Zavrieť

Porady

Hlavný kontrolór obce

kopi kopi

kopi je offline (nepripojený) kopi

Dobrý deň.
Vie mi prosím Vás niekto poradiť či má hlavný kontrolór obce právo kontrolovať vyplácané mzdy a odmeny zamestnancom rozpočtovej organizácie, ktorej zriaďovateľom je obec? V akom je to zákone?
Ďakujem.
Usporiadat
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Postavenie a úlohy HK upravuje zákon č. 369/1990 o obecnom zriadaní.

§ 18d
Rozsah kontrolnej činnosti
(1) Kontrolnou činnosťou sa rozumie kontrola zákonnosti, účinnosti, hospodárnosti a efektívnosti pri hospodárení a nakladaní s majetkom a majetkovými právami obce, ako aj s majetkom, ktorý obec užíva podľa osobitných predpisov, 16c) kontrola príjmov, výdavkov a finančných operácií obce, kontrola vybavovania sťažností 16d) a petícií, 16e) kontrola dodržiavania všeobecne záväzných právnych predpisov vrátane nariadení obce, kontrola plnenia uznesení obecného zastupiteľstva, kontrola dodržiavania interných predpisov obce a kontrola plnenia ďalších úloh ustanovených osobitnými predpismi. 16f)

(2) Kontrolnej činnosti podľa tohto zákona podlieha
a) obecný úrad,

b) rozpočtové a príspevkové organizácie zriadené obcou,

c) právnické osoby, v ktorých má obec majetkovú účasť, a iné osoby, ktoré nakladajú s majetkom obce alebo ktorým bol majetok obce prenechaný na užívanie, a to v rozsahu dotýkajúcom sa tohto majetku,

d) osoby, ktorým boli poskytnuté z rozpočtu obce účelové dotácie alebo návratné finančné výpomoci, či nenávratné finančné výpomoci podľa osobitného predpisu 10) v rozsahu nakladania s týmito prostriedkami.

(3) Kontrolná činnosť podľa odseku 1 sa nevzťahuje na konanie, v ktorom o právach, právom chránených záujmoch alebo o povinnostiach právnických osôb alebo fyzických osôb rozhoduje starosta v správnom konaní podľa § 27.

§ 18e
Pravidlá kontrolnej činnosti
Hlavný kontrolór pri výkone kontrolnej činnosti postupuje podľa pravidiel, ktoré ustanovuje osobitný zákon. 16a) Ďalšie podrobnosti o pravidlách kontrolnej činnosti môže ustanoviť obec uznesením.

§ 18f
Úlohy hlavného kontrolóra
(1) Hlavný kontrolór

a) vykonáva kontrolu v rozsahu ustanovení § 18d,

b) predkladá obecnému zastupiteľstvu raz za šesť mesiacov návrh plánu kontrolnej činnosti, ktorý musí byť najneskôr 15 dní pred prerokovaním v zastupiteľstve zverejnený spôsobom v obci obvyklým,

c) vypracúva odborné stanoviská k návrhu rozpočtu obce a k návrhu záverečného účtu obce pred jeho schválením v obecnom zastupiteľstve,

d) predkladá správu o výsledkoch kontroly priamo obecnému zastupiteľstvu na jeho najbližšom zasadnutí,

e) predkladá obecnému zastupiteľstvu najmenej raz ročne správu o kontrolnej činnosti, a to do 60 dní po uplynutí kalendárneho roku,

f) spolupracuje so štátnymi orgánmi vo veciach kontroly hospodárenia s prostriedkami pridelenými obci zo štátneho rozpočtu alebo zo štrukturálnych fondov Európskej únie,

g) vybavuje sťažnosti, ak tak ustanovuje osobitný zákon, 16g)

h) je povinný vykonať kontrolu, ak ho o to požiada obecné zastupiteľstvo,

i) plní ďalšie úlohy ustanovené osobitným zákonom.

(2) Hlavný kontrolór sa zúčastňuje na zasadnutiach obecného zastupiteľstva a obecnej rady s hlasom poradným; môže sa zúčastňovať aj na zasadnutiach komisií zriadených obecným zastupiteľstvom.

(3) Hlavný kontrolór je oprávnený nahliadať do dokladov, ako aj do iných dokumentov v rozsahu kontrolnej činnosti podľa § 18d.

(4) Hlavný kontrolór je povinný na požiadanie bezodkladne sprístupniť výsledky kontrol poslancom obecného zastupiteľstva alebo starostovi.


prajem pekný deň

dana
0 0
kopi kopi

kopi je offline (nepripojený) kopi

Ďakujem, no je to pre mňa dosť všeobecná odpoveď. Tu sa jedná predsa o mzdové listy - podľa mňa by nikto nemal vedieť, koľko má kto vyplatenú napr. odmenu alebo podobne. Neviem si s tým poradiť. Mám totiž prihláseného kontrolóra na kontrolu a podľa mňa aj podľa mojej nadriadenej by nemal mať prístup k týmto údajom. Všeobecne áno - podľa celkových vyplatených prostriedkov, no nie konkrétne výplatné pásky a listiny.
0 0
erybka erybka

erybka je offline (nepripojený) erybka

Volala som so znamym, co robi kontrolora na mestskom urade a on povedal, ze maju pravo kontroly aj vyplatnych pasok a listin, pretoze su to verejne financie z rozpoctu. On sam uz takto jednu prispevkovu org. kontroloval.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Podobnú odpoveď sme dostali aj z úradu pre ochranu osobných údajov - na jednej strane ido o os. údaje o ekonomickej a sociálnej situácii určitých osôb, ale na strane druhej ide o právo osoby oprávnenej v zmysle príslušných právnych predpisov na kontrolu takýctho údajov.
0 0
kopi kopi

kopi je offline (nepripojený) kopi

ďakujem veľmi pekne. Viete, ja sa len bojím toho, že môžem porušiť nejaký zákon. Zamestnanci alebo konkrétne moja nadriadená sa môžu voči tomu ohradiť, že dávam k dispozícii ich údaje. A zo strany kontrolóra zasa môžu byť námietky, že nechcem predložiť požadované dokumenty. Pripadám si ako medzi dvoma mlynskými kameňmi, pretože v zákone som nič také konkrétne nenašla. Môžem ja od toho kontrolóra požadovať nejaké poverenie z Obecného úradu čo a ako mu musím predložiť? Prosím, poraďte mi. Ďakujem.
0 0
erybka erybka

erybka je offline (nepripojený) erybka

Ked pridu kontrolovat, musia mat splnomocnenie alebo aspon poverenie starostu/primatora a doklady sa im pripravia take, ktore pozaduju. Zvyknu nam zavolat alebo poslat mail, kde napisu co budu kontrolovat, aby sme to vsetko pripravili.
0 0
marco04 marco04

marco04 je offline (nepripojený) marco04

Zodpovedá kontrolór obce za to, že neupozornil starostu na skutočnosť, že voľné pracovné miesto na obec. úrade neobsadil na základe výberového konania a že zobral na toto miesto známu bez vzdelania a výberového konania. Na toto miesto bolo 6 žiadostí, z toho 2 žiadateľky spĺňali kvalifikačné predpoklady. Obe mali ukončené ekonomické školy. Na ich žiadosti sa odpisovala odpoveď. " žiadne voľné miesto neevidujeme"
0 0
FRAMO FRAMO

FRAMO je offline (nepripojený) FRAMO

Ahojte! Mňa by veľmi zaujímalo, že čia má hlavný kontrolór obce právo kontrolovaať aj základné školy s právnou subjektivitou v zriaďovateľskej pôsobnosti obce a do akej miery, teda čo má v takej škole právo kontrolovať. Ak niekto viete odpoveď budem mu vďačná.
0 0
inuš inuš

inuš je offline (nepripojený) inuš

FRAMO Pozri príspevok
Ahojte! Mňa by veľmi zaujímalo, že čia má hlavný kontrolór obce právo kontrolovaať aj základné školy s právnou subjektivitou v zriaďovateľskej pôsobnosti obce a do akej miery, teda čo má v takej škole právo kontrolovať. Ak niekto viete odpoveď budem mu vďačná.
Samozrejme že má, nakoľko zriaďovateľom je obec. Ja som onoho času zastupovala ekonomku na ZŠsMŠ s práv.subjektivitou a pravidelne chodieval hlavný kontrolór a kontroloval fa, pokladnu, čerpanie rozpočtu, ... Vždy sa ale vopred ohlásil. A čo má právo kontrolovať - prečítaj si túto tému od začiatku a tam nájdeš odpoved. - VŠETKO
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

Dobry den,
chcela by som sa spytat,ako hlbkova ma byt kontrola hlavneho kontrolora obce?ma kontrolovat vsetky uctovne doklad,alebo len niektore?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

O tom rozhoduje HK sám, ale podľa mňa by mal skontrolovať všetky doklady, aby vedel či sú správne použité verejné financie v súlade s rozpočtom. Naša HK kontrolovala pravidelne doklady za uplynulý mesiac. A náhodou niektorý doklad nebol správne podpísaný resp. chýbal podpis, už to mali poslanci v správe. O čom by potom písal do správy?
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

ok,dik za nazor.nas kontrolor nekontroluje vsetky,ale len ktore on chce - pytala som sa ho na to,a povedal mi,ze vraj nemusi kontrolovat vsetky. A - ma okntrolovat aj uctovanie,alebo len spravnost rozpoctovej klasifikacie?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Vivi Pozri príspevok
ok,dik za nazor.nas kontrolor nekontroluje vsetky,ale len ktore on chce - pytala som sa ho na to,a povedal mi,ze vraj nemusi kontrolovat vsetky. A - ma okntrolovat aj uctovanie,alebo len spravnost rozpoctovej klasifikacie?
U nás kontrolovala aj účtovanie a tiež správnosť rozpočtovej klasifikácie. Ale čo kontroluje a na čo sa zameria je vecou HK. Pokiaľ mu poslanci nedajú konkrétnu úlohu, tak môže robiť tak, ako on uzná za potrebné
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

po tejto odpovedi uvazujem,naco vlastne ten HK vobec je,lebo co ma obec z kontroly,kde HK kontorluje len co chce?a mozno nenajde vazne nedostatky,lebo ich nepozrie....
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Vivi Pozri príspevok
po tejto odpovedi uvazujem,naco vlastne ten HK vobec je,lebo co ma obec z kontroly,kde HK kontorluje len co chce?a mozno nenajde vazne nedostatky,lebo ich nepozrie....
HK je predsa na buzeráciu starostu, to o tom nevieš? Inak zákon určuje, čo má kontrolovať a jeho nadriadeným sú poslanci. Tí majú právo určiť rozsah kontroly. Keď sa na to kašlú poslanci, tak HK sa kašle tiež.
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

super...len sa mi nezda,ze by sfukoval starostu,ale skor uctovnika...a poslanci evidentne nevedia,ze su nadriadeni,popocuvaju spravu,ktora im aj tak nic nehovori a die sa dalej...len chudak uctovnik vyzera,ze robi chyby...a najhorsie,ze chyby sa najdu aj po kontrole HK
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Vivi Pozri príspevok
super...len sa mi nezda,ze by sfukoval starostu,ale skor uctovnika...a poslanci evidentne nevedia,ze su nadriadeni,popocuvaju spravu,ktora im aj tak nic nehovori a die sa dalej...len chudak uctovnik vyzera,ze robi chyby...a najhorsie,ze chyby sa najdu aj po kontrole HK
Účtovník nie je podriadený HK. To by mal starosta vedieť. Ono je ťažko robiť rozhodcu medzi HK - účtovníkom - poslancami a starostom. Zažila som tých zasadnutí za jedenásť rokov dosť a keby ma niekto dnes tam poslal, tak nemá šancu. Stačilo, najmä keď je premúdrelý HK - takého som zažívala sedem rokov. A najhoršia bola HK, ktorá sa robote nerozumela a ešte vytýkala aj keď bol na doklade dátum z nedele - to že sa robilo aj v nedeľu a PC automaticky dalo taký dátum nevedela pochopiť. Platilo na ňu - čím sprostejšia, tým dôležitejšia. Našťastie tam dlho nevydržala, odišla na PN a potom dala výpoveď. Aspoň bol kľud.
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

Dakujem za nazor.Mna mrzi,ze ja ako uctovnik,ked HK prinesie vysledok kontroly som ten clanok,co urobil cosi zle.
Na kazdej tej porade - oznameni vysledku kontroly sa prezentuju nedostatky - ale vacsinou smerom na mna,nie ako postrehy starostovi.

Nerobim v tejto sfere dlho a preto neviem,do akej miery ma co HK robit a ako sa ja mozem postavit napr.proti tomu,ze v minulom roku v decembri som ja nasla nezhody v urcitych uctovnych veciach - a to preslo minimalne 3x rukami HKproste cim dalej tym viac mam pocit,ze pre mna ako uctovnika je to viac-menej zbytocna kontrola....
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Vivi Pozri príspevok
Dakujem za nazor.Mna mrzi,ze ja ako uctovnik,ked HK prinesie vysledok kontroly som ten clanok,co urobil cosi zle.
Na kazdej tej porade - oznameni vysledku kontroly sa prezentuju nedostatky - ale vacsinou smerom na mna,nie ako postrehy starostovi.

Nerobim v tejto sfere dlho a preto neviem,do akej miery ma co HK robit a ako sa ja mozem postavit napr.proti tomu,ze v minulom roku v decembri som ja nasla nezhody v urcitych uctovnych veciach - a to preslo minimalne 3x rukami HKproste cim dalej tym viac mam pocit,ze pre mna ako uctovnika je to viac-menej zbytocna kontrola....
Možno by nezaškodilo ísť na zastupiteľstvo a tieto pripomienky všetky povedať pred poslancami. Ale najprv si to napíš na papier, lebo tam zabudneš, čo si chcela povedať.
0 0
stavbár2 stavbár2

stavbár2 je offline (nepripojený) stavbár2

Dobrý deň.

HK našej obce má skončené úplne stredoškolské vzdelanie.Do funkcie bol zvolený po 30.6.2004. Môže naďalej vykonávať funkciu HK?

Rád by som vedel, ako si mám vysvetliť § 23a.

<style type="text/css"> <!-- @page { margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --> </style> "§ 23a
Prechodné ustanoveniak zmenám účinným od 1. júla 2004

5) Hlavný kontrolór, ktorý nespĺňa povinnosti ostatného vedúceho zamestnanca18a) alebo ktorý nespĺňa podmienky podľa § 19 ods. 1 tretej vety a ods. 2, je povinný ich splniť do 1. októbra 2004, inak sa má za to, že sa v tento deň svojej funkcie vzdal.

Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať