Zavrieť

Porady

nevýhody práce na dohodu?

Som pol roka na ÚP po MD, bude mi končiť podpora v nezamestnanosti. Ponúka sa mi práca na dohodu. Rozsah je 40h týždenne. Aké má práca na dohodu + a - ? Je tam skúšobná doba? Aká je výpovedná doba? Dovolenka a pn je ako pri tpp? V čom je to iné ako pri TPP. Ďakujem za odpovede a rady.
Naposledy upravil wendy1 : 31.08.14 at 18:07
5 komentárov     zbaliť
veronikasad O aký druh dohody a aký výkon práce ide ?
wendy1 No sama neviem, v utorok si máme volať, asi si vyžiadam návrh dohody k preštudovaniu. Nikdy som inak ako na tpp nerobila som taká na pochybách....
veronikasad 40 hod. týždenne je plný úväzok. Na dohodu o prac.činnosti môžeš odpracovať max. 10 hod. týždenne, na dohodu o vykonaní práce max. 350 hod. ročne, čo pri takomto úväzku je cca 2 mesiace. Nárok na dovolenku, stravné lístky a platené prekážky v práci ti pri dohode nevznikne, nemocenské pri PN-ke je v závislosti od typu dohody, či budeš pri nej nemocensky poistená.
wendy1 Ďakujem za odpoveď. Úprimne som v tejto problematike úplne mimo.
Bola som na pohovore do firmy a všetko sa javí ako hpp, ale vraj teraz nemôžu brať do tpp. Tak neviem ako to myslia. V utorok si to nechám vysvetliť, ale neviem či je to pre mňa vhodné. Mám dieťa, dovolenku treba pre prípad choroby, prázdniny. ....a stravné tiež. ...
Ako je to s odvodmi sp, zp, dôchodkové poistenie?
Oplatí sa vôbec robiť takto? Prípadne aká mzda zodpovedá takejto nevyhodnej práci? Vďaka za názor.
veronikasad Pokial nepoznáme akú prácu a na na aký typ dohody budeš robiť (dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, pravidelný alebo nepravidelný príjem), komplexnú odpoveď nie je možné poskytnúť. Minimálna mzda aj pri dohode musí byť dodržaná = hod. mzda nesmie byť nižšia ako min.mzda pre prvý stupeň náročnosti.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Dievčatá Ti už napísali presnú odpoveď, ja si však myslím že v tej dohode na papieri bude max. 40 hod. mesačne na DoPČ, alebo dohoda o vykonaní práce, Ale ten rozsah hodín bude v skutočnosti úplne iný a pôjde okrem iného o to aby sa oficiálne zaplatili čo najnižšie odvody.
    DoPČ max. 10 hod. týždenne
    dohoda o vykonaní práce - rozsah roka vyčerpáš za 2 mesiace možno nejaký deň, dva naviac.
    To je len môj názor, ale odpovede si už dostala.

    wirgi je offline (nepripojený) wirgi

    wirgi
    Keď nemôžu brať na TPP , možno to mysleli tak ,že Ťa zamestnajú na PZ na dobu určitú, / napr. na 1 rok/ kde máš všetky nároky ako pri TPP, len PZ Ti končí dohodnutým dňom

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Včera som čítala takmer rovnaké zadanie - neopakuješ otázku? lebo aj tam si dostala odpoveď, resp. si mohla pred zadaním svojej otázky trošku prelustrovať Poradu.
    Stručne zopakujem:
    Na dohodu nemôžeš pracovať 40 hod. týždenne /limit je 10hod týždenne pri jednej alebo úhrnom 350 hodín za rok, t.j. cca 9 mesiacov.
    Dodám, že do konca roka by si limit 350 h nevyčerpala, takže pre Teba by to značilo prácu na rok - do budúceho septembra.

    Dovolenka pri dohode nie je - môžeš sa dohodnúť a nepracovať, nedostaneš zaplatené, naviac, musíš si na neodpracované dni zaplatiť ZP ako samoplatiteľ.
    stravné lístky áno - ale treba to napísať do zmluvy
    odvody sú takmer rovnaké ako pri HPP - to vysporiada zam-eľ.

    Upravila som príspevok, neviem preškrtnúť text a nechcem ho zmazať kvôli kontinuite príspevkov a komentárov. Takže časť môjho textu neplatí. Dohoda o vykonaní práce - max 350hod na rok - toto platí.
    Ale táto dohoda nie je v súlade so ZP, kedže budeš vykonávať sústavnú činnosť.
    Naposledy upravil KEJKA : 01.09.14 at 06:50
    veronikasad Kejka, prepáč - tejto časti odpovede nerozumiem : Stručne zopakujem:
    Na dohodu nemôžeš pracovať 40 hod. týždenne /limit je 10hod týždenne pri jednej alebo úhrnom 350 hodín za rok, t.j. cca 9 mesiacov.
    Na DoVP predsa môže 350 hod odpracovať aj za dva mesiace ak druh práce zodpovedá DoVP.
    KEJKA pardon, delila som 350/40
    ale správne 350/160, alebo aj viac.

    nevýhody práce na dohodu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.