Zavrieť

Porady

Môžem podať trestné oznámenie?

Ahojte,

na začiatku roka 2009 som požičala jednej s.r.o. 1990€. Podrobnosti ani dôvody nebudem opisovať, je to bezpredmetné.
Spisali sme zmluvu o pôžičke a tá bola overená notárom. V právach a povinnostiach zmluvných strán sa okrem iného uvádza:

Dlžník sa zaväzuje, že bude poskytnutú pôžičku splácať veriteľovi v hotovosti, alebo prevodmi splátok na osobný účet veriteľa v ... banke, č. ú. XXXXXXXXXX/XXXX. Dlžník sa zaväzuje zaplatiť svoj dlh v najviac šiestich pravidelných mesačných splátkach po 332€ a celý dlh splatí najneskôr 31.10.2009. Dlžník sa zaväzuje uvedené splátky uhrádzať do 15. dňa príslušného mesiaca. Povinnosť začať uhrádzať splátky dlhu vzniká dlžníkovi dňom 1.5.2009.

Žial, z konateľa firmy sa vykľuk podliak, ktorý má dlhy ešte aj ďalej, než sám dovidí. Od mája sa s ním neviem skontaktovať, telefón nedvíha, neodpovedá na sms ani na maily. Avšak asi pred mesiacom mi napísal mail, že pôžičku splatí v septembri a októbri. Mne sa však do uší donieslo, že sa chystá ísť žiť mimo Slovenska.
A teraz moja otázka:
Môžem podať na firmu (mimochodom ešte stále sa nachádza v obchodnom registri) trestné oznámenie už teraz? Pred vypršaním lehoty vrátenia celého dlhu?
Alebo mi viete poradiť, čo robiť, či mám ešte nejakú nádej, že peniaze ešte uvidím?
Ďakujem za vaše odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    shaarka je offline (nepripojený) shaarka

    shaarka
    Dik za reakciu -
    takze co je lepsie? Podat trestne oznamenie na konatela? (Ano, on pozicku podpisal.)
    Alebo podat navrh na sud? (To sa robi ako? Resp. kde si o tom nieco precitam?)

    A je to ok, ked to urobim este pred 31.oktobrom? (Lebo vlastne on ma cas na splatenie pozicky do toho 31.10.)

    shaarka je offline (nepripojený) shaarka

    shaarka
    Hm... a podla toho, co som napisala, mam uz pravo zalovat, alebo musim pocakt do toho konca oktobra?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    shaarka Pozri príspevok
    Hm... a podla toho, co som napisala, mam uz pravo zalovat, alebo musim pocakt do toho konca oktobra?
    A už niečo splatil, či ti dlhuje celú sumu (tzn. že nič neuhradil)?

    shaarka je offline (nepripojený) shaarka

    shaarka
    Nie, nic nesplatil a obavam sa, ze ani nic nesplati, pretoze dlzi este nejake peniaze za vykonanu pracu, ale to nemam papierovo podchytene. A kedze sa zatajuje a prepadol sa pod ciernu zem, sedim ako na ihlach... Do konca oktobra zosediviem. A ked sa potom dozviem, ze je nezvestny, tak ma porazi.
    Chcela som peniaze naspat s co najmensim vynalozenim energie a bez tahanic po sudoch, ale ked to inak nejde, tak co uz.

    Pri nasom pravnom systeme sa obavam, ze moje dozadovanie sa penazi na sude bude len mrhanie casom a energiou ((
    harleydavidson
    vitamin_r Pozri príspevok
    na firmu sa neda podat trestne oznamenie. len na konatela alebo toho kto pozicku podpisal.

    jednoduchsie riesenie je dat navrh na sud nech vyda platobny rozkaz a potom exekutor.

    a este predtým by som si zistil, ci "eserocka" je solventna. lebo ak nie, budete zbytočne platit sudne trovy a trovy exekucie. Tie vam v tom pripade nikto nepreplati. TO na zaciatok nie je zly napad, nakolko ak by sa mu dokazal tr cin, sud by v trestnom konani mohol vydat trestny rozkaz, kde by zaroven mohol zalovaneho zaviazat na nahradu skody. V takom pripade neplatite sudny poplatok.
    harleydavidson
    vitamin_r Pozri príspevok
    na firmu sa neda podat trestne oznamenie. len na konatela alebo toho kto pozicku podpisal.

    jednoduchsie riesenie je dat navrh na sud nech vyda platobny rozkaz a potom exekutor.
    vitamin, ta splatnost, to mi uniklo...
    ale potom nechapem, preco ty radis podat navrh na vydanie pl rozkazu

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    harleydavidson Pozri príspevok
    vitamin, ta splatnost, to mi uniklo...
    ale potom nechapem, preco ty radis podat navrh na vydanie pl rozkazu
    Myslím že preto, lebo niektoré splátky už boli splatné. Tak na tie splátky môže dať návrh na vydanie plat. rozkazu, nie na celý úver.
    harleydavidson
    Chobot Pozri príspevok
    Myslím že preto, lebo niektoré splátky už boli splatné. Tak na tie splátky môže dať návrh na vydanie plat. rozkazu, nie na celý úver.

    ak je tak, ja by som najskor podal tr. oznamenie, nakolko to je zadarmo a ak by sa vec dostala az pred tr. sud, ten by mohol vydat tr. rozkaz, ktorým by bol zalovanemu ulozeny trest + nahrada skody. Za tr. rozkaz by zalobca nemusel platit sudny poplatok, co sa neda povedat o navrhu na vydanie pl. rozkazu. A tr. oznamenie ma aj psychologicky efekt, aj ked som si nie isty, ci aj na Slovensku ( lebo tu plati, ze kto ma peniaze, ma moc a kto ma moc, ma pravdu)
    Ak by TO nepreslo, az potom by som to riesil cez plat. rozkaz.
    harleydavidson
    vitamin_r Pozri príspevok
    vies co je to krive obvinenie?
    to myslis vazne?! Keby mne niekto dlzi peniaze a nechce vratit, urcite by som ho zaloval na policii. A ci sa jedna o tr. cin, je uz na organoch cinnych v tr. konani.

    Predstav si, ze viem co je krive obvinenie, dokonca to poznam na vlastnej kozi. Jedna poistovna z vchodom z dvora (ved ty ju poznas) mna a mnoho dalsich svojich klientov krivo obvinila. V mojom pripade to bolo fakt krive obvinenie, co sa neda povedat na tento pripad.
    a prosim, nereaguj na to v tomto vlakne, nech im to tu nespamujeme prispevkami

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.