Zavrieť

Porady

presťahovanie do Rakúska

Som čerstvý dôchodca a známy rakúšania chcú aby som sa k nim presťahoval. Oplatí sa mi to - po finančnej stránke. Doteraz som mal 5 rokov u nich prechodný pobyt.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Tak keď sa ti to po finančnej stránke oplatí, tak prečo nie? Presťahuj sa.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Othmar Othmar

Othmar je offline (nepripojený) Othmar

0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

http://www.porada.sk/t247965-prestah...o-rakuska.html
nezakladať duplicitné témy...
0 0
Othmar Othmar

Othmar je offline (nepripojený) Othmar

čoho toho istého? ja som túto tému ešte nevidel. a ak už bola riešená tak mi prosím pomôž a nasmeruj ,ma na ňu.ďakujem
0 0
Othmar Othmar

Othmar je offline (nepripojený) Othmar

no vlastne z pohľadu výšky dôchodku. Či sa upraví na rakúske pomery, alebo bude stále taký biedny
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Ak myslíš presťahovanie do Viedne alebo iného veľkomesta tak nie. Ak myslíš zapadnutý vidiek, kde si prilepšíš chovom zvierat alebo pestovaním zeleniny - tak áno.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Ja som sa vlastne chcel opýtať či sa mi ako čerstv ému dôchodcovi oplatí presťahovať sa do Rakúska
no vlastne z pohľadu výšky dôchodku. Či sa upraví na rakúske pomery, alebo bude stále taký biedny
Porovnanie dôchodkov v Európe: Nór dostane 1760 eur, Slovák 360!
http://www.cas.sk/clanok/159514/poro...lovak-360.html
Presťahuj sa radšej do Nórska.
Dôchodk síce bude slovenský ( ak si už dôchodca ), ale ten pocit bude k nezaplateniu...
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Vraj ak tam budeš mať trvalý pobyt, dostaneš minimálny dôchodok okolo 700 eur.
Počula som to od jedného, ktorého som tu stretávala, ale už akosi nie. Možno je tam
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

niečo tu : https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j...71778758,d.bGE
" Aj keby Slováci v Rakúsku nikdy nepracovali, okrem slovenského dôchodku zo všetkých troch pilierov napríklad vo výške 500 eur majú ako občania Európskej únie právo dostávať v Rakúsku vyrovnávací príspevok k penzii ďalších 350 eur."
Naposledy upravil Katy a R : 27.07.14 at 09:25
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Mária27
Vraj ak tam budeš mať trvalý pobyt, dostaneš minimálny dôchodok okolo 700 eur.
Počula som to od jedného, ktorého som tu stretávala, ale už akosi nie. Možno je tam

Ako je to v Rakúsku

Naši rakúski susedia majú tiež veľmi dobre prepacovaný systém sociálneho zabezpečenia, takže môžete za istých podmienok získať aj príspevok na starostlivosť o dieťa či rodičovský príspevok. Ak chcete získať napríklad nárok na rakúsky dôchodok, podľa KPMG Rakúsko musíte splniť viac podmienok. Platí tam viac rôznych druhov dôchodkov a dôchodková legislatíva prešla mnohými zásadnými zmenami. "Aby ste napríklad získali nárok na starobný dôchodok, musíte dosiahnuť určitú dobu krytia podľa rakúskeho systému sociálneho zabezpečenia (napríklad 150 mesiacov krytia, z ktorých 84 musí vyplývať zo zamestnania)." Preto ak niekto pracuje v Rakúsku, musí tam byť, až na určité výnimky, aj sociálne poistený. Ak ste teda dôchodkovo poistený v Rakúsku viac ako jeden rok, vzniká vám nárok na dôchodkovú dávku. Tú potom vypláca rakúska inštitúcia sociálneho poistenia. Sociálna poisťovňa na čas poistenia v Rakúsku prihliada až vtedy, ak pri podaní žiadosti o dôchodkovú dávku zistí, že ste ako žiadateľ podľa slovenských právnych predpisov nezískali potrebný počet rokov obdobia dôchodkového poistenia.

http://hnporadna.hnonline.sk/osobne-...-penziu-436467
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Ano, je mozne poziadat o dorovnanie dochodku.Podmienkou na ziskanie dorovnania dochodku je trvaly pobyt.Vtedy vam budu doplacat rozdiel medzi vasim dochodkom ,co poberate na slovensku a min.sumou dochodku v Rakusku.

Ak máte trvalý pobyt v Rakúsku, máte nárok na dorovnanie dôchodku z Rakúska. V Rakúsku môžete požiadať o rozdiel medzi sumou, ktorú by ste dostávali tam a sumou, ktorú dostávate u nás. Ich minimálny dôchodok je 783 eur, samozrejme musíte sa preukázať, že trvalo v Rakúsku žijete, že ste sa nepresťahovali len preto, aby ste zneužívali ich systém.

Presné informácie o sociálnom zabezpečení Vám poskytnú na Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny na SK, alebo na SVA v Rakusku
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ari - nie je správny údaj v tom linku, čo som pripla? - 857,73 ?
0 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

hurá,sťahujme sa všetci do Rakúska.....
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

- no nie je to zase až také jednoduché ... arizona už o tejto možnosti aj tu na porade dávnejšie písala ... a veru neviem, či je veľa dôchodcov, čo splnia podmienky (nesmieš zneužívať systém - ani naši počerní sa tam tuším nehrnú )
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Katy a R
- no nie je to zase až také jednoduché ... arizona už o tejto možnosti aj tu na porade dávnejšie písala ... a veru neviem, či je veľa dôchodcov, čo splnia podmienky (nesmieš zneužívať systém - ani naši počerní sa tam tuším nehrnú )
Ano, niekde som to tu davnejsie, podrobnejsie rozpisovala.

Asi pred rokom som pocuvala nejaku debatu v radii, kde hovorili o tejto moznosti a udavali aj statistiky, kolko ludi z ktorych krajin tieto dorovnania pobera.
Zo Slovenska to bolo vraj IBA 6 ludi / co sa mi moc nezda/ , ale stazovali sa hlavne na penzistov z niektorych krajin, kde su ich tisice poberatelov.
Zvacsa ide o rodicov cudzincov, ktori uz davnejsie ziju v AT.
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

kopretinka
hurá,sťahujme sa všetci do Rakúska.....
Niekomu je to zbytočné ... nič nepridajú
0 0
danielka_c danielka_c

danielka_c je offline (nepripojený) danielka_c

dobry den,
mamina ma sestru, ktora zije viac ako 15 rokov vo Viedni, pracuje tam. Chce si vziat maminu k sebe, na trvaly pobyt, lebo mamina odchadza od otca a z existencnych dovodov by jej bolo na zaciatok u sestry lepsie. Nakolko je jej dôchodok momentalne 350 eur, chceli by poziadat o vyrovnanie k dochodku, lebo z takej sumy by tam nevyzila...aky je prosim postup? ake doklady potrebuje na vybevenie? dakujem Dana
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Prv to bolo jednoduchsie. Teraz su nejake zmeny a musi tam mat min.5 rokov trvaly pobyt,aby mohla poziadat o dorovnanie. Ale k ziskaniu trvalemu pobytu potrebuje preukazat, ze ma dostatok financii...

pozri aj tuto stranku https://www.help.gv.at/Portal.Node/h...te.270224.html
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať