Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať platbu služobnou kartou?

spoločník platí služobnou kartou napr. nákup nafty do služobného automobilu. Ako to zaúčtovať ? ID 501/355,365 , banka 355,365/221 ?
Naposledy upravil Mariana B. : 20.08.14 at 08:24 Dôvod: Zmena nazvu otazky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mishok je offline (nepripojený) Mishok

    Účtovník, nadšenec, fanúšik slobodného podnikania ...viac Mishok
    Platby firemnou debetnou kartou účtujem OZ 5xx,343/261
    Cez 365 by som išiel ak by platíl svojou súkromnou
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    barlova ak zamestnanca účtujem na účet 335 spoločníka by som mala na 355 nie ?
    Mishok 1. Uprav názov otázky
    2. Stále sa bavíme o platbe firemnou debetnou kartou? Lebo nechápem prečo tu mame zrazu pohľadávky voči zamestnancom a spoločníkom
    - jedine zeby platili firemnou kartou sukromne nakupy... ale otazka znela inak
    barlova žeby v otázke sa jednalo o " spoločníka " ?
    Mishok Žeby v otázke bola služobná karta a služobné auto? Tak je jedno či je to spoločník konateľ alebo Ferko od naproti.
    (ak by spoločník dostal napríklad hotovosť, alebo by išlo o súkromné auto tak by bola situácia iná)
      zbaliť
    barlova čo chceš presne vystihnúť ? nevieš ako to zaúčtovať ? sme dvaja
    avalik barlova, klikni na link co dal taiko a uprav nazov otazky

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    platby firemnou debetnou kartou účtujem 5xx,343/379
    (iné finančné záväzky)
    Prečo?
    Vždy je najskôr záväzok a potom úhrada.............
    (výnimkou je platba zálohy, ale to nie je tento prípad)
    To, že účtovník pri účtovaní banky ešte nemá v ruke doklad, na veci nič nemení.
    Platba predstavuje uhradený záväzok, ktorý vo väčšine prípadov vznikol o 1-3 dni skôr, než sa objavila platba na BU-účte. Pri dennom účtovaní, ak sa denne účtuje banka, tak by sa denne mali účtovať aj ostatné doklady, prečo nie? V takom prípade by účtovník mal doklad - faktúru, alebo blok z ERP aj s potvrdenkou o zaplatení kartou a tam by bol dátum napr. 20.8. - dnes.
    Bankový pýpis dnes má však dátum najskôr 19.8 (dnešný výpis bude mať pravdepodobne až zajtra). A BU výpis s platbou zo dňa 20.8. bude mať možno v piatočnom výpise a ten bude mať k dispozícii pravdepodobne až v pondelok 27.8.
    Nemyslíte, že toto má logiku?
    Naposledy upravil KEJKA : 20.08.14 at 10:34
    Chrusťa aj ja to robievam takto, ako uvádza KEJKA
    Mishok osobne si myslim ze 379 nevyjadruje skutocny stav v tomto pripade pretože po zaplatení kartou nemam zavazok nakolko bol uhradeny avsak este nie je zuctovany v banke.
    Pozrel som cenigovu tak ona to tiez ma tak... (dvanaste vydanie strana 186)

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Mishok (Dnes 10:47) osobne si myslim ze 379 nevyjadruje skutocny stav v tomto pripade pretože po zaplatení kartou nemam zavazok nakolko bol uhradeny avsak este nie je zuctovany v banke.
    Pozrel som cenigovu tak ona to tiez ma tak... (dvanaste vydanie strana 186)

    ID o nákupe na kartu cez 379, potom už len samotná úhrada kartou 379/221.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mishok ID o nákupe cez 379, potom už len samotná úhrada kartou 379/221

    ano to tu z bolo...

    ale preco? nebudem sa hadat, urcite ste skusenejsie uctovnicky ale mi to prosim odovodnite nejak... lebo mi to nejde do hlavy
    Tweety Najprv zaúčtujem predpis a potom úhradu. Účtuješ o nákladoch priamo v banke?
    Mishok Pri zauctovani:
    Ostatny zavazok (alebo ID) 5xx,343/261
    Banka 261/221

    je tiez zauctovany najprv predpis a potom uhrada
    Tweety veď nehovorím, že aj takto sa nedá
    Mishok Som rad... vidite ze sa nedokazem psychicky zmierit s tym ze to nema byt na 261 DDD
      zbaliť

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    "... najprv zaúčtovaný predpis, a potom úhrada"...

    Ono je to diskutabilné - vyššie uvedené platí v prípade, ak mám skôr doklad, ako bankový výpis. V prípade mesačného bankového výpisu je to väčšinou tak - ovšem sú tu platby posledný deň v mesiaci - v rámci roka povedzme že je to jedno, avšak platba 31.12. ????

    No a ak mi chodia bankové výpisy za každý deň, účtujem o platbe kartou - doklad ešte vôbec nemám (t.j. neviem ani účel platby, konateľ je na napr. na služobnej ceste), tak prečo by som mal účtovať o úhrade nejakého záväzku ????
    barlova mám trináste vydanie cenigova ja to tam nevidím. Myslela som , že ak sa zamestnanci účtujú na 335 tak spoločník na účet 355. Účet 379 v knihe nič nehovorí o spoločníkovi pri platbe kartou. Niekedy je skôr doklad niekedy je skôr výpis z banky. Tak neviem kam s tým

    Ako zaúčtovať platbu služobnou kartou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.