Zavrieť

Porady

Predaj tovaru do Rakúska neplatcovi DPH

Žiadam Vás o radu, ako ja to s DPH pri dodaní tovaru do Rakúska neplatcovi DPH, jedná sa o ved.inštitút. Budem dodávať tovar v hodnote bez DPH 40.000,-Sk
Ako budem vyčíslovať na faktúre DPH, keď budem faktúrovať v EUR ?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    SlavkaS
    Žiadam Vás o radu, ako ja to s DPH pri dodaní tovaru do Rakúska neplatcovi DPH, jedná sa o ved.inštitút. Budem dodávať tovar v hodnote bez DPH 40.000,-Sk
    Ako budem vyčíslovať na faktúre DPH, keď budem faktúrovať v EUR ?
    Ďakujem
    SlavkaS, rakúskemu neplatcovi faktúruješ dodanie tovaru s našou DPH.

    SlavkaS je offline (nepripojený) SlavkaS

    SlavkaS
    Poprosím Ťa ešte ako bude vyzerať faktúra
    ZD mám 1000,- EUR
    ako tam vlastne uvediem k tomu tú našu DPH 19%.
    Vždy vystavujem zahraničné faktúry v nem.jazyku a v EUR, ale taký prípad som ešte nemala.
    Ďakujem

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Podľa § 71 ods.2 písm.i) výšku dane na faktúre treba uviesť v slovenských korunách. Podľa § 26 sa urobí prepočet základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným NBS platným v deň vzniku daňovej povinnosti. Na faktúre preto musí byť uvedený kurz NBS, prepočet základu dane a DPH x kurz NBS. Stačí to uviesť informatívne napr.v dolnej časti faktúry, tak aby to tam bolo v zmysle daných § zákona o DPH. Pre odberateľa bude platiť hlavná časť faktúry v EUR, čiže by to bolo dobré oddeliť, aby to odberateľa nepoplietlo.

    tamara je offline (nepripojený) tamara

    tamara
    ahojte, pripojím sa k téme, prvýkrat vystavujem fa do zahranicia, tak nechcem nieco pokazit..vystavujem fa odberatelovi do nemecka, je platca DPH, fakturovat budem v EUR...ako bude takato fa vyzerat...?

    Karina je offline (nepripojený) Karina

    Karina
    Tiež som to pochopila zo zákona tak, že faktúra by mala byť vystavená s DPH. Ale teraz rozmýšľam o zásielkovom predaji, to by mal byť vzťah dodávateľ platca DPH v inej krajine a odberateľ neplatca DPH v inej krajine EÚ. Ten neplatcovi by mali chodiť dodávateľské faktúry z únie bez DPH, či nie? a keď prekročí 420000 tak by sa mal registrovať a zaplatiť daň v SR? Alebo som úplne mimo?

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Tamara/ Pri dodani tovaru osobe identifikovanej pre dan v Nemecku nefakturujes DPH, taketo dodanie tovaru sa nezdaňuje. Nemecka firma uplatni dan z intrakomunitarneho nadobudnutia tovaru z clenskeho statu EU [tuto sumu uvedie na vystupe v dan.priznani a sucasne je tato dan aj jeho danou na vstupe,pri ktorej uplatni odpocitanie dane]. Nezabudni uviest na FA IC DPH oboch firiem. Okrem priznania DPH musis potom podat aj kvartalny Suhrnny vykaz, kde sa uvadza kod statu, IC pre dan tvorjho odberatela a hodnota dodanych tovarov. Ak nejde o tovar, ale o sluzby, postupuje sa rovnako, ale sa nepodava Suhrnny vykaz. Pozri si paragrafy 43 a 80 resp. paragraf 15 Zakona o DPH.
    Naposledy upravil JarkaL : 18.11.05 at 20:39

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    tamara
    ahojte, pripojím sa k téme, prvýkrat vystavujem fa do zahranicia, tak nechcem nieco pokazit..vystavujem fa odberatelovi do nemecka, je platca DPH, fakturovat budem v EUR...ako bude takato fa vyzerat...?
    Náležitosti faktúry pri dodaní tovaru do iného členského štátu rieši § 72 Zákona o dani z pridanej hodnoty. Dodávku služby do iného ČŠ rieši § 73 ZDPH.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Karina
    Tiež som to pochopila zo zákona tak, že faktúra by mala byť vystavená s DPH. Ale teraz rozmýšľam o zásielkovom predaji, to by mal byť vzťah dodávateľ platca DPH v inej krajine a odberateľ neplatca DPH v inej krajine EÚ. Ten neplatcovi by mali chodiť dodávateľské faktúry z únie bez DPH, či nie? a keď prekročí 420000 tak by sa mal registrovať a zaplatiť daň v SR? Alebo som úplne mimo?
    Vzhľadom na položenú otázku zadávateľa je rozhodujúci objem tovaru dodaného do iného ČŠ EÚ a zabezpečenie jeho prepravy a to všetko pre osoby, ktoré nie sú identifikované na daň v inom ČŠ. Ale pripomienka k zásielkovému predaju veru nie je v tomto prípade "od veci".

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    SlavkaS
    Žiadam Vás o radu, ako ja to s DPH pri dodaní tovaru do Rakúska neplatcovi DPH, jedná sa o ved.inštitút. Budem dodávať tovar v hodnote bez DPH 40.000,-Sk
    Ešte je dobré si zistiť, či vedecký inštitút nie je osobou registrovanou na daň v Rakúsku. V praxi sa to stáva v prípade takýchto inštitúcií. V prípade, že by bol, jednalo by sa o intrakomunitárne dodanie tovaru.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.