Zavrieť

Porady

Invalidný dôchodca sa stal poberateľom starobného dôchodku - aké odvody

Invalidný dôchodca dovŕšil dôchodkový vek a požiadal o starobný dôchodok. Aké odvody do zdravotnej poisťovne bude platiť on a zamestnávateľ? Tak ako doteraz - znížené?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    VERONIKA6 Ďakujem za link. Viem aké odvody platí pracujúci dôchodca. Len tento bol invalidným dôchodcom a teraz sa stal starobným. Mal znížené odvody na zdravotné poistenie. Teraz mu ich zvýšim a tak isto aj zamestnávateľovi?
    Peggynka Prechodom na starobný dôchodok,invalidný zaniká.Na rozhodnutí zo SP mám už len SD a VD,predtým som mala ID a VD.A do ZP platím odvody 7%,tam mi to zostalo.
    VERONIKA6 Veď práve, jedná sa mi o tú zdravotnú poisťovňu. Doteraz platil zamestnávateľ 5% a zamestnanec 2% odvody.
    Peggynka Asi máš pravdu,ja to tak na % neviem,teraz platím 11,42€ podľa RZZP a to asi nie je 7%.Ja sa tým nezaoberám,koľko mi napíšu,toľko platím (som nervná z tých výpalníkov ).Ja by som tam zavolala,oni ti povedia,nie je s tým problém.
    Peggynka A ešte dodám,že odkedy som v SD,neplatím invalidné (som SZČO).
    Katy a R Peggy - tú cifru máš preto takú, lebo ty máš súbeh ako SZČO.
    Peggynka Vďaka
    veronikasad Veronika, ak má preukaz občana s ŤZP, aj po prechode na SD platí znížené odvody do ZP. Ten dovršením dôch.veku nezaniká.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Veronika - niekde by to tu malo byť - už sa to riešilo (sa mi nechce hľadať)
    - ak dobre pamätám, tak normálne pokračuješ v rovnakej sadzbe ZP .. jednoducho mal priznaný ID.
    No a aj zákon hovorí, že je osobou "so zdravotným postihnutím" - §12 odst 2. - jemu predsa ID neodobrali - len požiadal o SD. Ak by mu ID prehodnotili a odobrali (že už je zdravý) - tak to by bola iná káva .

    LydaLyda je offline (nepripojený) LydaLyda

    LydaLyda
    Poradíte? Aké odvody má pracujúci starobný dôchodca, ktorý pracuje na plný úväzok na pracovnú zmluvu, ktorý si vybavil ZŤP už ako starobný dôchodca ?
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Peggynka http://www.odvody.sk/
    Doporučujem obrátiť sa na zdr. poisťovňu.Ja by som podľa tabuľky mala platiť 28,17€ a podľa RZZP platím11,42€,čo mi vyhovuje,pretože zdr.poisťovňa pri preplatku vráti zdanené peniaze a nemá povinnosť vysporiadať prípadné nedoplatky .
    Katy a R Pre ZP - Ak ti doložil preukaz - tak je osobou so zdravotným postihnutím - viď ten §12
    LydaLyda Ďakujem za odpovede, len som sa uistila, že to robím dobre, len dnes je to tak a už zajtra to môže byť inak (zmeny.... zmeny ....)
    Katy a R no veru aj na stránke ZP sa nájdu aj zavádzajúce info .. niekedy až srandovné ...
    tak som pozrela stránku Dôvery - stále majú problém správne definovať (v tabuľke odvodov), že kto je osoba so zdravotným postihnutím ... a nedajbože ich upozorniť !
      zbaliť

    Invalidný dôchodca sa stal poberateľom starobného dôchodku - aké odvody

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.