Zavrieť

Porady

Vzajomny zapocet

Vela som sa na porade docitala o vzajomnych zapoctoch, ale nikde som nenasla ake ucty pouzivate. Prosim, ked mam vzajomny zapocet - proste papier - dohoda o vzajomnom zapocitani zavazkov a pohladavok a ziadna dohoda s klientom neexistuje, ake uctovanie mi odporucite? Viem samozrejme, ze rusim zavazky a pohladavky na 321,311, ale aka je suvstaznost, prosim? Dakujem a pekny dnik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Normálne zaúčtuješ priamo 321/311 na internom doklade na základe oznámenia o zápočte...

    LubicaN je offline (nepripojený) LubicaN

    LubicaN
    ...ja to ešte dľa pokynu ekonómky vždy preženiem cez 395, vnútorné zúčtovanie.

    321/395
    395/311

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    patka.bn
    Vela som sa na porade docitala o vzajomnych zapoctoch, ale nikde som nenasla ake ucty pouzivate. Prosim, ked mam vzajomny zapocet - proste papier - dohoda o vzajomnom zapocitani zavazkov a pohladavok a ziadna dohoda s klientom neexistuje, ake uctovanie mi odporucite? Viem samozrejme, ze rusim zavazky a pohladavky na 321,311, ale aka je suvstaznost, prosim? Dakujem a pekny dnik
    321/395,395/311. 395 ostane po tento účtovnej operácii nulová.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Účet 395 je určený na účtovanie vzťahov nedzi vnútroorganizačnými útvarmi účtovnej jednotky (pozri postupy účtovania). Nie je to pomocný účet na účtovanie.
    Nič ale nebráni doplniť do účtového rozvrhu napríklad účet 399 - Pomocný účet na účtovanie.
    Účtovalo by sa tak isto, ale neporušovali by sa účtovné predpisy.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Neviem, ale myslím si, že účtovanie cez 395 je zbytočné. Ing. Cenigová má tiež vo svojej publikácii priame účtovanie 321/311.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    alušik
    Neviem, ale myslím si, že účtovanie cez 395 je zbytočné. Ing. Cenigová má tiež vo svojej publikácii priame účtovanie 321/311.
    Ale ak máš podsystémy dodávateľov a odberateľov, pohľadávky a záv. sa Ti nevyrovnajú ak aj na zápočet nepoužiješ protiúčet. Napr. klasická úhrada 321/221,211, tak zápočet 321/395, odberateľ 221,211/311, zápočet rovnako 395/311.
    Naposledy upravil Tweety : 25.04.06 at 06:35

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Majka, myslím, že to už je o možnosti softvéru. Mne to povoľoval aj so zápisom 321/311. Vedel si to vypárovať aj v saldokonte.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    alušik
    Majka, myslím, že to už je o možnosti softvéru. Mne to povoľoval aj so zápisom 321/311. Vedel si to vypárovať aj v saldokonte.
    Je to tak.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    záleží aj od softwaru, ktorý používaš. Napr. v Softipe stačí zaučtovať napr. 321/311, lebo tam sa neučtuje nezávisle strana MD A DAL. Strana MD a Dal sa nevyrovnáva po riadkoch, ale za doklad.
    V MRP je lepšie použiť spojovací účet, aby sa hodnota pohladavok a závazkov nedrobila na čiastky, lebo tam musí ísť rovnaká hodnota na stranu MD a DAL v jednom riadku. Tiež používam 395.

    dhuisman je offline (nepripojený) dhuisman

    dhuisman
    Nasla som tu informacie o vzajomnych zapoctoch uctov 321 a 311. Zaujimalo by ma ale, ako to funguje pri 351 a 361...
    Totiz sesterska firma nam vystavila fakturu za personalne sluzby vratane vedlajsich vydavkov (nas konatel je ich zamestnancom) a pri inej prilezitosti sme zaplatili nejake faktury, ktore boli vystavene na tuto sestersku spolocnost.
    Uctovala by som:
    - zaplatenie faktury za sestersku spolocnost: 351/221
    - prijatie faktury za sluzby konatela od sesterskej spolocnosti: 518(odmena+vedlajsie vydavky)/361
    - zapocet zavazkov a pohladavok v konsolidovanom celku: 361/351, resp cez 395
    Mam to spravne?
    Nie som si ista ci musim fakturu od sesterskej spolocnosti uctovat na 321 a zaplatenie faktury za sest. spolocnost preuctovat z 351 na 311 s tym, ze jej vystavim fakturu na preplatenie tychto vydavkov....
    Dakujem a prajem pekny vecer

    sonda_ss je offline (nepripojený) sonda_ss

    sonda_ss
    povazujem za zvlastne, ze v postupoch uctovania a v celom rade publikacii o suvztaznostiach su rozpracovne uctovne pripady, o ktorych uctuju mozno 3 firmy v SR, ale taka casta a banalna vec ako vzajomne zapocty tam upravena nie je.
    ja som pouzivala jeden cas podsuvahovy ucet 750AE, ale neviem, ci je to stastne riesenie - kombinovat suvahove ucty s podsuvahovymi. teraz som si zaviedla analytiku na 321, kedze casto zapocitavam prijate Fa s dobropismi, vsetko mam na 321AE. rozhodne nepovazujem za spravne uctovanie cez 395, to je na zuctovanie medzi jednotlivymi vnutropodnikovymi utvarmi a nie medzi pohladavkami a zavazkami.
    takze riesenie je asi vytvorit novy synteticky ucet alebo analytiku k uz existujucemu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.