Zavrieť

Porady

prechod na dobrovoľného platcu DPH

Dobrý deň, vedeli by ste mi niekto prosím poradiť?
SZČO, neplatca DPH, učtujúci v JU.
doteraz som mu robila peňažný denník, kde neučtoval o DPH.
po 3 mesiacoch podnikania požiadal o dobrovolnu registraciu k DPH.
ako mám teraz postupovať?

- mám začať viesť nový peňažný denník, kde je vyčíslovaná aj DPH a preniesť sumáre z peňažného denníka, kde sa o DPH neučtuje?

- pri najbližšom daň. priznaní k DPH môžem odpočítať na vstupe DPH z doterajších nákladov? - teda z tovaru len z toho, ktorý realne ešte nepredal? DPH na výstupe je len od momentu, od kedy bude platcom DPH.

- ak urobí inventúru, koľko tovaru má na sklade, kde evidoval vstupnú cenu s DPH, stačí mi prepočítať percentuálne akú DPH si môže dodatočne uplatniť?
stačí urobiť nejakú excel.tabulku, kde si vyčíslim DPH z ostatných nákladov + sumár DPH z hodnoty tovaru na sklade a to si uplatniť v daň. priznaní.

ďakujem za rady
3 komentárov     zbaliť
veronikasad robíš peňažný denník ručne ? Ak ano, čím skôr uvažuj o nejakom účtovnom SW, lebo robiť evidenciu DPH a kontrolný výkaz ručne si už vôbec neviem predstaviť.
sabinka02 Ano,rucne. Aky soft.pouzivate vy?
veronikasad ALFA+ od Krosu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    V prvom DP DPH si môžeš uplatniť odpočet DPH zo zásob na základe podrobnej inventúry ku dňu registrácie za platitela DPH.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sabinka02 Takze konecne stavy na sklade ku dnu registracie ocenim vaz.arit.priemerom a uplatnim si DPH z tejto sumy? A ako je to s kontrol.vykazom?ved ked sa uz cosi predalo,ja neviem aku sumu z doterajsich nakupov v hotovosti a na fakturu si uplatnujem. Viete mi poradit s tymto?
    veronikasad Odpočet DPH pri registrácii je zo skutočných cien na faktúre. V inventúre treba uviesť aj číslo faktúry. Na odpočet máš v DP samostatný riadok, neuvádza sa do kontrolného výkazu.
    sabinka02 Aha. S tym som sa este nestretla.velmi pekne dwkujem
    sabinka02 takže DPH ktorú si odpočíta z nákupov pred registráciou uvádzam do riadku 29-odpočítanie dane pri registrácii?
    a v prípade, že nie je možné urobiť inventúru s tým, že ku každej položke bude uvedená obstarávacia faktúra ale všetky obstarávacie faktúry/nákupy v hotovosti boli obstarávane s DPH- nemôžem to vyčísliť z celkovej sumy zásob ku dnu registrácie? neviem, či mi bude vedieť poskytnúť takýto výstup. SZČO má veľa malých položiek - klince....
    sabinka02 Dobrý deň Veronika,
    mohla by som Vás poprosiť o radu?
    SZČO sa stáva dobrovoľným platcom DPH k 19.9.2014 - bude si uplatnovať odpočet DPH z nakupených zásob, ktoré má ku dňu registrácie na sklade. v peňažnom denníku mám teda 19.9.2014 urobiť ID:
    - VOZD zasoby mínus hodnota DPH
    - VNZD DPH plus hodnota uplatňovanej DPH?
    ďakujem
      zbaliť

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    ja používam ALFA + od firmy Kros a som spokojná :-)
    na začiatok sa dá stiahnuť demo verzia a skúsiť si v nej účtovať... licencia sa potom dá dokúpiť dodatočne a o údaje neprídeš :-)

    prechod na dobrovoľného platcu DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.