Zavrieť

Porady

Škoda na majetku

Veľmi pekne prosím o pomoc:
V 12/2005 sme mali na zdravotníckom prístroji škodu, ktorú sme nahlásili do poisťovne. Servisná firma zistila neopraviteľnosť prístroja. V roku 2005 som účtovala 378/648. V marci 2006 poisťovňa zamietla poistné plnenie. Ako to mám účtovať? Ako to ovplyvní základ dane?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    1234
    Veľmi pekne prosím o pomoc:
    V 12/2005 sme mali na zdravotníckom prístroji škodu, ktorú sme nahlásili do poisťovne. Servisná firma zistila neopraviteľnosť prístroja. V roku 2005 som účtovala 378/648. V marci 2006 poisťovňa zamietla poistné plnenie. Ako to mám účtovať? Ako to ovplyvní základ dane?
    Ďakujem
    Ak poisťovňa škodu neuhradí, treba zrušiť tento zápis. Podkladom je oznámenie poisťovne.

    1234 je offline (nepripojený) 1234

    1234
    ďakujem za radu, ešte prosím upresniť ako to urobiť:
    mínusovou hodnotou účtovať na účty 378/648
    alebo použiť účet z tr. 5?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    1234
    ďakujem za radu, ešte prosím upresniť ako to urobiť:
    mínusovou hodnotou účtovať na účty 378/648
    alebo použiť účet z tr. 5?
    Môžeš to urobiť aj opačnými zápismi teda 648/378.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    1234
    ďakujem ešte raz, veľmi si mi pomohla
    A ešte doplním, nezabudla si majetok vyradiť a zaúčtovať škodu?.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Ja by som neúčtovala 648 mínusom, kedže je už ďaľšie obdobie. 378-bola pohľadávka voči poisťovni a ide vlastne o účtovný prípad ODPIS POHĽADÁVKY. tak by som to dala na 548. Podľa povahy resp. výšky škody prípadne aj na 582.

    Silvia XX je offline (nepripojený) Silvia XX

    Silvia XX
    Ale ja by som s tým účtovaním v r. 2005 veľmi nesúhlasila - podľa postupov účtovania §5/2:
    Náhrady vynaložených nákladov predchádzajúcich účtovných období sa účtujú do výnosov bežného účtovného obdobia. Čiže s účtovaním by som počkala, až náhrada naozaj príde.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    lenže tá náhrada nepríde... o to ide, že je to vyriešené zamietnutím.
    Takže čo myslíš, odpis pohľadávky?

    balala je offline (nepripojený) balala

    balala
    Lida
    Ja by som neúčtovala 648 mínusom, kedže je už ďaľšie obdobie. 378-bola pohľadávka voči poisťovni a ide vlastne o účtovný prípad ODPIS POHĽADÁVKY. tak by som to dala na 548. Podľa povahy resp. výšky škody prípadne aj na 582.
    no určite by som neúčtovala na 582 - na 582 patria len živelné udalosti. do mimoriadnej oblasti sa okrem toho už neúčtuje. takže pozor na použitie účtu 582!!!!

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Pokiaľ ide o dlhodobý odpisovaný majetok, tak potom sa jedná o škodu a účtovala by som 549/.08 - manká a škody na dlhodobom odpisovanom majetku vo výške zostatkovej ceny.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.