Zavrieť

Porady

Vyššia kontrola SVB

Kto mi vie poradiť, kde sa mám obrátiť, aby som poslala kontrolu na preverenie činnosti správcu a predsedu?Aké hlavné zákony ešte okrem 182 mám sledovať?Ďakujem
Usporiadat
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

Margita1
Kto mi vie poradiť, kde sa mám obrátiť, aby som poslala kontrolu na preverenie činnosti správcu a predsedu?Aké hlavné zákony ešte okrem 182 mám sledovať?Ďakujem
Nikto nemoze kontrolovat cinnost predsedu okrem spolocenstva samotneho prostrednictvom rady.:p
Ziadny statny organ nikto.

Mozes kontrolovat jedine ucto a to len danovy urad - a to kontroluje subjekt nie osobu.
Uz davno som sa tak dobre nezasmial
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Môžeš konkrétne napísať v čom máš pochybnosti okolo správcu u Vás?
Určite máte nejakú dozornú radu, predsedu atď. Ak ako člen máš pochybnosti obráť sa na predsedu. Skutočne záleží o čom konkrétnom máš pochybnosť.
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
rada by som sa vrátila k tejto téme:

vlani v novembri som predala byt (bolo SVB). Do dnešného dňa som po dvoch urgenciách nedostala vyúčtovanie za rok 2005. Kde sa môžem obrátiť, ked predseda nereaguje?

dakujem
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Správu robí kto? Aj to robí predseda? Ak áno, spoj sa s novým majiteľom či on dostal vyúčtovanie. Podľa zákona malo byť vyúčtovanie do novembra urobené na Teba. Až december mal byť na nového majiteľa. Takže najlepšie písomne, s upozornením, že budeš podnikať kroky v zmysle zákona. Teda, do novembra vyúčtovanie na Teba. Nakoľko si nič neobdržala, vyjadri podozrenie, že nebol dodržaný zákon.
0 0
sara3 sara3

sara3 je offline (nepripojený) sara3

Vie mi niekto poradit?
V nasom SVB je problem s predsedom, ktory je vdaka casti clenov SVB neodvolatelny (asi nechapu, ze okrada aj ich, alebo su radi, ze sa nemusia o nic starat???), bolo unho podozrenie na okradanie, ktore sa potvrdilo kontrolou dozornej rady. Napriklad sa deje to, ze pri vyuctovani prac napr. za malovanie spolocnych priestorov predseda vyuctuje vyssiu sumu, nez bola schvalena spolocenstvom na tento ucel, pripadne jeden neplatca bol rieseny cez exekutora, ktory mu stiahol peniaze, ale na ucet SVB neprisli, i ked predseda SVB tvrdi, ze je to OK. Tiez "zakazal" pracovnickam spravcovskej spolocnosti predlozit materialy tykajuce sa uctovnictva dozornej rade, ktora ich chcela kontrolovat. Pracovnicky nakoniec materialy poskytli. Predseda vyslovene pred kazdym uteka a vyhyba sa. Ako by ste postupovali, aby sa situacia vyriesila? Na schodzi vsetko popiera.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Zvolať zhromaždenie, predložiť dôkazy o svojich tvrdeniach, resp. svedkov. To sú najlepšie dôkazy. V zmysle zákona o SVB môžeš zvolať schôdzu aj Ty. Najskôr písomne oslov predsedu a požaduj písomnú odpoveď. Ja viem, že papier všetko znesie, ale čo je raz písomne ťažko Ti odškriepi. Čo sa týka platieb napr. za maľovanie. V zmluve, resp. dodatku máš určené do akej výšky môže predseda manipulovať s peniazmi. Takže si to over a potom môžeš chcieť od predsedu obhajobu. Pokiaľ sa jedná o sumu do určenej výšky dokáže to obhájiť.
0 0
Považan Považan

Považan je offline (nepripojený) Považan

člen rady spoločenstva
Dobrý deň! Chcem niekoho znalého požiadať o pomoc pri hľadaní kontaktu na oprávnenú inštitúciu vykonať kontrolu hospodárenia s FUO a celkovým výkonom správy nášho správcu. Aj ako spoločenstvo vlastníkov a aj ako jednotlivec. Ak máte niekto sskúsenosti, prosím poraďte mi.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Dozorná rada kontroluje správcu, predsedu. Daňový úrad účto,...Fond opráv predložia na požiadanie.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Považan
Dobrý deň! Chcem niekoho znalého požiadať o pomoc pri hľadaní kontaktu na oprávnenú inštitúciu vykonať kontrolu hospodárenia s FUO a celkovým výkonom správy nášho správcu. Aj ako spoločenstvo vlastníkov a aj ako jednotlivec. Ak máte niekto skúsenosti, prosím poraďte mi.
V zákone 182/1993 Z. z. zákon o vlastníctve bytov § 8b odstacec f sa hovorí:
...
f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,

Takže môžeš do toho nahliadnuť aj ty.
0 0
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

Máme správcu s.r.o. S niektorými jeho činnosťami nie sme spokojní. Kde, na koho sa môžeme obrátiť alebo sa na nich sťažovať?
Hľadali sme iného správcu, ale nie je u nás nikto zodpovední.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
jojinkoh
Máme správcu s.r.o. S niektorými jeho činnosťami nie sme spokojní. Kde, na koho sa môžeme obrátiť alebo sa na nich sťažovať?
Hľadali sme iného správcu, ale nie je u nás nikto zodpovední.
Ak Ťa môžem poprosiť, čo je to správca s.r.o?
0 0
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
Tu je výťah z obchodného zákonníka, aké sú právomoci konateľa, čo si pravdepodobne mal na mysli.:


§ 133
Konatelia


(1) Štatutárnym orgánom spoločnosti je jeden alebo viac konateľov. Ak je konateľov viac, je oprávnený konať v mene spoločnosti každý z nich samostatne, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

(2) Konateľom spoločnosti môže byť len fyzická osoba.

(3) Obmedziť konateľské oprávnenia môže iba spoločenská zmluva alebo valné zhromaždenie. Také obmedzenie je však voči tretím osobám neúčinné.

(4) Konateľov vymenúva valné zhromaždenie z radov spoločníkov alebo iných fyzických osôb.

§ 134
Na rozhodnutie o obchodnom vedení spoločnosti, ktoré patrí do pôsobnosti konateľov, sa vyžaduje súhlas väčšiny konateľov, ak spoločenská zmluva neurčí vyšší počet hlasov.

§ 135
(1) Konatelia sú povinní zabezpečiť riadne vedenie predpísanej evidencie a účtovníctva, viesť zoznam spoločníkov a informovať spoločníkov o záležitostiach spoločnosti.

(2) Konatelia predkladajú valnému zhromaždeniu na schválenie riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku a návrh na rozdelenie zisku alebo úhradu strát v súlade so spoločenskou zmluvou a so stanovami. Ak osobitný zákon ukladá spoločnosti povinnosť vyhotoviť výročnú správu, konatelia predkladajú valnému zhromaždeniu na prerokovanie spolu s riadnou alebo mimoriadnou individuálnou účtovnou závierkou výročnú správu.

§ 135a

(1) Konatelia sú povinní vykonávať svoju pôsobnosť s odbornou starostlivosťou a v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých jej spoločníkov. Najmä sú povinní zaobstarať si a pri rozhodovaní zohľadniť všetky dostupné informácie týkajúce sa predmetu rozhodnutia, zachovávať mlčanlivosť o dôverných informáciách a skutočnostiach, ktorých prezradenie tretím osobám by mohlo spoločnosti spôsobiť škodu alebo ohroziť jej záujmy alebo záujmy jej spoločníkov, a pri výkone svojej pôsobnosti nesmú uprednostňovať svoje záujmy, záujmy len niektorých spoločníkov alebo záujmy tretích osôb pred záujmami spoločnosti.

(2) Konatelia, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti, sú povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili. Najmä sú povinní nahradiť škodu, ktorá spoločnosti vznikla tým, že

a) poskytli plnenie spoločníkom v rozpore s týmto zákonom,
b) nadobudli majetok v rozpore s § 59a.

(3) Konateľ nezodpovedá za škodu, ak preukáže, že postupoval pri výkone svojej pôsobnosti s odbornou starostlivosťou a v dobrej viere, že koná v záujme spoločnosti. Konatelia nezodpovedajú za škodu spôsobenú spoločnosti konaním, ktorým vykonávali uznesenie valného zhromaždenia; to neplatí, ak je uznesenie valného zhromaždenia v rozpore s právnymi predpismi, spoločenskou zmluvou alebo stanovami. Ak má spoločnosť zriadenú dozornú radu, konateľov nezbavuje zodpovednosti, ak ich konanie dozorná rada schválila.

(4) Dohody medzi spoločnosťou a konateľom, ktoré vylučujú alebo obmedzujú zodpovednosť konateľa, sú zakázané; spoločenská zmluva ani stanovy nemôžu obmedziť alebo vylúčiť zodpovednosť konateľa. Spoločnosť sa môže vzdať nárokov na náhradu škody voči konateľom alebo uzatvoriť s nimi dohodu o urovnaní najskôr po troch rokoch od ich vzniku, a to len ak s tým vysloví súhlas valné zhromaždenie a ak proti takémuto rozhodnutiu na valnom zhromaždení nevznesie do zápisnice protest spoločník alebo spoločníci, ktorých vklady dosahujú 10 % výšky základného imania.

(5) Nároky spoločnosti na náhradu škody voči konateľom môže uplatniť vo svojom mene a na vlastný účet veriteľ spoločnosti, ak nemôže uspokojiť svoju pohľadávku z majetku spoločnosti. Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa použijú primerane. Nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom nezanikajú, ak sa spoločnosť vzdá nárokov na náhradu škody alebo s nimi uzatvorí dohodu o urovnaní. Ak je na majetok spoločnosti vyhlásený konkurz, uplatňuje nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom správca konkurznej podstaty.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Tak to by ma nenapadlo ani zo srandy, aby si niekto zmýlil konateľa so správcom.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

jojinkoh
Máme správcu s.r.o. S niektorými jeho činnosťami nie sme spokojní. Kde, na koho sa môžeme obrátiť alebo sa na nich sťažovať?
Hľadali sme iného správcu, ale nie je u nás nikto zodpovední.
Ak máte jasno v tom, s čím nie ste spokojní, odporúčam vám, písomne požiadajte o vysvetlenie priamo svojho správcu. Ak s odpoveďou nebudete spokojní, oslovte príslušnú inštitúciu - napr. ak je to teplo, obráťte sa na ÚRSO, ak ich služby, mohla by pomôcť obchodná inšpekcia...
0 0
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

Správca s.r.o. znamená správca spoločnosť ručením obmedzením.
Sme nespokojní so službami.
S čím sa môžeme obrátiť na obchodný inšpektorát, s čím na inšpektorát práce, na inšpektorát stavebného dozoru a pod.?
Taktiež s jednaním zamestnancov s.r.o. s nami.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Čo sa týka tých inšpektorátov. Myslím si, že najviac vás bude zaujímať štátna energetická inšpekcia, ktorá môže kontrolovať dodržiavanie zákonov zo strany dodávateľov energií. Obchodný inšpektorát skôr skúma porušenie nejakých obchodných podmienok, ktoré vychádzajú z uzatvorených zmlúv a pod. Inšpektorát práce skôr vzťahmi medzi zamestnancami a zamestnávateľmi. Ja by som si to na internete dala vyhľadať a všade je napísaná stručná charakteristika jednotlivých inšpektorátov, čo konkrétne vykonávajú a pod.
Priliepam odkazy niektorých, ktoré som našla, ale stačí zadať vo vyhľadávači a nájdeš popisy jednotlivých inšpektorátov, tam získaš prehľad.

http://www.bsn.sk/sei/
http://www.soi.sk/_old/soi/soi.htm
http://www.safework.gov.sk/
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jojinkoh
Správca s.r.o. znamená správca spoločnosť ručením obmedzením.
Sme nespokojní so službami.
S čím sa môžeme obrátiť na obchodný inšpektorát, s čím na inšpektorát práce, na inšpektorát stavebného dozoru a pod.?
Taktiež s jednaním zamestnancov s.r.o. s nami.
Na inšpektorát práce asi s ničím, pretože nie ste v pracovno-právnom vzťahu. Na obchodnú inšekciu vtedy, ak sa ako klienti cítite byť poškodení, teda došlo k porušeniu spotrebiteľských práv. Ak by porušenie povinností bolo značného rozsahu, že by vám vznikla škoda, môžete sa svojich práv a nýáhrady škody domáhať súdnou cestou. Na stavebný dozor... jedine ak by vám správca vykonával nejaké stavebné úpravy na dome a porušil by pritom stavebný zákon.

Voči správaniu zamestnancov - môžete sa sťažovať ich nadriadenému - konateľovi firmy alebo krajmom prípade majiteľovi firmy. K tomu správaniu je najťažšie poradiť, lebo aj to sú ľudia a zákonom im neprikážeš, aby sa k zákazníkom správali tak či onak. Je to v povahe ľudí, aký majú prístup k iným ľuďom. (Pokiaľ nepríde k naplneniu podstate trestného činu - urážka na cti alebo fyzické napadnutie).
0 0
Obrík Obrík

Obrík je offline (nepripojený) Obrík

Môže SVB podať trestné oznámenie na vlastníka bytu ak s tým nesúhlasí nadpolovičná väčšina vlastníkov? Obrík
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Trestné oznámenie? V akej súvislosti?
0 0
KRSTNý KRSTNý

KRSTNý je offline (nepripojený) KRSTNý

NESPOKOJNý čLEN SVB
niekedy je veľmi ťažké kontrolovať ako správcovskú spoločnosť, tak aj predsedu ak sú všetky papiere vporiadku - myslím tým účtovníctvo, faktúry...Proste príjem sedí s výdajom. Skôr by ma zaujímalo na čo všetko by sa mala rada okrem spomenutého zamerať pri svojej kontrole.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať