Zavrieť

Porady

Oprava auta

Potrebovala by som poradit s jednou fakturou. Oprava auta - servis nam vystavil fakturu na 65.000,- sk, s tym, ze v hotovosti sme prijmovym dokladom uhradili 15.000,- sk pretoze rozdiel 50.000,- sk islo z poistky. Mam v pokladni zauctovat len tych 15.000,- co sme skutocne zaplatili, alebo je nutne aj nejako cez interny doklad zaucotvat celkove naklady na opravu, myslim aj to co sa hradilo z poistky. Na to vsak nemam ziaden doklad od poistovne, mam len fakturu a prijmovy doklad zo servisu.
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Bambi23
Potrebovala by som poradit s jednou fakturou. Oprava auta - servis nam vystavil fakturu na 65.000,- sk, s tym, ze v hotovosti sme prijmovym dokladom uhradili 15.000,- sk pretoze rozdiel 50.000,- sk islo z poistky. Mam v pokladni zauctovat len tych 15.000,- co sme skutocne zaplatili, alebo je nutne aj nejako cez interny doklad zaucotvat celkove naklady na opravu, myslim aj to co sa hradilo z poistky. Na to vsak nemam ziaden doklad od poistovne, mam len fakturu a prijmovy doklad zo servisu.

Ste plátcovia DPH ?
0 0
Bambi23 Bambi23

Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

ano, ide o uzitkove vozidlo a sme platcom DPH
0 0
4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Ja to účtujem následovne:

Faktúru za opravu - 511,343/321
Úhrada spoluúčasť a DPH 321/211
Zvyšnú čiastku si zaúčtujem ako očakávanú náhradu od poisťovne: 378/682
Keď príde na účet preplatenie škody zaúčtujem 221/378.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Bambi23
Potrebovala by som poradit s jednou fakturou. Oprava auta - servis nam vystavil fakturu na 65.000,- sk, s tym, ze v hotovosti sme prijmovym dokladom uhradili 15.000,- sk pretoze rozdiel 50.000,- sk islo z poistky. Mam v pokladni zauctovat len tych 15.000,- co sme skutocne zaplatili, alebo je nutne aj nejako cez interny doklad zaucotvat celkove naklady na opravu, myslim aj to co sa hradilo z poistky. Na to vsak nemam ziaden doklad od poistovne, mam len fakturu a prijmovy doklad zo servisu.
Ak máš doklad za opravu na 15000.- zaúčtuješ výdaj z pokladne 15000.- .Faktúru zaúčtuješ medzi faktúry a pripáruješ k nej úhradu z pokladne.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
To znamená , že ste uhradili aj čiastku DPH .

Ja postupujem nasledovne :

DF zo servisu zaevidujem do záväzkov . Cez pokladňu v hotovosti účtujem o výdaji z pokladne a v členení prevádzková réžia . Účtujem v ALFE a tam to rozpustím cez dva riadky/inak sa mi to nedá/ ....v jednom účtujem DPH a v druhom prevádzkovú réžiu .

V evidencii záväzkov si poznačím ručne k zostávajúcej neuhradenej čiastke , že platba bola prevedená z poisťovne a priložím avízo o úhrade z poisťovne .

Riešenie je z pohľadu JÚ .
0 0
Bambi23 Bambi23

Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

Asi by som to mala upresnit, takze:
Faktura zo servisu je na 65.000,- s DPH
My sme uhradili servisu 15.000,-
Poistovna uhradila servisu (nie nam) zvysok 50.000,- Sk
Preto neviem co mam davat do nakladv, len 15 tisic bez naroku na DPH, alebo celu ciastku 65.000,-, uplatnit si z nej cez ID dph a ten zvysok co hradila poistovna priamo servisu kam? Keby to poistovna preplacala nam, tak to by nebol problem, ale takto si s tym neviem poradit
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
Ja by som to účtoval takto:

fa za opravu 511/321 = 65000,-
úhrada VPD 321/211 = 15000,-
ID/predpis k poisťovni/= 378/668 = 50000,-
BÚ príjem od poisťovni 221/378= 50000,-
úhradenie ostatku fa z BU 321/221
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Bambi23
Asi by som to mala upresnit, takze:
Faktura zo servisu je na 65.000,- s DPH
My sme uhradili servisu 15.000,-
Poistovna uhradila servisu (nie nam) zvysok 50.000,- Sk
Preto neviem co mam davat do nakladv, len 15 tisic bez naroku na DPH, alebo celu ciastku 65.000,-, uplatnit si z nej cez ID dph a ten zvysok co hradila poistovna priamo servisu kam? Keby to poistovna preplacala nam, tak to by nebol problem, ale takto si s tym neviem poradit
Fa zo servisu 511,343/321 65000.-
úhrada fa321/211 15000.-
Predpis náhrady 378/648 50.000.-
úhrada fa-kompenz.s náhradou poisťovne 321/378 50000.-
0 0
Bambi23 Bambi23

Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

dakujem za odpovede
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Bambi23
dakujem za odpovede
Vďačne aj inokedy.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Bambi23
Potrebovala by som poradit s jednou fakturou. Oprava auta - servis nam vystavil fakturu na 65.000,- sk, s tym, ze v hotovosti sme prijmovym dokladom uhradili 15.000,- sk pretoze rozdiel 50.000,- sk islo z poistky. Mam v pokladni zauctovat len tych 15.000,- co sme skutocne zaplatili, alebo je nutne aj nejako cez interny doklad zaucotvat celkove naklady na opravu, myslim aj to co sa hradilo z poistky. Na to vsak nemam ziaden doklad od poistovne, mam len fakturu a prijmovy doklad zo servisu.
Nehovorím, že tu uvedené riešenia sú nesprávne, ale myslím si, že idete
mierne . Keby ste mali očakávať úhradu od poisťovne vy, tak by ste servisu zaplatili celú sumu a nie 15000 Sk, to je logické.
V otázke je uvedené, že neuhradených 50000 Sk ide z poistky. To je prípad tzv. krycích listov, kedy poisťovňa pošle plnenie priamo na účet servisu. Takže účtovanie musí byť také, aby ste nemali otvorený záväzok.... v PU napr.

511, 343 / 321 (celá suma faktúry, kvôli odpočítaniu DPH, ktorú poisťovňa neuhrádza.

321/211 uhrada hotovosti 15000 Sk
321/511 vyrovnanie DF, lebo tú už nikto nikomu nezaplatí, de facto ani nemáme taký záväzok voči servisu. Doklad k tomu je krycí list, kde poisťovňa rozpíše, koľko poukazuje servisu, prípadný rozdiel budete musieť douhradiť.
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

Lida
Nehovorím, že tu uvedené riešenia sú nesprávne, ale myslím si, že idete
mierne . Keby ste mali očakávať úhradu od poisťovne vy, tak by ste servisu zaplatili celú sumu a nie 15000 Sk, to je logické.
V otázke je uvedené, že neuhradených 50000 Sk ide z poistky. To je prípad tzv. krycích listov, kedy poisťovňa pošle plnenie priamo na účet servisu. Takže účtovanie musí byť také, aby ste nemali otvorený záväzok.... v PU napr.

511, 343 / 321 (celá suma faktúry, kvôli odpočítaniu DPH, ktorú poisťovňa neuhrádza.

321/211 uhrada hotovosti 15000 Sk
321/511 vyrovnanie DF, lebo tú už nikto nikomu nezaplatí, de facto ani nemáme taký záväzok voči servisu. Doklad k tomu je krycí list, kde poisťovňa rozpíše, koľko poukazuje servisu, prípadný rozdiel budete musieť douhradiť.
Toto riešenie je zlé. V účtovníctve je zakázané kompenzovať náklady a výnosy.
Správnu odpoveď dala Tweety.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mudroš
Toto riešenie je zlé. V účtovníctve je zakázané kompenzovať náklady a výnosy.
Správnu odpoveď dala Tweety.
odpoveď tweety bola chybná - vysvetlila som to. Náklad v plnej výške nevznikol, len pomocne robím účtovanie MD a Dal, nič nekompenzujem.
A všetko je IBA za predpokladu, že som správne pochopila zadanie a naozaj ide o vysporiadanie formou krycieho listu od poisťovne - viď ešte raz môj príspevok.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5
To znamená , že ste uhradili aj čiastku DPH .

Ja postupujem nasledovne :

DF zo servisu zaevidujem do záväzkov . Cez pokladňu v hotovosti účtujem o výdaji z pokladne a v členení prevádzková réžia . Účtujem v ALFE a tam to rozpustím cez dva riadky/inak sa mi to nedá/ ....v jednom účtujem DPH a v druhom prevádzkovú réžiu .

V evidencii záväzkov si poznačím ručne k zostávajúcej neuhradenej čiastke , že platba bola prevedená z poisťovne a priložím avízo o úhrade z poisťovne .

Riešenie je z pohľadu JÚ .
Prosím , vyjadrite sa aj k môjmu účtovaniu , čo v ňom vidíte nesprávne .
Mám teraz daňovú kontrolu a prešlo to cez ruku kontrolóra bez poznámky .
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Zita5
Prosím , vyjadrite sa aj k môjmu účtovaniu , čo v ňom vidíte nesprávne .
Mám teraz daňovú kontrolu a prešlo to cez ruku kontrolóra bez poznámky .
tvoje riešenie je z pohľadu JU. Nie je to moja doména, tak sa vyhýbam udeľovať súhlasy. Ale ak som to pochopila správne, tak si na základe avíza o vyúčtovaní z poisťovne (nepíšeš, či čakáš na úhradu na svoj účet - predpokladám, že nie...) iba evidenčne vyrovnáš (fiktívny) záväzok voči servisu. Lebo servis očakáva úhradu od poisťovne, nie od teba. Tebe vystavil faktúru kvôli vyúčtovaniu DPH.
Prepáč, ak som ťa zaradila medzi tých - mimo témy, ale ani tvoje riešenie jednoznačné nebolo - teda z hľadiska smerovania úhrady z poisťovne.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Lida
tvoje riešenie je z pohľadu JU. Nie je to moja doména, tak sa vyhýbam udeľovať súhlasy. Ale ak som to pochopila správne, tak si na základe avíza o vyúčtovaní z poisťovne (nepíšeš, či čakáš na úhradu na svoj účet - predpokladám, že nie...) iba evidenčne vyrovnáš (fiktívny) záväzok voči servisu. Lebo servis očakáva úhradu od poisťovne, nie od teba. Tebe vystavil faktúru kvôli vyúčtovaniu DPH.
Prepáč, ak som ťa zaradila medzi tých - mimo témy, ale ani tvoje riešenie jednoznačné nebolo - teda z hľadiska smerovania úhrady z poisťovne.
Nie tu teraz nejde o súhlas , len som bola zvedavá na Váš pohľad kvôli uvedenému príkladu , pretože týmto spôsobom účtujem pri oprave vozidla zavinenej inou osobou .

Chcela som si to overiť , pretože mi prebieha DK a je to odfajknuté bez poznámky , čiže to prešlo .
Inak tento spôsob používam v uvedenom prípade vždy , DPH sa mi dostane do odpočtu a zvyšok do výdavkov.Rozdiel uhrádza poisťovňa a o tejto čiastke zašle firme avízo , že čiastka vo výške bola uhradená autoservisu na číslo účtu ........ atď.

Ďakujem .
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Firemné auto sa prestalo používať. Je naďalej ale zaradené v obch.majetku, ale na DU sme odhlásili toto vozidlo, lebo sa nepoužíva, resp. stojí na dvore.
Išlo do servisu a na tech.kontrolu, (keďže za nedodržanie termínu pokutujú) - pýtam sa - ako to mám zaúčtovať a či je vôbec správne, že vozidlo zaradené do obch. majetku, ktoré síce stojí, sa odhlásilo z DU.
Ďakujem
Naposledy upravil Maxinka : 13.07.12 at 07:14
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Nikto
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Maxinka Pozri príspevok
Firemné auto sa prestalo používať. Je naďalej ale zaradené v obch.majetku, ale na DU sme odhlásili toto vozidlo, lebo sa nepoužíva, resp. stojí na dvore.
Išlo do servisu a na tech.kontrolu, (keďže za nedodržanie termínu pokutujú) - pýtam sa - ako to mám zaúčtovať a či je vôbec správne, že vozidlo zaradené do obch. majetku, ktoré síce stojí, sa odhlásilo z DU.
Ďakujem
Účtovať budeš klasicky,(služby )aj keď sa nepoužíva.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Tweety Pozri príspevok
Účtovať budeš klasicky,(služby )aj keď sa nepoužíva.
Ďakujem za odpoveď
- takže normálne je to daň. náklad ODzP, aj DPH si môžem odrátať??
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať