobot si ma predbehla o 4 minúty... kým som stihol dopísať...
    Peggynka A to klovem jedným prstom,hehe...A kukám,že sme písali detto,len ty obšírnejšie,sranda,tie myšlienkové pochody...
    lujza.j Ak je zverene decko do vychovy matke....treba davat biovi na znamost,ze idem s deckom prec....nikdy som mu nic nehlasila....moze byt rad ze je radby skusil na mna nieco podat....
    Peggynka Hlavne skúša jej robiť nervy...Najhorší,čo si vybavujú mindráky cez decko.Ách,keby to človek vedel,čo sa z nich vykľuje...
    lujza.j No chcu byt velky otcovia...asi tak...ja som chcela suhlas na zmenu priezviska na moje rodne...nesuhlasil...ze on by potom uz nemal potomkaskoda ze velky bio nebol pri vyzivnom....33,19e presne
    BXLmiami Peggynka napísala dobre.Zaplať si u lekára potvrdenie o chorobe,a že doporučuje more a následne sploditeľovi predlož účet a pýtaj polovicu.Do budúcna ho to prejde,sekírovať.To je hra,ktorú môžu hrať dvaja.
      zbaliť

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Trestné oznámenie môže podať, ale podľa môjho názoru polícia vyšetrovania zastaví, nakoľko sa nepreukáže žiadny trestný čin. S dieťaťom si nechcela utiecť, ani trvalo sa vysťahovať do cudziny. Išli ste na dovolenku a aj ste sa z nej vrátili. A to, že si ho zabudla informovať ... no nech sa nezblázni... nie je to tvojou povinosťou.

    To, čím ťa straší, je zákon o rodine § 35, v ktorom sa uvádza:

    "Ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd."

    Informovať (ba dokonca mať jeho súhlas) by si ho musela, keby si sa s dieťaťom trvalo vysťahovala do cudziny. Pobyt na dovolenke ale nie je podstatnou vecou pri výkone rodičovských práv, preto o dovolenke v cudzine ho nemusíš informovať.

    Takže môžeš byť kľudná, nech sa aj roztrhá, nemá pravdu.

    Skôr by sa ho mali spýtať, či prispel na dovolenku svojho dieťaťa.

    Pozri si viac tu:

    http://www.e-pravo.sk/questions/view...leteho-dietata

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Ak si isla cez cestovku, mas doklad o tom, ze si zaplatila 10 dnovy dovolenkovy pobyt v zahranici, tymto by som apelovala, ze si nemala v plane s dietatom ostat v cudzine.

    Môže na mňa podať ex-manžel trestné oznámenie, keď som ho neinformovala o vycestovaní s maloletým do zahraničia?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.